Terénní pozůstatky po hradu, který byl pravděpodobně bergfritového typu. Poprvé se připomíná v pol. 14. st. Zanikl za husitských válek kolem r. 1420. R. 1457 se již uvádí jako pustý. Dochovány výrazné nerovnosti po budovách jádra, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Lacembok - pohled z bývalé věže
2003 ©Puffin
Nedaleko vesnice zvané Souboř je možné nalézt místo, kde stával hrad Lacembok. Dochovaly se valy, příkopy a náznaky několika místností.
28.12. 2003
historie

Lacembok – hrad ležící 5 km severně od Ledče nad Sázavou

Hrad Lacembok stával severovýchodně od vsi Souboře na skalnatém ostrohu nad křivolakým údolím, kterým protéká Vrbecký potok. Byl ze tří stran chráněn hlubokou strží a na západě uměle vytvořeným příkopem. Od dnešní myslivny Ostojovky vedla ke hradu cesta, která umožňovala přístup do objektu shora z pláně i z údolí Vrbeckého potoka. Touto cestou se přicházelo přes příkop a násep kolem dalšího příkopu po úzkém parkánu k bráně, která uzavírala vedle polookrouhlého srubu vstup do předhradí. Odtud vybíhaly valy, které spolu s hlubokým čtvrtým příkopem chránily hrad z této strany. brána vlastního hradu stávala asi vedle velké věže zaniklé v minulých stoletích, takže dnes není možné zjistit její původní vzhled. Na věž navazovaly hradby, které obklopovaly stavení nedaleko věže na ostrohu a menší okrouhlou věž. Dnes z Lacemboku zbyla jen hromada kamení z bývalé brány a jen nepatrně již znatelné základy stavení a okrouhlé menší…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 6.2. 2009

Další texty historie
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Souboř

Místa v okolí

 Ledeč nad Sázavou
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 Bělá
 Bohumilice
 Huť Jakub
 kostel sv. Václava
 Sluneční zátoka
 Přemilovsko
 Vilémovice
 vodní mlýn a pila
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bohdanka
 Hněvkovice
 lesní pramen
 Vlastějovice
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Jiří
 Bilantova Lhota
 Kounice
 Nelechov
 Chlum
 Horní Kralovice
 Horka II
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zahrádka
 Zbraslavice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Borovsko
 Borovsko
 Červené Janovice
 Zboží
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 most u Borovska
 Zruč nad Sázavou
 Bačkov
 rozhledna Babka
 Hraběšín
 železniční most
 Proseč u Humpolce
 Hrádek u Podmok
 Morány
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Habry
 Vojslavice
 Čestín
 Alberovice
 Lipnice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 radnice
 Golčův Jeníkov
 Křivsoudov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kaplička U Kněžny
 Březina
 kostel sv. Anny
 Růžkovy Lhotice
Základní informace místa
ID místa: 368
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama