Soustava podzemních chodeb a slepých odrážek o celkové délce 200 m pod náměstím Trčků z Lípy vznikla ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Prohlídky s průvodcem zajišťuje turistické informační centrum Světlá n. Sázavou.
Hlavní obrázek místa
Středověké podzemí I
© Dagmar Sedmíková, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Turistické informační centrum se nachází v dolní části náměstí Trčků z Lípy pod kostelem.
29.6. 2015
historie

Podzemní chodby pod náměstím Trčků z Lípy se nacházejí severovýchodně od kostela sv. Václava, žádné písemné prameny však o nich ani o jejich účelu nehovoří. Poslední průzkumné práce tu byly prováděny r. 1944, pak bylo podzemí zapomenuto a do jeho vyčištění a zprůchodnění se dala až skupina nadšenců z Vlastivědného spolku Světelsko v letech 1999-2002 za podpory městského úřadu. Kromě provedení asanačních a zabezpečovacích prací bylo instalováno osvětlení a upraven vestibul s malou výstavkou. Poslední průzkum prokázal, že celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí asi 200 metrů a vždy končí v pevné hornině. Byly tak vyvráceny lidové pověsti o podzemním propojení se zámkem na druhém břehu Sázavy nebo dokonce s hradem Lipnice. Stáří vzniku podzemí se zatím nepodařilo přesněji určit. Vzhledem k poloze vchodů je pravděpodobné, že první práce byly prováděny prospektory hledajícími rudy patrně koncem 13.…  číst dále

Jiří Špaček a Dagmar Sedmíková, vedoucí tur. infocentra Světlá n. Sáz. (s využitím www. kyticesvetla.cz), 30.6. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 radnice s kašnou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Habry
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 evangelický kostel
 Zahrádka
 Chřenovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 židovský hřbitov
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 Stamicův dům
 děkanství
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 pivovar
 Dolní Krupá
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Huť Jakub
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hněvkovice
 zámecká sýpka
 Bělá
 boží muka
 Vojslavice
 Herálec
 Lhotka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavický most
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 špýchar
Kontaktní informace
Turistické informační centrum Světlá nad Sázavou
náměstí Trčků z Lípy 16,
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 569 496 676
http://www.kyticesvetla.cz/2012/05/25/stredoveke-podzemi/
info@svetlans.cz
Základní informace místa
ID místa: 12239
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama