Barokní kostel postaven v letech 1682 – 1684. Kostel jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem a s obdélníkovou sakristií. V západním průčelí hranolovitá věž s cibulovou bání. V kostele dvě kaple, Panny Marie a sv. Michala. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Víta v Dolní Krupé
© Pavel Vítek 09/2018
Obec Dolní Krupá leží 6 km severně od Havlíčkova Brodu a 8 km jihozápadně od Chotěboře. Obcí prochází silnice II/344 spojující Havlíčkův Brod s Chotěboří a také silnice III. třídy. Východně od obce vede železniční trať č. 238 Havlíčkův Brod – Pardubice. Nejbližší železniční stanice je ale v obci Rozsochatec, vzdálené asi 2,5 km. Kostel sv. Víta stojí v centru obce a díky své věži je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 4.10. 2018
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní, obdélníková stavba s trojboce uzavřeným presbytářem a při severní straně s obdélníkovou sakristií. V západním průčelí stojí hranolovitá věž s cibulovou bání. Vstup do kostela je z jižní strany čtvercovou předsíní křížově zaklenutou s lunetami. Kostelní loď je obdélníkového půdorysu, zaklenuta valeně s lunetami. Klenební pasy svedeny do pilastrů s hlavicemi a patou. Na západní straně lodi kruchta. Prostor pod kruchtou zaklenut křížovou klenbou. Pod kruchtou zazděny kamenné erby z konce 16. století. Presbytář trojboce zakončen, zaklenut valeně s výsečemi s rovným profilovaným nadpražím. Triumfální oblouk zaklenut valeně se štukovou výzdobou. Jižním směrem z presbytáře valeně zaklenutý oblouk do kaple Panny Marie. Kaple je kryta pultovou šindelovou střechou. Fasáda kaple členěna pouze římsou a půlkulatým okénkem. Po celé klenbě freska. Na osu presbytáře navazuje obdélníková kaple sv.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.10. 2018

historie

První zmínka o obci Dolní Krupá pochází z roku 1283. Již v roce 1307 zde byl postaven první dřevěný kostelík, později přestavěn renesančně. Barokní kostel byl postaven mezi lety 1682-1684 za Jana Jeronýma z Löwenfelsu. Z předchozí renesanční přestavby ze začátku 17. století zůstala zachovaná ojedinělá pohřební kaple sv. Michala. O bohatou výzdobu zdejšího kostela se pak postaral baron Tadeáš Schonowitz. Roku 1892 při velkém požáru oheň zničil polovinu obce i s kostelem, ve kterém se roztavilo 5 velkých kostelních zvonů. Z příspěvků obyvatel byly roku 1924 opatřeny tři nové kostelní zvony.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 4.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Dolní Krupá

Místa v okolí

 Dolní Krupá
 Ronovec
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Rozsochatec
 kostel sv. Mikuláše
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Hadrburg
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Česká Bělá
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 poštovní stanice
 Chotěboř
 Nejepín
 kamenný most
 kamenný most
 Sokolov
 kostel sv. Kateřiny
 Železné Horky
 kutiště Poperk
 Kroměšín
 Žižkova mohyla
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Kvasetice
 Zboží
 Soběnov
 Štěpánov
 Bačkov
 Maleč
 boží muka
 Habry
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Smilov
 Světlá nad Sázavou
 Nový Studenec
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Sklo a kámen
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 Skřivánek
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Věž
 Ronovský most
 poutní kaple sv. Anny
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Anny
 Ronov
 boží muka
 boží muka
 Lipka
 Možděnice
 kostel sv. Kunhuty
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 Trhová Kamenice
 boží muka
 kostnice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dolní Krupá
Dolní Krupá 54
58271 Dolní Krupá
Tel: 732 424 737
http://www.bihk.cz/dieceze/dolni-krupa
rzahalka@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 14013
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama