V zámek byl v první pol. 16. století přestavěn původní hrad. Roku 1753 získala zámek Marie Terezie a v l. 1756–63 byl využit jako kasárna jezdeckého oddílu. Dnes patří Východočeským státním lesům a je využit pro kanceláře a byty zaměstnanců.
Hlavní obrázek místa
Thunovský letohrádek
Panorama hlavního průčelí
© Miloš Dempír, 10/2015
První zmínka o Ledči je z r. 1257, kdy se po ní psal Vavřinec z Ledče; později se tu uvádějí další vladykové z Ledče, r. 1262 Slávek, r. 1280 Bohuslav, r. 1309 Lipold a po něm r. 1316 tři bratři, Heřman ze Zbyslavic, Mikuláš z Bělé a Zdeněk z Ledče. Poslední z nich, Zdeněk z Ledče, v první polovině 14. století zřejmě založil ves Ledeč s farním kostelem sv. Petra a Pavla, připomínaným poprvé v r. 1360, kdy ves již patřila Závišovi z Ledče. Snad záhy potom byla západním směrem rozšířena o obdélné tvrziště a povýšena na městečko. V r. 1367 náležela Ledeč bratrům Petru, Divišovi a Václavu z Ledče, pocházejícím z rodu Říčanských z Říčan. Po smrti bratrů Petra a Václava (U po roce 1390) ledečský statek převzali jejich synové Mikuláš starší a Mikuláš mladší z Ledče, od nichž v r. 1442 ledečtí měšťané obdrželi právo volného odkazu. Po smrti Mikuláše mladšího (po r. 1442) zdědili Ledeč jeho synové Jindřich a Jan z Říčan a z Ledče. Za jejich vlády král Ladislav povýšil před r. 1458 městečko Ledeč na město. Severně od původní vsi Ledče byl pravděpodobně již počátkem 14. století vladyky z Ledče založen hrad, uváděný v pramenech poprvé až v r. 1460, kdy jan z Říčan a z Ledče postoupil ledečským měšťanům mýto vybírané na mostě vedoucím přes řeku Sázavou a spojujícím město s tímto šlechtickým sídlem. Hrad byl postaven na ostrohu na jižní straně obtékaném řekou Sázavou a na severu Pivovarským potokem. Z východní strany byl chráněn hlubokým, uměle ve skále vyhloubeným příkopem, přes který vedl dřevěný most, nahrazený v r. 1838 mostem kamenným. Severně odtud na konci baštovitého výběžku bývala tzv. horní brána s padacím mostem, a to v místě, kde hradní příkop byl nejužší. Hlavním vchodem do hradu bývala na západní straně tzv. dolní brána, k níž vedla pěšina po mírném…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 15.1. 2005
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Ledeč nad Sázavou

Místa v okolí

 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 Lacembok
 Přemilovsko
 Chřenovice
 Bilantova Lhota
 Nelechov
 kostel sv. Václava
 Hněvkovice
 vodní mlýn a pila
 Bělá
 Huť Jakub
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Víta
 Kounice
 Vlastějovice
 Zahrádka
 kostel sv. Markéty
 lesní pramen
 židovský hřbitov
 Horní Kralovice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Dolní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 Světlá nad Sázavou
 Ostrov
 Bohdanka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Proseč u Humpolce
 Horka II
 Chlum
 Borovsko
 Borovsko
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Vojslavice
 Zboží
 kostel sv. Václava
 most u Borovska
 Lipnice
 Hodkov
 Bačkov
 železniční most
 Speřice
 Alberovice
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 rozhledna Babka
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Habry
 kaplička U Kněžny
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Morány
 Čestín
 kostel sv. Markéty
 kostel Panny Marie
 Golčův Jeníkov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Věž
Základní informace místa
ID místa: 1412
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama