Zámek postavil v l.1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan v barokním stylu. Roku 1825 zámek vyhořel, ihned opraven. R.1955 předán do vlastnictví MNV. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Vilémovicích
© Pavel Vítek 03/2007
Vilémovice leží 5 km západně od Ledče nad Sázavou při silnici II/150, spojující Ledeč nad Sázavou se Světlou nad Sázavou. Obec je rovněž přístupná z železniční zastávky Vilémovice, ležící na trati „Posázavského pacifiku“ spojujícího Světlou na Sázavou s Čerčany. Zámek stojí uprostřed vsi, asi 50 m severně od hlavní silnice.
Pavel Vítek, 19.3. 2007
popis

Patrová stavba o sedmi okenních osách se středním rizalitem, v němž je klenutý vestibul. Zámek je krytý valbovou střechou. Ze stavby původního dvora se zachovaly části suteréního zdiva. Patrovou stavbu člení na všech fasádách středové rizality. Celkově je stavba poměrně střídmá, v přízemí členěná pásovou rustikou. V jihovýchodním nároží bývala umístěna kaple prostupující dvěma podlažími. Při opravách po požáru v roce 1825 byly odstraněny všechny ozdoby z původních barokních omítek. Úpravou dostal novou empírovou fasádu. Jižní a severní okna byla orámována plochými neprofilovanými šambránami. Kaple již nebyla obnovena. Ze široké chodby valeně klenutého přízemí vede široké schodiště do nově upravených prostor v patře. V roce 1955 po převzetí zámku Místním národním výborem bylo rozhodnuto o jeho využití pro divadlo. Podařilo se zámek opravit a v patře zřídit divadelní sál. V roce 1959 byl zámek přeměněn v kulturní dům.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

historie

Na místě původního panského dvora nechal v letech 1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan postavit barokní zámek. Měl sloužit za jeho sídlo a správní budovu Vilémovic. Roku 1825 zámek vyhořel, ale téměř ihned byl tehdejším majitelem panství Františkem ze Salmu opraven. Poslední majitel Zdeněk Perek zámek v roce 1955 předal do vlastnictví Místnímu národnímu výboru. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. V roce 1992 byl zámek vrácen synovi bývalého majitele RNDr. Luboši Perekovi, ten jej však prodal ing. Bohumilu Klabíkovi. Nový majitel se věnuje renovaci zámku, nechal postavit novou střechu a celkově je zámek opět pýchou obce.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

Půdorys místa

p;dorzs y8mku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Vilémovice

Místa v okolí

 Sluneční zátoka
 Bilantova Lhota
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Nelechov
 Bohumilice
 Lacembok
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Smrdov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Hněvkovice
 Zahrádka
 Bělá
 vodní mlýn a pila
 Huť Jakub
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Jiří
 Zboží
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Václava
 Bačkov
 Chlum
 Kounice
 Vlastějovice
 Horní Kralovice
 lesní pramen
 Dolní Kralovice
 Bohdanka
 Vojslavice
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 Vojslavický most
 Speřice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Habry
 Horka II
 Smrčany
 poštovní stanice
 fara
 Lhotka
 Borovsko
 Borovsko
 Lhotice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kostel Všech svatých
 Římovice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Podmok
 Hodkov
 židovský hřbitov
 Věž
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Kvasetice
 kostel sv. Martina
 Onšov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Bílý Kámen
 kaple
 Kočičí hrádek
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Morány
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5082
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama