Původně gotický kostel r. 1734 přestavěn. Jednolodní, obdélníkového půdorysu, s hranolovitou věží. Presbytář uzavřen barokním štítem. Triumfální oblouk lomený, relativně vysoký. K patě triumfálního oblouku přizděna kamenná křtitelnice. Uprostřed střechy oplechovaná věžička čtvercového průřezu.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v České Bělé
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Česká Bělá leží 9 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu a 9 km jižně od Chotěboře. Okolo obce vede silnice I/34 spojující Havlíčkův Brod s Poličkou a Svitavami. Železniční trať obcí, ani poblíž nevede. Autobusy je spojení s Havlíčkovým Brodem, Chotěboří, Jihlavou, Hradcem Králové, Prahou a s obcemi v okolí. Kostel sv. Bartoloměje najdeme v centru obce u křižovatky několika silnic, které obcí procházejí.
Pavel Vítek, 22.12. 2018
popis

Kostel sv. Bartoloměje je jednolodní, obdélníkového půdorysu, s hranolovitou věží při jižní straně. Situován je v areálu zrušeného hřbitova. K jižní zdi presbytáře se přimyká hranolovitá věž a k hlavnímu západnímu průčelí s barokním štítem přiléhá nízká předsíň. Dlouhý presbytář je uzavřený s barokním štítem, v něm pozdně gotická síťová klenba na válcových příporách. Loď má plochý strop, vítězný oblouk je hrotitý. Kostel je zděný, omítaný. Zdivo věže je z lomového kamene spojované maltou. Schodiště do pater věže žebříkové. Kruchta je zděná, její podklenutí spočívá na dvou pilířích pod zábradlím kruchty a na pěti polopilířích. Strop pod kruchtou je tvořen třemi pruskými klenbami rámovaných pasy. Triumfální oblouk je lomený a relativně vysoký. Všechny přízemní hrany triumfálního oblouku jsou výrazně skoseny. K jižní patě triumfálního oblouku je přizděna kamenná křtitelnice polokruhového tvaru stojící na noze kruhového průřezu. Na…  číst dále

22.12. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1257. Původně gotický kostel byl v roce 1734 rozšířen přestavbou lodi. Kostel je doklad nejstaršího osídlení obce i v širším vztahu k okolní krajině.

Pavel Vítek, 22.12. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

Místa v okolí

 Česká Bělá
 Železné Horky
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Ronovec
 Rozsochatec
 Hadrburg
 Žižkova mohyla
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kutiště Poperk
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Přibyslavská věž
 Sokolov
 boží muka
 Přibyslav
 Soběnov
 evangelický kostel
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Štáflova chalupa
 morový sloup
 Havlíčkův dům
 Malinův dům
 Stamicův dům
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Chotěboř
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Štěpánov
 Nový Studenec
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Smilov
 Nejepín
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Ondřeje
 Maleč
 poštovní stanice
 kostnice
 Skřivánek
 Kvasetice
 Chlum
 Možděnice
 Rosička
 skanzen Dřevíkov
 Najdek
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 Svobodné Hamry
 Habry
 Úsobí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Česká Bělá
58261 Česká Bělá 74
Tel: 732 424 737
http://www.bihk.cz/dieceze/ceska-bela
rzahalka@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 14076
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama