Park u zámku ve Světlé n. Sáz. nechal v dnešní podobě zřídit František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871. Park o rozloze 16 ha zahrnuje též dva rybníky a některé romantické stavby, z nichž vyniká Čertův most. V jižním rohu parku je pomník prvním českým skautům, kteří od r. 1912 tábořili pod Lipnicí.
Hlavní obrázek místa
Čertův most
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Světelský zámek se nachází na levém břehu Sázavy v blízkosti mostu. Za ním při potoce se rozkládá obnovený park o rozloze 16 ha.
8.7. 2015
historie

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou v současné podobě založil starohrabě František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871 během současně probíhající přestavby zámku. Park byl sice u zámku již dříve, je doložen r. 1838, ale jen v poloviční rozloze. Zbytek jeho dnešní plochy zaujímala obora. Při úpravě do dnešní podoby dosáhl park rozlohy 16 ha a byly v něm zřízeny dva rybníky napájené dolním tokem Závidkovického potoka, který se záhy po opuštění parku vlévá do Sázavy. V parku vznikly v té době oblíbené romantické stavby, zejména kamenná schodiště u hrází, kamenné přepady, lavičky, lávky i altány s kovovou konstrukcí určenou pro popínavé rostliny. Od zámku se původně rozbíhaly tři průhledy zakončené zpravidla skupinami jehličnanů. Nad výpustí Dolního parkového rybníka najdeme prostý dřevěný Andělský most, který svůj název dostal pro odlišení od Čertova mostu z r. 1884 nad přepadem Horního parkového rybníka. Malebný Čertův most nad strží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 8.7. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 zvonice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Vilémovice
 Zboží
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Sluneční zátoka
 Smrdov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Věž
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 Kvasetice
 Lacembok
 Bohumilice
 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 kaple
 Přemilovsko
 Zahrádka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 Speřice
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 fara
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 městské opevnění
 Chlum
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 evangelický kostel
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Dolní Krupá
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Lhotka
 Vojslavice
 kostel sv. Václava
 poutní kaple sv. Anny
 Huť Jakub
 Bělá
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Nejepín
 Lhotice
 boží muka
 Bohdanka
 Skřivánek
 mlýn
 špýchar
 Želiv
Základní informace místa
ID místa: 12319
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama