Slohově nevýrazná budova drobného zámku z 18. století až počátku století 19. Později využíván k šlechtitelským a obytným účelům, přičemž byl nevhodně upravován. K nepřístupnému objektu přiléhá park z 19. století s památnou borovicí Jeffreyovou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nejzachovalejší SZ nároží
© Adam Šebesta 08/2019
Zámek je nepřístupný, obtížně dostupné jsou i některé vnější fasády. Nejlépe je budova vidět z přilehlého vrakoviště. V obci je dále k vidění gotický kostel sv. Bartoloměje ze čtrnáctého století a plastika lva na návsi. Tato socha původně střežila zámeckou bránu. V okolí stojí za návštěvu zřícenina hradu Ronovec (cca. 5 kilometrů) a klášter, později zámek, v Pohledu (7 km).
Adam Šebesta, 18.7. 2020
popis

Původní vzhled zámku byl výrazně poznamenán dodatečnými zásahy. V současnosti se jedná o slohově nevýraznou jednokřídlou budovu obdélného půdorysu krytou valbovou střechou s moderními vikýři. Nejvýraznějším stavebním prvkem je kamenný portál na západní fasádě, doplněný dvěma zděnými polosloupy. Část průčelí nalevo od tohoto vstupu si zachovala staré členění o čtyřech osách, v pravé polovině již byla vybourána široká moderní okna, původní rozložení je patrné na fasádě. Novými okenními otvory byla opatřena rovněž levá část nepřístupné zahradní fronty.

Adam Šebesta - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

historie

Zámek vznikl někdy v 18. století až počátkem století 19. Podle publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI, Kolektiv autorů z r. 1989 zámek založil v polovině 18. století Severin Remigius z Longendorfu. V počátku měl sloužit jako sídlo majitele a správy samostatného bělského statku. V případě že zámek vznikl na počátku 19. století připadá v úvahu šlechtic Václav Špork, jenž se do České Bělé přiženil roku 1798. Přes Václavova syna Josefa a pražského měšťana Štěpána Langra se majetek dostal do rukou Františka Saiferta, za něho pravděpodobně vznikl zámecký park. V době minulého režimu byl využíván Výzkumným a šlechtitelským ústavem bramborářským a k obytným účelům. V té době byl také necitlivě upravován. Někdy mezi lety 2012 a 2015 proběhla úprava střechy, přičemž vznikly nové vikýře.

Adam Šebesta, Luděk Vláčil - Zdroj: Kolektiv autorů; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; VI; 1989; s. 78, m.ceskabela.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mapy.cz, www.mistopisy.cz,, 18.7. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Česká Bělá

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11890
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama