Pseudogotická kaplička Panny Marie vystavěna roku 1895. Krytá černě natřeným plechem. Na kapličce věžička, zakončenou křížem. Uvnitř kaple obraz Panny Marie s jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kaplička Panny Marie v Horní Krupé u Havlíčkova Brodu.
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Horní Krupá leží na Českomoravské vrchovině. Leží asi 10 kilometrů severně od Havlíčkova Brodu a 11 km jihozápadně od Chotěboře. Kapličku najdeme v centru obce u křižovatky místních komunikací.
Pavel Vítek, 6.1. 2021

  popis

  Pseudogotická kaplička zasvěcená Panně Marii byla vystavěna v roce 1895. Kaplička stojí v malém svahu a vstupuje se do ní po pěti kamenných schodech. Kaplička je krytá černě natřeným plechem. Na vrcholu kapličky je umístěna věžička, zakončená křížem. Uvnitř kaple se nachází obraz Panny Marie s Jezulátkem. Symbol Panny Marie, šestihroté hvězdy, se nacházejí i na praporu a znaku obce. Vedle kapličky stojí

  Pavel Vítek, 6.1. 2021

  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Horní Krupá

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15460
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15460
  Uveřejněno: 6.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama