Slohově nevýrazná budova drobného zámku z 18. století až počátku století 19. Později využíván k šlechtitelským a obytným účelům, přičemž byl nevhodně upravován. K nepřístupnému objektu přiléhá park z 19. století s památnou borovicí Jeffreyovou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejzachovalejší SZ nároží
© Adam Šebesta 08/2019
Zámek je nepřístupný, obtížně dostupné jsou i některé vnější fasády. Nejlépe je budova vidět z přilehlého vrakoviště. V obci je dále k vidění gotický kostel sv. Bartoloměje ze čtrnáctého století a plastika lva na návsi. Tato socha původně střežila zámeckou bránu. V okolí stojí za návštěvu zřícenina hradu Ronovec (cca. 5 kilometrů) a klášter, později zámek, v Pohledu (7 km).
Adam Šebesta, 18.7. 2020
popis

Původní vzhled zámku byl výrazně poznamenán dodatečnými zásahy. V současnosti se jedná o slohově nevýraznou jednokřídlou budovu obdélného půdorysu krytou valbovou střechou s moderními vikýři. Nejvýraznějším stavebním prvkem je kamenný portál na západní fasádě, doplněný dvěma zděnými polosloupy. Část průčelí nalevo od tohoto vstupu si zachovala staré členění o čtyřech osách, v pravé polovině již byla vybourána široká moderní okna, původní rozložení je patrné na fasádě. Novými okenními otvory byla opatřena rovněž levá část nepřístupné zahradní fronty.

Adam Šebesta - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

historie

Zámek vznikl někdy v 18. století až počátkem století 19. Podle publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI, Kolektiv autorů z r. 1989 zámek založil v polovině 18. století Severin Remigius z Longendorfu. V počátku měl sloužit jako sídlo majitele a správy samostatného bělského statku. V případě že zámek vznikl na počátku 19. století připadá v úvahu šlechtic Václav Špork, jenž se do České Bělé přiženil roku 1798. Přes Václavova syna Josefa a pražského měšťana Štěpána Langra se majetek dostal do rukou Františka Saiferta, za něho pravděpodobně vznikl zámecký park. V době minulého režimu byl využíván Výzkumným a šlechtitelským ústavem bramborářským a k obytným účelům. V té době byl také necitlivě upravován. Někdy mezi lety 2012 a 2015 proběhla úprava střechy, přičemž vznikly nové vikýře.

Adam Šebesta, Luděk Vláčil - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

Místa v okolí

 Železné Horky
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Žižkova mohyla
 Ronovec
 kamenný most
 Rozsochatec
 Hadrburg
 kutiště Poperk
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 židovský hřbitov
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Čertův stolek
 Sokolov
 Přibyslav
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Přibyslav
 Soběnov
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Chotěboř
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Ronov
 Nový Studenec
 Štěpánov
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 Smilov
 Nejepín
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Ondřeje
 Maleč
 poštovní stanice
 kostnice
 kaple
 Skřivánek
 Chlum
 Možděnice
 Kvasetice
 Rosička
 Najdek
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 kamenný most
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 poutní kaple sv. Anny
 Habry
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 11890
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama