Větrný mlýn holandského typu nechal postavit kolem roku 1822 markýz de Trasegnies, tehdejší majitel panství Žáky. Mlela se zde mouka, vyráběly kroupy, lisoval olej i šrotovalo obilí. Poslední zmínka pochází z roku 1873. V roce 1911 se uvádí již jako rozpadlý.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© Rodochrozit, 01/2011
Zbytky větrného mlýna holandského typu můžeme najít na vyvýšenině asi 600 m severně od středu vsi Horní Štrampouch v nadmořské výšce 335 m. Bohužel střecha ani mlecí mechanismus se nedochovaly. Zbyly pouze obvodové zdi. Markýz de Trasegnies, tehdejší majitel panství Žáky, nechal postavit okolo roku 1822 větrný mlýn holandského typu, patrně na základě zkušeností s mlýny ze své bývalé vlasti – Holandska. Nechal vypracovat netradiční návrh na mlýn uprostřed staveb ve tvaru písmene T, ovšem není prokázáno, že toto stavební uspořádání bylo realizováno, jelikož i nejstarší fotografie ukazují pouze na samostatnou obytnou stavbu přiléhající k mlýnu. Dle dochovaných pramenů měl mlýn dvě složení a stoupu na lisování oleje, mlela se zde mouka, vyráběly kroupy, lisoval olej a šrotovalo obilí. Roku 1838, kdy byl majitelem panství kníže Vinzenz Karl Auersperg, mlýn semlel na dvou složeních s jedním pracovníkem 300 měřic ovsa ročně a byl pronajímán spolu s okolními panskými poli domkářům. Z roku 1873 pochází poslední zmínka o činnosti mlýna. V roce 1911 se uvádí již jako rozpadlý. V roce 1920–1922 koupil mlýn Josef Mysliveček od velkostatku ve Žlebech. Provozuschopné mlýnské zařízení bylo tehdy odvezeno do vodního mlýna ve Žlebech. Dnes je zdivo ještě v podstatě zachováno do výšky 6 metrů a bylo by potřeba jej zakonzervovat, aby se dále nerozpadalo. Samota má ještě dnes název Větrný mlýn nebo Větrník. Zbytky mlýna stojí na oploceném soukromém pozemku a prohlídka je možná pouze přes plot.
podle webových stránek Povětrník - web větrných mlýnů, 3.1. 2011
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Štrampouch

Místa v okolí

 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Hraběšín
 Tupadly
 Třebonín
 Třebonín
 kostel sv. Gotharda
 evangelický kostel
 Nová Lhota
 Lomec
 městské opevnění
 Husův sbor
 vodní mlýn
 evangelický kostel
 Kluky
 socha sv. Floriána
 děkanství
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 mariánský sloup
 kašna
 Bratčice
 radnice
 budova pošty
 městský dům
 měšťanský dům
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 Filipov
 kostel sv. Alžběty
 synagoga
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Lochy
 kostel Panny Marie
 Úmonín
 Třebešice
 Hrádek u Podmok
 Březová
 kostel sv. Marka
 Křesetice
 Červené Janovice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Přítoky
 Obora Žleby
 Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 Hostačov
 kamenný most
 zvonice
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 cukrovar
 Sion
 kostel sv. Ondřeje
 Vlašský dvůr
 Malešov
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Hrádek
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 kostel sv. Jakuba
 synagoga/Husův dům
 mariánský sloup
 kamenná kašna
 vodárenská věž
 Kamenný dům
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Žehušice
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Štěpána
 Lorec
 Suchotlesky
 barokní kamenný most
 kostel Všech svatých
 Ronov nad Doubravou
 Červenice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Kačina
 Přítoky
 kostel sv. Kříže
 Roztěž
 Bohdanka
 Moravany
 Červený Domek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hlízov
 Vilémov
 židovský hřbitov
 Huť Jakub
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Lipovec
 Zbraslavice
 Semtěš
 evangelický kostel
 Vysoká
 synagoga
 Habry
 Libenice
 Licoměřice
 Horušice
 evangelický kostel
 Bělá
 Úhrov
 Ostrov
 Opatovice
 Bačkov
 Červené Pečky
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Suchdol
 Nebovidy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Sedlov
 kaple Panny Marie
 Pašinka
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 lesní pramen
 Vlastějovice
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 956
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama