Pomník „Sklo a kámen“ se od r. 1992 nachází v parčíku na náměstí Trčků z Lípy před radnicí jako symbol sklářské a kamenické historie města Světlá nad Sázavou. Ztvárňuje lámání i opracování kamene a výrobu olovnatého křišťálu. Autorem tohoto uměleckého díla je akademický sochař Roman Podrázský.
Hlavní obrázek místa
Sklo a kámen
© Jiří Špaček, 08/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Pomník „Sklo a kámen“ stojí před radnicí na parkově upravené ploše na náměstí Trčků z Lípy, které leží na mírné vyvýšenině nad pravým břehem Sázavy. Před radnicí se nachází ještě kamenná kašna a prostoru pod ní dominuje kostel sv. Václava.
Jiří Špaček , 19.11. 2015
historie

Pomník „Sklo a kámen“ se nachází v parčíku na náměstí Trčků z Lípy před radnicí města Světlá nad Sázavou poblíž kostela sv. Václava a symbolicky ztvárňuje lámání a opracování kamene a výrobu olovnatého křišťálu - v minulosti dvou hlavních oborů činnosti zdejších obyvatel. Autorem tohoto uměleckého díla je akademický sochař Roman Podrázský. Žulový blok pochází z blízkého lomu Horka. Světlá nad Sázavou je označována jako město skla a kamene. Počátek sklářství v této oblasti se datuje do 17. století a umožnily ho rozsáhlé plochy okolních lesů, protože ve sklářských hutích se topilo převážně dřevěným uhlím. Společně s výrobou skla se rozvíjelo i jeho zušlechťování, leštění a broušení. Základ k broušení a dalšímu zušlechťování skla položila brusírna českých granátů, která zde byla založena v r. 1752 tehdejším majitelem světelského zámku Filipem Krakowským z Kolowrat. Na Světelsku vznikla i řada…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím internetových stránek wikipedie), 19.11. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Bohumilice
 Habry
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 Zahrádka
 evangelický kostel
 Chřenovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 boží muka
 skanzen Zichpil
 pivovar
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Dolní Krupá
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 boží muka
 Hněvkovice
 Bělá
 zámecká sýpka
 Vojslavice
 boží muka
 Lhotka
 Herálec
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
Základní informace místa
ID místa: 12588
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama