Hřbitov, který v letech 1917–1918 sloužil jako pohřebiště oběti tyfové epidemie z řad židovských válečných uprchlíků z Haliče a Bukoviny. Na ploše 25x25 metrů se dochovalo 86 stél s převážně čistě hebrejskými nápisy. Hřbitov je volně přístupný, nevede k němu žádná cesta.
Hlavní obrázek místa
pozůstatky hřbitova
© Milan Caha 04/2012
Tyfový hřbitov se nachází cca 1,5 km severně od hlavního brodského náměstí, ve výrazném zalesněném ostrůvku v polích za městským hřbitovem. Nevede k němu žádná přístupová cesta, návštěvu lze doporučit pouze v době mimo vegetační období a současně v době, kdy je sucho. V opačném případě hrozí poškození zemědělských plodin a zabahnění. K městskému hřbitovu se lze dostat městskou hromadnou dopravou, zaparkovat lze nedaleko hřbitova, případně na výjezdu z pole na silnici č. 38, severně od hřbitova (na souřadnicích N 49° 37.80195', E 15° 34.13478')
M.C., 10.4. 2012
historie

Tyfový hřbitov

Jedná se o unikátní hřbitov, který nemá v České republice obdoby. Za 1. světové války byl v Havlíčkově (tehdejším Německém) Brodě zřízen tábor pro obyvatele vysídlené z oblastí zákopových bojů. Nejprve v něm byli italští uprchlíci. V roce 1916 na jejich místo přišli židovští uprchlíci z Haliče a Bukoviny. V kolonii na počátku roku 1917 propukla epidemie skvrnitého tyfu. Mrtví byli nejprve pohřbívání na brodském židovském hřbitově, pro nedostatek místa byl ale zřízen provizorní hřbitov severně od města. Užíván byl v letech 1917–1918. Dochovalo se zde 86 jednoduchých stél a jejich fragmentů, v převážné většině s čistě hebrejskými nápisy (jen velmi výjimečně doplněných nápisem v latince). Hřbitov byl léta zapomenut a zanedbáván. Od roku 2005 zde probíhá nejnutnější údržba a odstraňování dřevin.

© Milan Caha (zdoj: http://www.dedictvivysociny.cz a http://pamatky.kehilaprag.cz), 10.4. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Havlíčkův Brod

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 10775
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama