Slohově nevýrazná budova drobného zámku z 18. století až počátku století 19. Později využíván k šlechtitelským a obytným účelům, přičemž byl nevhodně upravován. K nepřístupnému objektu přiléhá park z 19. století s památnou borovicí Jeffreyovou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejzachovalejší SZ nároží
© Adam Šebesta 08/2019
Zámek je nepřístupný, obtížně dostupné jsou i některé vnější fasády. Nejlépe je budova vidět z přilehlého vrakoviště. V obci je dále k vidění gotický kostel sv. Bartoloměje ze čtrnáctého století a plastika lva na návsi. Tato socha původně střežila zámeckou bránu. V okolí stojí za návštěvu zřícenina hradu Ronovec (cca. 5 kilometrů) a klášter, později zámek, v Pohledu (7 km).
Adam Šebesta, 18.7. 2020
popis

Původní vzhled zámku byl výrazně poznamenán dodatečnými zásahy. V současnosti se jedná o slohově nevýraznou jednokřídlou budovu obdélného půdorysu krytou valbovou střechou s moderními vikýři. Nejvýraznějším stavebním prvkem je kamenný portál na západní fasádě, doplněný dvěma zděnými polosloupy. Část průčelí nalevo od tohoto vstupu si zachovala staré členění o čtyřech osách, v pravé polovině již byla vybourána široká moderní okna, původní rozložení je patrné na fasádě. Novými okenními otvory byla opatřena rovněž levá část nepřístupné zahradní fronty.

Adam Šebesta - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

historie

Zámek vznikl někdy v 18. století až počátkem století 19. Podle publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI, Kolektiv autorů z r. 1989 zámek založil v polovině 18. století Severin Remigius z Longendorfu. V počátku měl sloužit jako sídlo majitele a správy samostatného bělského statku. V případě že zámek vznikl na počátku 19. století připadá v úvahu šlechtic Václav Špork, jenž se do České Bělé přiženil roku 1798. Přes Václavova syna Josefa a pražského měšťana Štěpána Langra se majetek dostal do rukou Františka Saiferta, za něho pravděpodobně vznikl zámecký park. V době minulého režimu byl využíván Výzkumným a šlechtitelským ústavem bramborářským a k obytným účelům. V té době byl také necitlivě upravován. Někdy mezi lety 2012 a 2015 proběhla úprava střechy, přičemž vznikly nové vikýře.

Adam Šebesta, Luděk Vláčil - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

Místa v okolí

 Železné Horky
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Ronovec
 Žižkova mohyla
 kamenný most
 Rozsochatec
 Hadrburg
 kutiště Poperk
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Čertův stolek
 Sokolov
 Přibyslav
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Přibyslav
 Soběnov
 mariánský sloup
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Štáflova chalupa
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 Malinův dům
 morový sloup
 Stamicův dům
 kostel sv. Kateřiny
 Chotěboř
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Ronov
 Nový Studenec
 Štěpánov
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 Smilov
 Nejepín
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Ondřeje
 Maleč
 poštovní stanice
 kostnice
 kaple
 Skřivánek
 Chlum
 Možděnice
 Kvasetice
 Rosička
 Najdek
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 kamenný most
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 poutní kaple sv. Anny
 Habry
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 11890
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama