Bývalé pastviště se stalo hrobem především francouzských a rakouských vojáků napoleonské války okolo r. 1800 a následně i pruských a ruských vojáků. R. 1841 zde byl vztyčen Janem ze Salm-Reifferscheidtu žulový pomník.
Hlavní obrázek místa
Napoleonský hřbitov
Dolní Březinka
© Jaroslav Šefčík, 10/2009

Hřbitov z napoleonských válek.

V době francouzsko-rakouské války byl v nedalekém zámku ve Světlé nad Sázavou zřízen vojenský lazaret. Mnoho vojáků všech národností podléhalo svým válečným zraněním a byli pohřbíváni na nedalekém pastvišti u obce Dolní Březinka do společných, nijak neoznačených šachet. V roce 1814 byla vojenská nemocnice zrušena a zbylo po ní jen neoznačené pohřební místo, kde odpočívalo údajně až 1200 mrtvých vojáků a ostatního vojenského personálu. Majitel panství starohrabě Jan ze Salm-Reifferscheidtu dal na tomto místě vztyčit v roce 1841 žulový pomník v českém a německém jazyce. Roku 1921 zde nechala obec vysázet lipovou alej a Ministerstvo národní obrany nechalo na své náklady v roce 1926 následně celý areál oplotit, postaralo se o vyvýšení propadlých šachet a o výsadbu růží na každý hrob. Obec Dolní Březinka v roce 1958 nechala kolem hřbitova zbudovat taras a o hřbitov samotný se počaly starat členky ČSČK. 29. 3. 1995 byl tento hřbitov prohlášen Ministerstvem kultury České republiky za kulturní památku.
Jaroslav Šefčík (David Kotyza, MÚ Světlá n S.), 22.10. 2009
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Vilémovice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Nelechov
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Proseč u Humpolce
 Zboží
 Smrdov
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Bačkov
 Bohumilice
 Lacembok
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Přemilovsko
 poštovní stanice
 Zahrádka
 Věž
 Chřenovice
 Speřice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Habry
 Kvasetice
 Orlík
 fara
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 evangelický kostel
 rozhledna Bernard
 pivovar
 kaple
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Chlum
 boží muka
 Hněvkovice
 Vojslavice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Lhotka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 Bělá
 kaple Panny Marie
 vodní mlýn a pila
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 zámecká sýpka
 Lhotice
 Vojslavický most
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 Stamicův dům
 Herálec
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 Lhotice
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 boží muka
 Bohdanka
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Skřivánek
Kontaktní informace
Městský úřad
náměstí Trčků z Lípy 18
Světlá nad Sázavou
582 91
Tel: 569 496 611
http://www.svetlans.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8465
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama