Kostel sv. Markéty prvně doložen r. 1352, věž přistavěna až ve 2. polovině 17. stol. Při opravách r. 1941 objeveny v interiéru gotické nástěnné malby ze závěru 14. stol. a následně restaurovány. Varhany z doby před r. 1838. Filiální kostel ve farnosti Lipnice n. Sázavou.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 09/2010
Malá osada, prakticky zaniklá ves Loukov, je částí obce Dolní Město, od níž leží necelé 3 km západně. Dolním Městem prochází silnice II/347, která spojuje Světlou nad Sázavou s Humpolcem. Již velmi zdevastované budovy panského dvora v Loukově byly zbourány v r. 1982. Někdejší ves prakticky zanikla, v současné době je zde pouze několik osamělých stavení. Bývalý mlýn na Meziklaském potoce je využíván pro rekreační účely. Dominantou Loukova je gotický kostelík sv. Markéty s nevelkým hřbitovem.
28.5. 2002
historie

Kostel sv. Markéty v Loukově na Vysočině patří do skupiny tří tzv. podlipnických kostelů. V r. 1941 byla v lodi, presbytáři i sakristii objevena řada středověkých nástěnných maleb. Podle posledních poznatků by měly pocházet z posledního desetiletí 14. století. Loukov tvořil ve středověku samostatný malý statek, jehož majitelé byli zároveň i patrony kostela. Prvně je kostel sv. Markéty zmiňován v r. 1352, kdy je v rejstřících papežských desátků uváděna i dnes již zaniklá ves Loukov. Čtvercová věž byla ke kostelu přistavěna až ve druhé polovině 17. století. V r. 1739 byl pořízen nový zvon na věž. Kostel byl opravován za 2. světové války v letech 1941-1944 a znovu v r. 2009. V interiéru jsou dochovány gotické malby, restaurované po objevení za 2. světové války. Na severní stěně lodi je možné vidět obraz sv. Matěje, dále sv. Kryštofa a fragment s námětem Oplakávání Krista. Východní stěna lodi je pokryta…  číst dále

Tři gotické kostely pod hradem Lipnicí, Jan Sommer a kol., Vlastivědná knihovnička SPS, svazek 8., 1999, 25.8. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo, tečkovaně barokní a mladší
© Jan Sommer: Vlastivědná knihovnička SPS 8: Tři gotické kostely pod hradem Lipnicí. Dolní Město, Loukov, Řečice, Společnost přátel starožitností v Praze, 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Loukov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bilantova Lhota
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 bývalý špitál
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Vilémovice
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Speřice
 fara
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Lhotka
 Vojslavice
 evangelický kostel
 Orlík
 děkanství
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 Bohumilice
 synagoga
 Přemilovsko
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Vojslavický most
 Věž
 boží muka
 smírčí kříž
 Lacembok
 Chřenovice
 Hněvkovice
 boží muka
 Smrdov
 Zboží
 Kvasetice
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 Herálec
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 vodní nádrž Sedlice
 kaple
 boží muka
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 mlýn
 Bačkov
 špýchar
 křížový kámen
 Dolní Kralovice
 Želiv
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 návesní kaple
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 poštovní stanice
 Bělá
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bílý Kámen
 Huť Jakub
 Kounice
 Kočičí hrádek
 Úsobí
 Vlastějovice
 lesní pramen
 synagoga
 židovský hřbitov
 Habry
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lipnice n. Sáz.
č. p. 45
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: 604 752 075
veith.p@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 896
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama