Kostel církve evangelické postaven v letech 1844 - 1847. Modlitebna bez věže postavená dlouho po tolerančním. Postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Obdélný půdorys lodi, půlkruhové presbyterium. V ose kostela v jeho závěru kazatelna. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Horní Krupé
© Pavel Vítek 09/2018
Horní Krupá leží 8 km severně od Havlíčkova Brodu a 11 km jihozápadně od Chotěboře. Obcí procházejí pouze silnice III. třídy, vlakové spojení zde není. Autobusy je spojení do Chotěboře a do Havlíčkova Brodu. Evangelický kostel najdeme na západním konci obce, u silnice vedoucí do Olešné a Skuhrova.
Pavel Vítek, 30.9. 2018
turistické

Zděná jednolodní toleranční modlitebna bez věže je situována za obcí. Z obdélného půdorysu lodi vystupuje půlkruhové presbyterium. Průčelí s předstupující obdélníkovou předsíní je členěno pilastry a završeno trojúhelníkovým tympanonem. Klasicistní kostel je podélný, jednolodní, orientovaný. V průčelí vystupuje z půdorysu lodi obdélníková předsíň. V přízemí dvoukřídlé výplňové dveře s rovným žulovým portálem, v nadpraží s dvěma profilovanými žulovými římsami, v patře půlkulaté okénko. Průčelí děleno nárožními pilastry s hlavicí. Nad hlavicemi probíhá po celém obvodu kostela římsa. Průčelí obohaceno opukovými krakorci a vystupujícími psaníčky. Nad římsou trojúhelníkový tympanon, po stranách čtvercové sloupky kryté kamennou deskou. Pravá i levá strana tříosá. V ose kostela a v jeho závěru kazatelna. Presbyterium jednoosé. V interiéru vstup do lodi předsíní, po obou stranách dřevěné schodiště na kruchtu.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1283. Kostel církve evangelické byl postaven v letech 1844 až 1847. Vysvěcen byl 30. 10. 1847. V roce 1872 byl u kostela zřízen nový hřbitov. Toleranční modlitebna bez věže postavená poměrně dlouho po tolerančním patentu se vyznačuje pro tento typ staveb neobvykle bohatou architektonickou rozmanitostí. V souladu s tolerančním patentem je modlitebna postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Většina mobiliáře pochází z roku 1942. V 60. letech 20. století při rozsáhlých opravách byl výrazně změněn interiér. Objekt je od svého vzniku stále využíván k bohoslužebným účelům. Jedná se o zajímavou památku tvůrčí lidové zručnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Horní Krupá

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 kostel sv. Mikuláše
 Rozsochatec
 poštovní stanice
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 Havlíčkův dům
 Malinův dům
 morový sloup
 stará radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Nejepín
 Hadrburg
 mariánský sloup
 Česká Bělá
 Chotěboř
 Zboží
 Sokolov
 Bačkov
 Habry
 Kroměšín
 kamenný most
 kamenný most
 Kvasetice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 bývalý špitál
 Maleč
 židovský hřbitov
 Železné Horky
 kutiště Poperk
 Štěpánov
 Lipnice
 Žižkova mohyla
 kostel sv. Martina
 Věž
 Úhrov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 boží muka
 Nový Studenec
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Klokočov
 Přibyslav
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Markéty
 Lipka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Kunhuty
 Ronov
 boží muka
 Orlík
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Československá církev evangelická
Horní Krupá 88
582 71 Horní Krupá
Tel: 739 244 611
http://https://www.horni-krupa.evangnet.cz
horni-krupa@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 14009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama