Pomník „Sklo a kámen“ se od r. 1992 nachází v parčíku na náměstí Trčků z Lípy před radnicí jako symbol sklářské a kamenické historie města Světlá nad Sázavou. Ztvárňuje lámání i opracování kamene a výrobu olovnatého křišťálu. Autorem tohoto uměleckého díla je akademický sochař Roman Podrázský.
Hlavní obrázek místa
Sklo a kámen
© Jiří Špaček, 08/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Pomník „Sklo a kámen“ stojí před radnicí na parkově upravené ploše na náměstí Trčků z Lípy, které leží na mírné vyvýšenině nad pravým břehem Sázavy. Před radnicí se nachází ještě kamenná kašna a prostoru pod ní dominuje kostel sv. Václava.
Jiří Špaček , 19.11. 2015
historie

Pomník „Sklo a kámen“ se nachází v parčíku na náměstí Trčků z Lípy před radnicí města Světlá nad Sázavou poblíž kostela sv. Václava a symbolicky ztvárňuje lámání a opracování kamene a výrobu olovnatého křišťálu - v minulosti dvou hlavních oborů činnosti zdejších obyvatel. Autorem tohoto uměleckého díla je akademický sochař Roman Podrázský. Žulový blok pochází z blízkého lomu Horka. Světlá nad Sázavou je označována jako město skla a kamene. Počátek sklářství v této oblasti se datuje do 17. století a umožnily ho rozsáhlé plochy okolních lesů, protože ve sklářských hutích se topilo převážně dřevěným uhlím. Společně s výrobou skla se rozvíjelo i jeho zušlechťování, leštění a broušení. Základ k broušení a dalšímu zušlechťování skla položila brusírna českých granátů, která zde byla založena v r. 1752 tehdejším majitelem světelského zámku Filipem Krakowským z Kolowrat. Na Světelsku vznikla i řada…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím internetových stránek wikipedie), 19.11. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Bohumilice
 Habry
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 Zahrádka
 evangelický kostel
 Chřenovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 boží muka
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Dolní Krupá
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 boží muka
 Hněvkovice
 Bělá
 zámecká sýpka
 Vojslavice
 boží muka
 Lhotka
 Herálec
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
Základní informace místa
ID místa: 12588
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama