První zmínky z r. 1387 - hovoří se o vodní tvrzi. Hodičtí z Hodic přestavili tvrz v renesanční zámek. Po Bílé hoře byl zpustošený. Ferdinand Leopold jej opravil a vnitřní prostory opatřil barokní štukovou výzdobou. Od r. 1945 je zámek majetkem státu.
Hlavní obrázek místa
OPravený zámek
© město Miroslav 08/2015
Obec Miroslav leží 28 km od Znojma, asi 1 km od silnice spojující Znojmo a Brno. V obci Miroslav si kromě mnoha dalších památek můžete prohlédnout zámek, který je dominantou obce. V současné době je v rekonstrukci, ale i tak stojí za vidění. Zámek stojí na místě vodního hradu (tvrze), který byl podle pověstí založen na přelomu 9. a 10. století kněžnou Miroslavou. Podle jiných autorů postavili tvrz páni z Myslbořic asi polovině 14. stol. Z této gotické stavby je zachován příkop a část zdiva severní dvoupatrové části zámku. V 16.st. za pánů Valeckých z Mírova došlo k přestavbě tvrze na renesanční zámek. Dodnes se dochovala jen sklípková klenba v bývalé soudní síni.
30.11. 2003
turistické

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Prohlídka je vždy s průvodcem a trvá cca 70 minut. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku. V prvním patře jsou umístěny výstavy, které se během roku můžou měnit. Miroslavský zámek je architektonický unikát postavený na skále. Má velmi nepravidelný tvar a při přestavbách se zde vystřídali všechny stavební styly. Podle pověsti byl zámek vybudován dcerou českého vévody kněžnou Miroslavou roku 912. První písemná zmínka se datuje k roku 1387. Nejstarší částí zámku je střední věžovitá stavba, zřejmě obytná kamenná věž vybudována v románském stylu. Později přebudována v pevný gotický hrad s vodním příkopem. K nejvýraznějším stavebním změnám došlo v 1. pol. 16. století, kdy zámek v podstatě získal dnešní podobu.…  číst dále

mesto-miroslav, 18.1. 2022

historie

Páni z Miroslavi a z Myslibořic jsou doloženi od r. 1230, takže se dá předpokládat, že již tehdy měli v Miroslavi své sídlo. Vodní tvrz se poprvé připomíná v r. 1387, kdy Zikmund a Hartleb z Myslibořic předali Miroslav s tvrzí a několika vesnicemi hraběti Hanuši z Hardeku. Od konce 15. století do 60. let 16. století vlastnili Miroslav Valečtí z Mírova. Ti přestavěli v první polovině 16. století dosavadní tvrz v renesanční zámek. Je to poschoďová stavba s dvěma nádvořími, s renesančními arkýři na krakorcích a věžovitým hlavním stavením. Uvnitř objektu jsou zajímavé dvě místnosti se sklípkovou klenbou a portál s ojedinělým rámcováním ostění – naturalistickým motivem osekaných kmenů s figurálními reliéfy dvou biřiců. Valečtí z Mírova směnili v r. 1569 miroslavský statek s Hodickými z Hodic z apanství Hostim. V té době patřil ke statku zámek Miroslav, městečka…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Našiměřice
 Bohutice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Skalice
 sýpka
 Olbramovice
 Ledvice (Vémyslice)
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Břežany
 Branišovice
 Rybníky
 Džbánice
 Lechovice
 Želetice
 Želetice
 Bohunice
 Allein
 Žerotice
 židovský hřbitov
 Horní Dunajovice
 kaple sv. Floriána
 městské opevnění
 boží muka
 Knížecí dům
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 Dobřínsko
 Vlasatice
 kaple Panny Marie
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Božice
 vodopád u Rokytné
 Višňové
 Tulešice
 Tvořihráz
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Loděnice
 Emin zámek
 dvůr Alinkov
 Polánka
 Budkovice
 Budkovické hradiště
 Hrádek u Drnholce
 Horní Kounice
 U Křížku
 Cvrčovice
 boží muka
 Rešice
 Drnholec
 Ivančický viadukt
 Kupařovice
 kostel sv. Kunhuty
 Tasovice
 Dukovany
 synagoga
 Dolní Kounice
 kostel sv. Oldřicha
 Tavíkovice
 Dyje
 Lipňany
Kontaktní informace
MÚ Miroslav
nám. Svobody 1
671 72 Miroslav
Tel: 515 333 201
http://www.mesto-miroslav.cz
miroslavskyzamek@mesto-miroslav.cz
Základní informace místa
ID místa: 1811
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama