Lacembok

Zíkev; u Ledče nad Sázavou
Terénní pozůstatky po hradu, který byl pravděpodobně bergfritového typu. Poprvé se připomíná v pol. 14. st. Zanikl za husitských válek kolem r. 1420. R. 1457 se již uvádí jako pustý. Dochovány výrazné nerovnosti po budovách jádra, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Lacembok - pohled z bývalé věže
2003 ©Puffin
Nedaleko vesnice zvané Souboř je možné nalézt místo, kde stával hrad Lacembok. Dochovaly se valy, příkopy a náznaky několika místností.
28.12. 2003
historie

Lacembok – hrad ležící 5 km severně od Ledče nad Sázavou

Hrad Lacembok stával severovýchodně od vsi Souboře na skalnatém ostrohu nad křivolakým údolím, kterým protéká Vrbecký potok. Byl ze tří stran chráněn hlubokou strží a na západě uměle vytvořeným příkopem. Od dnešní myslivny Ostojovky vedla ke hradu cesta, která umožňovala přístup do objektu shora z pláně i z údolí Vrbeckého potoka. Touto cestou se přicházelo přes příkop a násep kolem dalšího příkopu po úzkém parkánu k bráně, která uzavírala vedle polookrouhlého srubu vstup do předhradí. Odtud vybíhaly valy, které spolu s hlubokým čtvrtým příkopem chránily hrad z této strany. brána vlastního hradu stávala asi vedle velké věže zaniklé v minulých stoletích, takže dnes není možné zjistit její původní vzhled. Na věž navazovaly hradby, které obklopovaly stavení nedaleko věže na ostrohu a menší okrouhlou věž. Dnes z Lacemboku zbyla jen hromada kamení z bývalé brány a jen nepatrně již znatelné základy stavení a okrouhlé menší…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 6.2. 2009

Další texty historie
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Souboř

Místa v okolí

 Ledeč nad Sázavou
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 Bělá
 Huť Jakub
 Bohumilice
 kostel sv. Václava
 Sluneční zátoka
 Přemilovsko
 Vilémovice
 vodní mlýn a pila
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bohdanka
 Vlastějovice
 Hněvkovice
 lesní pramen
 kostel sv. Jiří
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Václava
 Ostrov
 Kounice
 Nelechov
 Chlum
 Smrdov
 Horní Kralovice
 Horka II
 Dolní Kralovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 Hodkov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zahrádka
 Zbraslavice
 kostel sv. Markéty
 Smrčany
 evangelický kostel
 Borovsko
 Borovsko
 Červené Janovice
 Zboží
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 most u Borovska
 Bačkov
 Zruč nad Sázavou
 rozhledna Babka
 Hraběšín
 železniční most
 Proseč u Humpolce
 židovský hřbitov
 Hrádek u Podmok
 synagoga
 Morány
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Habry
 Vojslavice
 Čestín
 Alberovice
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Golčův Jeníkov
 Křivsoudov
 Křivsoudov
 radnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kaplička U Kněžny
 Březina
 kostel sv. Anny
 Růžkovy Lhotice
Základní informace místa
ID místa: 368
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama