Slohově nevýrazná budova drobného zámku z 18. století až počátku století 19. Později využíván k šlechtitelským a obytným účelům, přičemž byl nevhodně upravován. K nepřístupnému objektu přiléhá park z 19. století s památnou borovicí Jeffreyovou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejzachovalejší SZ nároží
© Adam Šebesta 08/2019
Zámek je nepřístupný, obtížně dostupné jsou i některé vnější fasády. Nejlépe je budova vidět z přilehlého vrakoviště. V obci je dále k vidění gotický kostel sv. Bartoloměje ze čtrnáctého století a plastika lva na návsi. Tato socha původně střežila zámeckou bránu. V okolí stojí za návštěvu zřícenina hradu Ronovec (cca. 5 kilometrů) a klášter, později zámek, v Pohledu (7 km).
Adam Šebesta, 18.7. 2020

  historie

  Zámek vznikl někdy v 18. století až počátkem století 19. Podle publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI, Kolektiv autorů z r. 1989 zámek založil v polovině 18. století Severin Remigius z Longendorfu. V počátku měl sloužit jako sídlo majitele a správy samostatného bělského statku. V případě že zámek vznikl na počátku 19. století připadá v úvahu šlechtic Václav Špork, jenž se do

  Adam Šebesta, Luděk Vláčil - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

  popis

  Původní vzhled zámku byl výrazně poznamenán dodatečnými zásahy. V současnosti se jedná o slohově nevýraznou jednokřídlou budovu obdélného půdorysu krytou valbovou střechou s moderními vikýři. Nejvýraznějším stavebním prvkem je kamenný portál na západní fasádě, doplněný dvěma zděnými polosloupy. Část průčelí nalevo od tohoto vstupu si zachovala staré členění o čtyřech osách, v pravé polovině

  Adam Šebesta - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020
  Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

  Místa v okolí

   Železné Horky
   kamenný most
   kostel sv. Kateřiny
   Žižkova mohyla
   Ronovec
   kamenný most
   Hadrburg
   Rozsochatec
   kutiště Poperk
   kostel sv. Víta
   Dolní Krupá
   boží muka
   Přibyslavská věž
   Sokolov
   boží muka
   kaple Panny Marie
   Přibyslav
   mariánský sloup
   evangelický kostel
   městské opevnění
   Štáflova chalupa
   Malinův dům
   morový sloup
   stará radnice
   Havlíčkův dům
   Stamicův dům
   kostel sv. Kateřiny
   Chotěboř
   Hnátův kámen
   kostel sv. Vojtěcha
   Ronovský most
   židovský hřbitov
   Ronov nad Sázavou
   Ronov
   Štěpánov
   Nový Studenec
   Kroměšín
   Libice nad Doubravou
   kostel sv. Jiljí
   kostnice
   kostel sv. Mikuláše
   Smilov
   Nejepín
   Most sv. Lutriána
   rychta (dům čp. 73)
   kostel sv. Ondřeje
   Maleč
   kostnice
   poštovní stanice
   Skřivánek
   Chlum
   Možděnice
   Kvasetice
   Rosička
   Najdek
   skanzen Dřevíkov
   židovský hřbitov
   Veselý Kopec
   kamenný most
   Svobodné Hamry
   kostel sv. Mikuláše
   Svobodné Hamry
   poutní kaple sv. Anny
   Habry
   Úsobí
  Základní informace místa
  ID místa: 11890
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 18.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama