Špitál založen r. 1578 na břehu Sázavy Burianem Trčkou z Lípy pro pět chudých měšťanů, obnovován v letech 1645 a 1834. V 19. stol. škola a obytný dům, r. 1881 objekt zbořen a nově postaven. Rodný dům hudebního skladatele Aloise Jelena (1801-1857), pamětní deska.
Hlavní obrázek místa
Bývalý špitál
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů. V r. 1855 se stala městem. Ve Světlé se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Budova bývalého špitálu (č. p. 101) se nachází v místě dolního vyústění náměstí Trčků z Lípy, v Jelenově ulici u mostu přes Sázavu.
6.7. 2015
historie

Původní budovu špitálu nechal r. 1578 postavit v pozdně gotickém slohu tehdejší majitel světelského panství Burian Trčka z Lípy pro pět chudých obyvatel města. Špitál byl těžce poškozen během nájezdu Švédů za třicetileté války a r. 1645 byl nákladně obnoven. V 19. století budova sloužila také jako škola a obytný dům. Tehdy byla r. 1834 přestavěna péčí nových majitelů panství, starohrabat Salm-Reifferscheidtů. V r. 1881 byla však chátrající budova stržena a nově postavena podle plánů architekta Linsbauera, stavbu vedl stavitel J. Zeman. V této podobě se jako obytný dům dochovala dodnes. Nad vchodem jsou umístěny erby rodů, které se o stavbu zasloužily, Trčků z Lípy a Salm-Reifferscheidtů. Vlevo od vchodu je umístěna pamětní deska připomínající, že se zde jako syn učitele narodil patrně nejvýznamnější světelský rodák, hudební skladatel Alois Jelen (1801-1857). Jelen absolvoval gymnaziální studia v Praze, kde se zapojil do…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 6.7. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Sklo a kámen
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 kostel sv. Markéty
 Bilantova Lhota
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 Nelechov
 kostel sv. Jiří
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Habry
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 Zahrádka
 evangelický kostel
 Chřenovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 Orlík
 židovský hřbitov
 Speřice
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 fara
 děkanství
 kostel sv. Václava
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 boží muka
 pivovar
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 Dolní Krupá
 skanzen Zichpil
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 Hněvkovice
 boží muka
 Bělá
 zámecká sýpka
 Vojslavice
 boží muka
 Herálec
 Lhotka
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
Základní informace místa
ID místa: 12316
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama