Kostel církve evangelické postaven v letech 1844 - 1847. Modlitebna bez věže postavená dlouho po tolerančním. Postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Obdélný půdorys lodi, půlkruhové presbyterium. V ose kostela v jeho závěru kazatelna. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Horní Krupé
© Pavel Vítek 09/2018
Horní Krupá leží 8 km severně od Havlíčkova Brodu a 11 km jihozápadně od Chotěboře. Obcí procházejí pouze silnice III. třídy, vlakové spojení zde není. Autobusy je spojení do Chotěboře a do Havlíčkova Brodu. Evangelický kostel najdeme na západním konci obce, u silnice vedoucí do Olešné a Skuhrova.
Pavel Vítek, 30.9. 2018
turistické

Zděná jednolodní toleranční modlitebna bez věže je situována za obcí. Z obdélného půdorysu lodi vystupuje půlkruhové presbyterium. Průčelí s předstupující obdélníkovou předsíní je členěno pilastry a završeno trojúhelníkovým tympanonem. Klasicistní kostel je podélný, jednolodní, orientovaný. V průčelí vystupuje z půdorysu lodi obdélníková předsíň. V přízemí dvoukřídlé výplňové dveře s rovným žulovým portálem, v nadpraží s dvěma profilovanými žulovými římsami, v patře půlkulaté okénko. Průčelí děleno nárožními pilastry s hlavicí. Nad hlavicemi probíhá po celém obvodu kostela římsa. Průčelí obohaceno opukovými krakorci a vystupujícími psaníčky. Nad římsou trojúhelníkový tympanon, po stranách čtvercové sloupky kryté kamennou deskou. Pravá i levá strana tříosá. V ose kostela a v jeho závěru kazatelna. Presbyterium jednoosé. V interiéru vstup do lodi předsíní, po obou stranách dřevěné schodiště na kruchtu.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1283. Kostel církve evangelické byl postaven v letech 1844 až 1847. Vysvěcen byl 30. 10. 1847. V roce 1872 byl u kostela zřízen nový hřbitov. Toleranční modlitebna bez věže postavená poměrně dlouho po tolerančním patentu se vyznačuje pro tento typ staveb neobvykle bohatou architektonickou rozmanitostí. V souladu s tolerančním patentem je modlitebna postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Většina mobiliáře pochází z roku 1942. V 60. letech 20. století při rozsáhlých opravách byl výrazně změněn interiér. Objekt je od svého vzniku stále využíván k bohoslužebným účelům. Jedná se o zajímavou památku tvůrčí lidové zručnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Horní Krupá

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Mikuláše
 Ronovec
 Rozsochatec
 poštovní stanice
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Nejepín
 Hadrburg
 Čertův stolek
 mariánský sloup
 Česká Bělá
 Chotěboř
 Zboží
 Sokolov
 Bačkov
 Habry
 Kroměšín
 synagoga
 kaple
 kamenný most
 kamenný most
 Kvasetice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Maleč
 Železné Horky
 kutiště Poperk
 Štěpánov
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Žižkova mohyla
 Smrdov
 Soběnov
 kostel sv. Martina
 Úhrov
 Věž
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 boží muka
 Nový Studenec
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Klokočov
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Lipka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Kunhuty
 Ronov
 boží muka
 Orlík
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Československá církev evangelická
Horní Krupá 88
582 71 Horní Krupá
Tel: 739 244 611
http://https://www.horni-krupa.evangnet.cz
horni-krupa@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 14009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama