Zámek postavil v l.1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan v barokním stylu. Roku 1825 zámek vyhořel, ihned opraven. R.1955 předán do vlastnictví MNV. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Vilémovicích
© Pavel Vítek 03/2007
Vilémovice leží 5 km západně od Ledče nad Sázavou při silnici II/150, spojující Ledeč nad Sázavou se Světlou nad Sázavou. Obec je rovněž přístupná z železniční zastávky Vilémovice, ležící na trati „Posázavského pacifiku“ spojujícího Světlou na Sázavou s Čerčany. Zámek stojí uprostřed vsi, asi 50 m severně od hlavní silnice.
Pavel Vítek, 19.3. 2007
popis

Patrová stavba o sedmi okenních osách se středním rizalitem, v němž je klenutý vestibul. Zámek je krytý valbovou střechou. Ze stavby původního dvora se zachovaly části suteréního zdiva. Patrovou stavbu člení na všech fasádách středové rizality. Celkově je stavba poměrně střídmá, v přízemí členěná pásovou rustikou. V jihovýchodním nároží bývala umístěna kaple prostupující dvěma podlažími. Při opravách po požáru v roce 1825 byly odstraněny všechny ozdoby z původních barokních omítek. Úpravou dostal novou empírovou fasádu. Jižní a severní okna byla orámována plochými neprofilovanými šambránami. Kaple již nebyla obnovena. Ze široké chodby valeně klenutého přízemí vede široké schodiště do nově upravených prostor v patře. V roce 1955 po převzetí zámku Místním národním výborem bylo rozhodnuto o jeho využití pro divadlo. Podařilo se zámek opravit a v patře zřídit divadelní sál. V roce 1959 byl zámek přeměněn v kulturní dům.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

historie

Na místě původního panského dvora nechal v letech 1743-1746 Ignác Bechyně z Lažan postavit barokní zámek. Měl sloužit za jeho sídlo a správní budovu Vilémovic. Roku 1825 zámek vyhořel, ale téměř ihned byl tehdejším majitelem panství Františkem ze Salmu opraven. Poslední majitel Zdeněk Perek zámek v roce 1955 předal do vlastnictví Místnímu národnímu výboru. Jeho hlavní sál byl upraven pro pořádání okresních divadelních festivalů. V roce 1992 byl zámek vrácen synovi bývalého majitele RNDr. Luboši Perekovi, ten jej však prodal ing. Bohumilu Klabíkovi. Nový majitel se věnuje renovaci zámku, nechal postavit novou střechu a celkově je zámek opět pýchou obce.

Pavel Vítek, 19.3. 2007

Půdorys místa

p;dorzs y8mku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Vilémovice

Místa v okolí

 Sluneční zátoka
 Bilantova Lhota
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Nelechov
 Bohumilice
 Lacembok
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Smrdov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Hněvkovice
 Zahrádka
 Bělá
 vodní mlýn a pila
 Huť Jakub
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Jiří
 Zboží
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Václava
 Bačkov
 Chlum
 Kounice
 Vlastějovice
 Horní Kralovice
 lesní pramen
 Dolní Kralovice
 Bohdanka
 Vojslavice
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 Vojslavický most
 Speřice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Habry
 Horka II
 Smrčany
 poštovní stanice
 Lhotka
 Borovsko
 Borovsko
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Lhotice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Podmok
 Hodkov
 židovský hřbitov
 Věž
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Kvasetice
 kostel sv. Martina
 Onšov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Bílý Kámen
 kaple
 Kočičí hrádek
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Morány
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5082
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama