Zámek postavil v l.1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan v barokním stylu. Roku 1825 zámek vyhořel, ihned opraven. R.1955 předán do vlastnictví MNV. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Vilémovicích
© Pavel Vítek 03/2007
Vilémovice leží 5 km západně od Ledče nad Sázavou při silnici II/150, spojující Ledeč nad Sázavou se Světlou nad Sázavou. Obec je rovněž přístupná z železniční zastávky Vilémovice, ležící na trati „Posázavského pacifiku“ spojujícího Světlou na Sázavou s Čerčany. Zámek stojí uprostřed vsi, asi 50 m severně od hlavní silnice.
Pavel Vítek, 19.3. 2007
popis

Patrová stavba o sedmi okenních osách se středním rizalitem, v němž je klenutý vestibul. Zámek je krytý valbovou střechou. Ze stavby původního dvora se zachovaly části suteréního zdiva. Patrovou stavbu člení na všech fasádách středové rizality. Celkově je stavba poměrně střídmá, v přízemí členěná pásovou rustikou. V jihovýchodním nároží bývala umístěna kaple prostupující dvěma podlažími. Při opravách po požáru v roce 1825 byly odstraněny všechny ozdoby z původních barokních omítek. Úpravou dostal novou empírovou fasádu. Jižní a severní okna byla orámována plochými neprofilovanými šambránami. Kaple již nebyla obnovena. Ze široké chodby valeně klenutého přízemí vede široké schodiště do nově upravených prostor v patře. V roce 1955 po převzetí zámku Místním národním výborem bylo rozhodnuto o jeho využití pro divadlo. Podařilo se zámek opravit a v patře zřídit divadelní sál. V roce 1959 byl zámek přeměněn v kulturní dům.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

historie

Na místě původního panského dvora nechal v letech 1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan postavit barokní zámek. Měl sloužit za jeho sídlo a správní budovu Vilémovic. Roku 1825 zámek vyhořel, ale téměř ihned byl tehdejším majitelem panství Františkem ze Salmu opraven. Poslední majitel Zdeněk Perek zámek v roce 1955 předal do vlastnictví Místnímu národnímu výboru. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. V roce 1992 byl zámek vrácen synovi bývalého majitele RNDr. Luboši Perekovi, ten jej však prodal ing. Bohumilu Klabíkovi. Nový majitel se věnuje renovaci zámku, nechal postavit novou střechu a celkově je zámek opět pýchou obce.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

Půdorys místa

p;dorzs y8mku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Vilémovice

Místa v okolí

 Sluneční zátoka
 Bilantova Lhota
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Nelechov
 Bohumilice
 Lacembok
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Hněvkovice
 Zahrádka
 Bělá
 vodní mlýn a pila
 Huť Jakub
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Jiří
 Zboží
 Lipnice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Václava
 Bačkov
 Chlum
 Kounice
 Vlastějovice
 Horní Kralovice
 lesní pramen
 Dolní Kralovice
 Bohdanka
 Vojslavice
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 Vojslavický most
 Speřice
 Habry
 Horka II
 poštovní stanice
 fara
 Lhotka
 Borovsko
 Borovsko
 Lhotice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Podmok
 Hodkov
 židovský hřbitov
 Věž
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Kvasetice
 kostel sv. Martina
 Onšov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Morány
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5082
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama