
Zděná jednolodní toleranční modlitebna bez věže je situována za obcí. Z obdélného půdorysu lodi vystupuje půlkruhové presbyterium. Průčelí s předstupující obdélníkovou předsíní je členěno pilastry a završeno trojúhelníkovým tympanonem. Klasicistní kostel je podélný, jednolodní, orientovaný. V průčelí vystupuje z půdorysu lodi obdélníková předsíň. V přízemí dvoukřídlé výplňové dveře s rovným žulovým portálem, v nadpraží s dvěma profilovanými žulovými římsami, v patře půlkulaté okénko. Průčelí děleno nárožními pilastry s hlavicí. Nad hlavicemi probíhá po celém obvodu kostela římsa. Průčelí obohaceno opukovými krakorci a vystupujícími psaníčky. Nad římsou trojúhelníkový tympanon, po stranách čtvercové sloupky kryté kamennou deskou. Pravá i levá strana tříosá. V ose kostela a v jeho závěru kazatelna. Presbyterium jednoosé. V interiéru vstup do lodi předsíní, po obou stranách dřevěné schodiště na kruchtu.… číst dále
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1283. Kostel církve evangelické byl postaven v letech 1844 až 1847. Vysvěcen byl 30. 10. 1847. V roce 1872 byl u kostela zřízen nový hřbitov. Toleranční modlitebna bez věže postavená poměrně dlouho po tolerančním patentu se vyznačuje pro tento typ staveb neobvykle bohatou architektonickou rozmanitostí. V souladu s tolerančním patentem je modlitebna postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Většina mobiliáře pochází z roku 1942. V 60. letech 20. století při rozsáhlých opravách byl výrazně změněn interiér. Objekt je od svého vzniku stále využíván k bohoslužebným účelům. Jedná se o zajímavou památku tvůrčí lidové zručnosti.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.