Přírodní rezervace byla poprvé vyhlášena r. 1948, znovu po rozšíření r. 1998. Rozkládá se na ploše 246,4 ha, důvodem ochrany je geomorfologicky významný úsek přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí. Žije zde řada chráněných druhů zvířat a rostou zde chráněné druhy rostlin.
Hlavní obrázek místa
Stvořidla
© Zuzana Holasová, 04/2010
Kamenité koryto řeky Sázavy zlákalo už nejednoho vodáka. Vlakové spojení je velmi dobré, v místě je železniční zastávka. Krásná procházka korytem řeky po červené. Pro stanování a rekreaci je zde vyhrazeno veřejné tábořiště, nebo pension. Další hezká procházka ze Svořidel je na vrch Melechov (707 m). Je tam rozhledna a zřícenina tvrze z 15.stol., která chránila poutníky na zemské obchodní cestě z Rakous do Kutné Hory. Je to po žluté asi 3 km, sice do kopce, ale stojí to za to!
M.Pospíšilová, 29.9. 2004
historie

Přírodní rezervace Stvořidla je nejstarší rezervací na Havlíčkobrodsku. Původně byla vyhlášena v roce 1948. V nově upravených hranicích byla vyhlášena v roce 1998, má 246,4 ha. Rozkládá se v katastrálním území obcí Dobrovítova Lhota, Leštinka, Koňkovice, Trpišovice a Vilémovice. Důvodem ochrany je zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí mezi vrchem Melechov (709 m) a hřebenem kopce Žebrákov (601 m). Balvanité až skalnaté koryto zde má prudký spád 10,444 prom. a vytváří řadu peřejnatých prahů, na nichž dochází k intenzivnímu provzdušování vody, které přispívá k zlepšení čistoty. Území rezervace tvoří 85% plochy lesní porosty. Z chráněných druhů rostlin zde můžete nalézt oměj pestrý, růži alpskou aj. Z chráněných druhů živočichů se v rezervaci vyskytuje vydra říční, skorec vodní, ledňáček říční a některé sovy a dravci.

Klub českých turistů, 29.9. 2004

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Nelechov
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Markéty
 Bohumilice
 Přemilovsko
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Proseč u Humpolce
 Lacembok
 Chřenovice
 kostel sv. Jiří
 Hněvkovice
 Lipnice
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Vojslavice
 Speřice
 Vojslavický most
 Bělá
 Horní Kralovice
 Huť Jakub
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Dolní Kralovice
 Zboží
 Kounice
 Lhotka
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vlastějovice
 lesní pramen
 Lhotice
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 děkanství
 radnice
 pivovar
 Orlík
 židovský hřbitov
 synagoga
 skanzen Zichpil
 Ostrov
 Bohdanka
 židovský hřbitov
 Borovsko
 Borovsko
 boží muka
 Horka II
 Věž
 boží muka
 poštovní stanice
 Habry
 kostel sv. Martina
 Onšov
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Kvasetice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 Hodkov
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 poutní kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2625
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama