Pseudogotická kaplička Panny Marie vystavěna roku 1895. Krytá černě natřeným plechem. Na kapličce věžička, zakončenou křížem. Uvnitř kaple obraz Panny Marie s jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kaplička Panny Marie v Horní Krupé u Havlíčkova Brodu.
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Horní Krupá leží na Českomoravské vrchovině. Leží asi 10 kilometrů severně od Havlíčkova Brodu a 11 km jihozápadně od Chotěboře. Kapličku najdeme v centru obce u křižovatky místních komunikací.
Pavel Vítek, 6.1. 2021
popis

Pseudogotická kaplička zasvěcená Panně Marii byla vystavěna v roce 1895. Kaplička stojí v malém svahu a vstupuje se do ní po pěti kamenných schodech. Kaplička je krytá černě natřeným plechem. Na vrcholu kapličky je umístěna věžička, zakončená křížem. Uvnitř kaple se nachází obraz Panny Marie s Jezulátkem. Symbol Panny Marie, šestihroté hvězdy, se nacházejí i na praporu a znaku obce. Vedle kapličky stojí pomník obětem světových válek.

Pavel Vítek, 6.1. 2021

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Horní Krupá

Místa v okolí

 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Ronovec
 Rozsochatec
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Hadrburg
 Čertův stolek
 Nejepín
 mariánský sloup
 Česká Bělá
 Chotěboř
 Sokolov
 Zboží
 Kroměšín
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Bačkov
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 Habry
 Kvasetice
 synagoga
 Železné Horky
 kutiště Poperk
 Maleč
 židovský hřbitov
 Štěpánov
 Žižkova mohyla
 Světlá nad Sázavou
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 Soběnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Lipnice
 Smrdov
 boží muka
 Nový Studenec
 kostel sv. Martina
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 Smilov
 Věž
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Klokočov
 poutní kaple sv. Anny
 Šimkův mlýn
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Lipka
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 Ronov
 boží muka
 Orlík
Základní informace místa
ID místa: 15460
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama