Kostel sv. Markéty prvně doložen r. 1352, věž přistavěna až ve 2. polovině 17. stol. Při opravách r. 1941 objeveny v interiéru gotické nástěnné malby ze závěru 14. stol. a následně restaurovány. Varhany z doby před r. 1838. Filiální kostel ve farnosti Lipnice n. Sázavou.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 09/2010
Malá osada, prakticky zaniklá ves Loukov, je částí obce Dolní Město, od níž leží necelé 3 km západně. Dolním Městem prochází silnice II/347, která spojuje Světlou nad Sázavou s Humpolcem. Již velmi zdevastované budovy panského dvora v Loukově byly zbourány v r. 1982. Někdejší ves prakticky zanikla, v současné době je zde pouze několik osamělých stavení. Bývalý mlýn na Meziklaském potoce je využíván pro rekreační účely. Dominantou Loukova je gotický kostelík sv. Markéty s nevelkým hřbitovem.
28.5. 2002
historie

Kostel sv. Markéty v Loukově na Vysočině patří do skupiny tří tzv. podlipnických kostelů. V r. 1941 byla v lodi, presbytáři i sakristii objevena řada středověkých nástěnných maleb. Podle posledních poznatků by měly pocházet z posledního desetiletí 14. století. Loukov tvořil ve středověku samostatný malý statek, jehož majitelé byli zároveň i patrony kostela. Prvně je kostel sv. Markéty zmiňován v r. 1352, kdy je v rejstřících papežských desátků uváděna i dnes již zaniklá ves Loukov. Čtvercová věž byla ke kostelu přistavěna až ve druhé polovině 17. století. V r. 1739 byl pořízen nový zvon na věž. Kostel byl opravován za 2. světové války v letech 1941-1944 a znovu v r. 2009. V interiéru jsou dochovány gotické malby, restaurované po objevení za 2. světové války. Na severní stěně lodi je možné vidět obraz sv. Matěje, dále sv. Kryštofa a fragment s námětem Oplakávání Krista. Východní stěna lodi je pokryta…  číst dále

Tři gotické kostely pod hradem Lipnicí, Jan Sommer a kol., Vlastivědná knihovnička SPS, svazek 8., 1999, 25.8. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo, tečkovaně barokní a mladší
© Jan Sommer: Vlastivědná knihovnička SPS 8: Tři gotické kostely pod hradem Lipnicí. Dolní Město, Loukov, Řečice, Společnost přátel starožitností v Praze, 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Loukov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bilantova Lhota
 Lipnice
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Vilémovice
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Speřice
 fara
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Lhotka
 Vojslavice
 evangelický kostel
 Orlík
 děkanství
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 skanzen Zichpil
 Bohumilice
 synagoga
 Přemilovsko
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Vojslavický most
 Věž
 boží muka
 smírčí kříž
 Lacembok
 Chřenovice
 Hněvkovice
 boží muka
 Zboží
 Kvasetice
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 Herálec
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 boží muka
 vodní nádrž Sedlice
 boží muka
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 mlýn
 Bačkov
 špýchar
 křížový kámen
 Dolní Kralovice
 Želiv
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 návesní kaple
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 poštovní stanice
 Bělá
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Huť Jakub
 Kounice
 Úsobí
 Vlastějovice
 lesní pramen
 Habry
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lipnice n. Sáz.
č. p. 45
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: 604 752 075
veith.p@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 896
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama