Park u zámku ve Světlé n. Sáz. nechal v dnešní podobě zřídit František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871. Park o rozloze 16 ha zahrnuje též dva rybníky a některé romantické stavby, z nichž vyniká Čertův most. V jižním rohu parku je pomník prvním českým skautům, kteří od r. 1912 tábořili pod Lipnicí.
Hlavní obrázek místa
Čertův most
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Světelský zámek se nachází na levém břehu Sázavy v blízkosti mostu. Za ním při potoce se rozkládá obnovený park o rozloze 16 ha.
8.7. 2015
historie

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou v současné podobě založil starohrabě František Josef Salm-Reifferscheidt r. 1871 během současně probíhající přestavby zámku. Park byl sice u zámku již dříve, je doložen r. 1838, ale jen v poloviční rozloze. Zbytek jeho dnešní plochy zaujímala obora. Při úpravě do dnešní podoby dosáhl park rozlohy 16 ha a byly v něm zřízeny dva rybníky napájené dolním tokem Závidkovického potoka, který se záhy po opuštění parku vlévá do Sázavy. V parku vznikly v té době oblíbené romantické stavby, zejména kamenná schodiště u hrází, kamenné přepady, lavičky, lávky i altány s kovovou konstrukcí určenou pro popínavé rostliny. Od zámku se původně rozbíhaly tři průhledy zakončené zpravidla skupinami jehličnanů. Nad výpustí Dolního parkového rybníka najdeme prostý dřevěný Andělský most, který svůj název dostal pro odlišení od Čertova mostu z r. 1884 nad přepadem Horního parkového rybníka. Malebný Čertův most nad strží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 8.7. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Vilémovice
 Zboží
 kostel sv. Jiří
 Sluneční zátoka
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Habry
 Věž
 Kvasetice
 Bohumilice
 Lacembok
 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 Zahrádka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 Speřice
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Chřenovice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 fara
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 evangelický kostel
 Chlum
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Dolní Krupá
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Lhotka
 Vojslavice
 kostel sv. Václava
 poutní kaple sv. Anny
 Huť Jakub
 Bělá
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Nejepín
 Lhotice
 boží muka
 Bohdanka
 Skřivánek
 mlýn
 špýchar
 Želiv
Základní informace místa
ID místa: 12319
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama