Kostel církve evangelické postaven v letech 1844 - 1847. Modlitebna bez věže postavená dlouho po tolerančním. Postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Obdélný půdorys lodi, půlkruhové presbyterium. V ose kostela v jeho závěru kazatelna. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Horní Krupé
© Pavel Vítek 09/2018
Horní Krupá leží 8 km severně od Havlíčkova Brodu a 11 km jihozápadně od Chotěboře. Obcí procházejí pouze silnice III. třídy, vlakové spojení zde není. Autobusy je spojení do Chotěboře a do Havlíčkova Brodu. Evangelický kostel najdeme na západním konci obce, u silnice vedoucí do Olešné a Skuhrova.
Pavel Vítek, 30.9. 2018
turistické

Zděná jednolodní toleranční modlitebna bez věže je situována za obcí. Z obdélného půdorysu lodi vystupuje půlkruhové presbyterium. Průčelí s předstupující obdélníkovou předsíní je členěno pilastry a završeno trojúhelníkovým tympanonem. Klasicistní kostel je podélný, jednolodní, orientovaný. V průčelí vystupuje z půdorysu lodi obdélníková předsíň. V přízemí dvoukřídlé výplňové dveře s rovným žulovým portálem, v nadpraží s dvěma profilovanými žulovými římsami, v patře půlkulaté okénko. Průčelí děleno nárožními pilastry s hlavicí. Nad hlavicemi probíhá po celém obvodu kostela římsa. Průčelí obohaceno opukovými krakorci a vystupujícími psaníčky. Nad římsou trojúhelníkový tympanon, po stranách čtvercové sloupky kryté kamennou deskou. Pravá i levá strana tříosá. V ose kostela a v jeho závěru kazatelna. Presbyterium jednoosé. V interiéru vstup do lodi předsíní, po obou stranách dřevěné schodiště na kruchtu.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1283. Kostel církve evangelické byl postaven v letech 1844 až 1847. Vysvěcen byl 30. 10. 1847. V roce 1872 byl u kostela zřízen nový hřbitov. Toleranční modlitebna bez věže postavená poměrně dlouho po tolerančním patentu se vyznačuje pro tento typ staveb neobvykle bohatou architektonickou rozmanitostí. V souladu s tolerančním patentem je modlitebna postavena na kraji obce, obklopena hřbitovem. Většina mobiliáře pochází z roku 1942. V 60. letech 20. století při rozsáhlých opravách byl výrazně změněn interiér. Objekt je od svého vzniku stále využíván k bohoslužebným účelům. Jedná se o zajímavou památku tvůrčí lidové zručnosti.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.9. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Horní Krupá

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 kostel sv. Mikuláše
 Rozsochatec
 poštovní stanice
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 morový sloup
 Havlíčkův dům
 Malinův dům
 stará radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Nejepín
 Hadrburg
 mariánský sloup
 Česká Bělá
 Chotěboř
 Zboží
 Sokolov
 Bačkov
 Habry
 Kroměšín
 kamenný most
 kamenný most
 Kvasetice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 středověké podzemí
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 židovský hřbitov
 Maleč
 Železné Horky
 kutiště Poperk
 Štěpánov
 Lipnice
 Žižkova mohyla
 kostel sv. Martina
 Úhrov
 Věž
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Nový Studenec
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Klokočov
 Přibyslav
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Lipka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Kunhuty
 Ronov
 boží muka
 Orlík
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Československá církev evangelická
Horní Krupá 88
582 71 Horní Krupá
Tel: 739 244 611
http://https://www.horni-krupa.evangnet.cz
horni-krupa@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 14009
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama