Soustava podzemních chodeb a slepých odrážek o celkové délce 200 m pod náměstím Trčků z Lípy vznikla ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Prohlídky s průvodcem zajišťuje turistické informační centrum Světlá n. Sázavou.
Hlavní obrázek místa
Středověké podzemí I
© Dagmar Sedmíková, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Turistické informační centrum se nachází v dolní části náměstí Trčků z Lípy pod kostelem.
29.6. 2015
historie

Podzemní chodby pod náměstím Trčků z Lípy se nacházejí severovýchodně od kostela sv. Václava, žádné písemné prameny však o nich ani o jejich účelu nehovoří. Poslední průzkumné práce tu byly prováděny r. 1944, pak bylo podzemí zapomenuto a do jeho vyčištění a zprůchodnění se dala až skupina nadšenců z Vlastivědného spolku Světelsko v letech 1999-2002 za podpory městského úřadu. Kromě provedení asanačních a zabezpečovacích prací bylo instalováno osvětlení a upraven vestibul s malou výstavkou. Poslední průzkum prokázal, že celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí asi 200 metrů a vždy končí v pevné hornině. Byly tak vyvráceny lidové pověsti o podzemním propojení se zámkem na druhém břehu Sázavy nebo dokonce s hradem Lipnice. Stáří vzniku podzemí se zatím nepodařilo přesněji určit. Vzhledem k poloze vchodů je pravděpodobné, že první práce byly prováděny prospektory hledajícími rudy patrně koncem 13.…  číst dále

Jiří Špaček a Dagmar Sedmíková, vedoucí tur. infocentra Světlá n. Sáz. (s využitím www. kyticesvetla.cz), 30.6. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 radnice s kašnou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 Smrdov
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Lacembok
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 evangelický kostel
 Zahrádka
 Chřenovice
 kaple
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 židovský hřbitov
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 Stamicův dům
 děkanství
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 pivovar
 Dolní Krupá
 rozhledna Bernard
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Huť Jakub
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hněvkovice
 zámecká sýpka
 Bělá
 boží muka
 Vojslavice
 Herálec
 Lhotka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 špýchar
Kontaktní informace
Turistické informační centrum Světlá nad Sázavou
náměstí Trčků z Lípy 16,
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 569 496 676
http://www.kyticesvetla.cz/2012/05/25/stredoveke-podzemi/
info@svetlans.cz
Základní informace místa
ID místa: 12239
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama