Samostatně stojící vzpěradlová polodřevěná barokní zvonice z konce 17. či z počátku 18. století. Má čtvercový půdorys, přízemí je z lomového kamene, zvonové patro je dřevěné. Zvonice má stanovou střechu krytou šindelem. Dva zvony (z let 1500 a 1655) jsou zavěšeny na vzpěradlové konstrukci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Dolní Město (německy Unterstadt) je obec v okrese Havlíčkův Brod nedaleko Lipnice nad Sázavou. Původně se nazývala Lipnice, po vzniku podhradního městečka pak Dolní Lipnice. Písemně je doložena k roku 1226 jako majetek želivského premonstrátského kláštera. Dominantou obce je raně gotický kostel, zasvěcený původně sv. Janu Křtiteli, později sv. Martinu, dále je zde několik drobných památek místního významu. Do obce zajíždí autobus, parkovat lze na návsi u obecního úřadu, případně pod kostelem.
31.7. 2020
historie

Barokní vzpěradlová polodřevěná zvonice z konce 17. či počátku 18. století stojí na návrší severovýchodně od kostela sv. Martina. Zvonice má čtvercový půdorys. Přízemí je zděné, masivní, z lomového kamene. Vchod je na západní straně. Zvonové patro je užší, dřevěné, na západní straně má dvě malá čtvercová okénka. Zvonice má stanovou střechu krytou šindelem. Dva zvony jsou zavěšeny na vzpěradlové konstrukci, stojící na zdivu přízemí. Starší z nich z roku 1500 je signován mistrem Bartolomějem z Nového Města pražského, mladší z roku 1655 byl roku 1831 přelit Karlem Bellmannem z Prahy.

Milan Caha (zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz), 31.7. 2020

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Dolní Město

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 bývalý špitál
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 Bilantova Lhota
 Nelechov
 Vilémovice
 Sluneční zátoka
 Věž
 Orlík
 židovský hřbitov
 Speřice
 fara
 děkanství
 kostel sv. Víta
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bernard
 pivovar
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Kvasetice
 boží muka
 Thunovský letohrádek
 Zahrádka
 Ledeč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Zboží
 kaple
 Smrdov
 boží muka
 zámecká sýpka
 Lhotka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Bohumilice
 Herálec
 boží muka
 smírčí kříž
 boží muka
 Přemilovsko
 Bačkov
 Vojslavice
 boží muka
 Lhotice
 poštovní stanice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Lhotice
 Lacembok
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 Vojslavický most
 Hnátův kámen
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Chřenovice
 morový sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 boží muka
 Hněvkovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Úsobí
 křížový kámen
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 mlýn
 špýchar
 kaple sv. Haštala
 Želiv
 Bělá
 Huť Jakub
 Skřivánek
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Tržní panák
 kostel sv. Jiří
 Štoky
 boží muka
 Ostrov
Základní informace místa
ID místa: 15105
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama