Park u zámku ve Světlé n. Sáz. nechal v dnešní podobě zřídit František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871. Park o rozloze 16 ha zahrnuje též dva rybníky a některé romantické stavby, z nichž vyniká Čertův most. V jižním rohu parku je pomník prvním českým skautům, kteří od r. 1912 tábořili pod Lipnicí.
Hlavní obrázek místa
Čertův most
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Světelský zámek se nachází na levém břehu Sázavy v blízkosti mostu. Za ním při potoce se rozkládá obnovený park o rozloze 16 ha.
8.7. 2015
historie

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou v současné podobě založil starohrabě František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871 během současně probíhající přestavby zámku. Park byl sice u zámku již dříve, je doložen r. 1838, ale jen v poloviční rozloze. Zbytek jeho dnešní plochy zaujímala obora. Při úpravě do dnešní podoby dosáhl park rozlohy 16 ha a byly v něm zřízeny dva rybníky napájené dolním tokem Závidkovického potoka, který se záhy po opuštění parku vlévá do Sázavy. V parku vznikly v té době oblíbené romantické stavby, zejména kamenná schodiště u hrází, kamenné přepady, lavičky, lávky i altány s kovovou konstrukcí určenou pro popínavé rostliny. Od zámku se původně rozbíhaly tři průhledy zakončené zpravidla skupinami jehličnanů. Nad výpustí Dolního parkového rybníka najdeme prostý dřevěný Andělský most, který svůj název dostal pro odlišení od Čertova mostu z r. 1884 nad přepadem Horního parkového rybníka. Malebný Čertův most nad strží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 8.7. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Vilémovice
 Zboží
 kostel sv. Jiří
 Sluneční zátoka
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Habry
 Věž
 Kvasetice
 Bohumilice
 Lacembok
 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 Zahrádka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 Speřice
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Chřenovice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 fara
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 evangelický kostel
 Chlum
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Dolní Krupá
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Lhotka
 Vojslavice
 kostel sv. Václava
 poutní kaple sv. Anny
 Huť Jakub
 Bělá
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Nejepín
 Lhotice
 boží muka
 Bohdanka
 Skřivánek
 mlýn
 špýchar
 Želiv
Základní informace místa
ID místa: 12319
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama