Přírodní rezervace byla poprvé vyhlášena r. 1948, znovu po rozšíření r. 1998. Rozkládá se na ploše 246,4 ha, důvodem ochrany je geomorfologicky významný úsek přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí. Žije zde řada chráněných druhů zvířat a rostou zde chráněné druhy rostlin.
Hlavní obrázek místa
Stvořidla - rezervace
© Václav Čermák, 04/2009
Kamenité koryto řeky Sázavy zlákalo už nejednoho vodáka. Vlakové spojení je velmi dobré, v místě je železniční zastávka. Krásná procházka korytem řeky po červené. Pro stanování a rekreaci je zde vyhrazeno veřejné tábořiště, nebo pension. Další hezká procházka ze Svořidel je na vrch Melechov (707 m). Je tam rozhledna a zřícenina tvrze z 15.stol., která chránila poutníky na zemské obchodní cestě z Rakous do Kutné Hory. Je to po žluté asi 3 km, sice do kopce, ale stojí to za to!
M.Pospíšilová, 29.9. 2004
historie

Přírodní rezervace Stvořidla je nejstarší rezervací na Havlíčkobrodsku. Původně byla vyhlášena v roce 1948. V nově upravených hranicích byla vyhlášena v roce 1998, má 246,4 ha. Rozkládá se v katastrálním území obcí Dobrovítova Lhota, Leštinka, Koňkovice, Trpišovice a Vilémovice. Důvodem ochrany je zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí mezi vrchem Melechov (709 m) a hřebenem kopce Žebrákov (601 m). Balvanité až skalnaté koryto zde má prudký spád 10,444 prom. a vytváří řadu peřejnatých prahů, na nichž dochází k intenzivnímu provzdušování vody, které přispívá k zlepšení čistoty. Území rezervace tvoří 85% plochy lesní porosty. Z chráněných druhů rostlin zde můžete nalézt oměj pestrý, růži alpskou aj. Z chráněných druhů živočichů se v rezervaci vyskytuje vydra říční, skorec vodní, ledňáček říční a některé sovy a dravci.

Klub českých turistů, 29.9. 2004

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Nelechov
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Markéty
 Bohumilice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Proseč u Humpolce
 Lacembok
 Chřenovice
 kostel sv. Jiří
 Hněvkovice
 Lipnice
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Vojslavice
 Speřice
 Vojslavický most
 Bělá
 Horní Kralovice
 Huť Jakub
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Dolní Kralovice
 Zboží
 Kounice
 fara
 Lhotka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vlastějovice
 lesní pramen
 Lhotice
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 děkanství
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Orlík
 židovský hřbitov
 pivovar
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Bohdanka
 Ostrov
 židovský hřbitov
 Borovsko
 Borovsko
 boží muka
 Horka II
 Věž
 boží muka
 poštovní stanice
 Habry
 Onšov
 kostel sv. Martina
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Kočičí hrádek
 Kvasetice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Hodkov
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 poutní kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2625
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama