Osmiboká gotická kamenno-cihelná kaple založená konecm 14. století knížetem Přemkem Opavským. Uvnitř torzálně dochován cyklus fresek 15 znamení konce světa ze 30. let 15. století. Za 30. leté války sloužila švédským obřadům-odtud její přídomek.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kříže
pohled ze hřbitova při západu Slunce
© Tomáš Berka, 07/2008
Stranou běžným turistickým trasám a od pohledu známá spíše jen motoristům stojí při hlavní silnici z centra Opavy do městské části Kateřinky pozoruhodná oktogonální kameno-cihelná stavba s vysokou střechou – kaple sv. Kříže, zvaná lidmi také Švédská kaple. Původ této významné památky Kateřinek je středověký. Založil jí koncem 14. století sám opavský kníže Přemek I. Stavba, reprezentující slezskou cihlovou gotiku, prošla mnoha útrapami, kdy byla používána i jako sklad a sýpka. Dočkala se však nákladné obnovy a dnes opět jako národní kulturní památka přitahuje zvědavost a zraky veřejnosti.
Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006
popis

Oktogonální stavba na mohutných základech vystavěných z lomového kamene. Při pozdějších opravách a úpravách se do kamenných zdí vmísily i cihly. Horní část z cihel a s vysokými okny s lomeným obloukem je od spodní kamenné oddělena profilovanou vodorovnou římsou. Do kaple vedou dva vstupy, oba přes nízké portály s bohatým kamenným ostěním. V každém nároží stavby se nachází opěrák. Celý interiér kaple byl v minulosti opatřen načervenalou hladkou omítkou, z níž se však do současné doby dochovaly jen fragmenty.

Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006

historie

Historie kaple sv. Kříže

Kaple byla vystavěna na důležité křižovatce obchodních cest, které spojovaly Opavu s Ratibořským vévodstvím a dalšími obchodními centry na sever od našeho území. První zmínka o kapli je z 9. 9. 1394 v listině, která jako stavitele uvádí opavského knížete Přemka (1377 – 1434) z opavské větve Přemyslovců, který při kapli zřídil nadaci za sebe i své ctihodné předky. Další zmínka o kapli je až z období 30. války, kdy Opavu obsadili Švédové a pro své protestantské obřady požívali právě tuto kapli – odtud přídomek „Švédská“. V letech 1785 – 89 se kaple stala knížecím majetkem. Byla využívána jako skladiště či sýpka. Pro úpravu na sýpku byl interiér rozdělen na další dvě patra. Tímto zásahem byly velmi poškozeny nástěnné malby. Zbytky maleb zcela zničil požár, který kapli zasáhl 16. 2. 1859. V roce 1866 zasáhla okolí Opavy epidemie cholery a jelikož nebylo vhodnějšího prostoru, začalo se pohřbívat kolem kaple. Již dříve se…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle informací v místě, 4.12. 2006

Půdorys místa

půdorys kaple v úrovni vstupu, zrněně vyznačeny zbořená sakristie a schodišťová vížka, sokl kazatelny
© Dalibor Prix: Výsledky SHP kaple sv. Kříže v Opavě - Kateřinkách (in Průzkumy památek 2005/II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1995)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Kateřinky

Místa v okolí

 Filípkův dvůr
 Opava
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 Sobkův palác
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Obecní dům
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 synagoga
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 Velké Hoštice
 kaple sv. Anny
 Suché Lazce
 Oldřišov
 Kravaře
 Raduň
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 obecní kaple
 Držkovice
 Držkovice
 Štítina
 Stěbořice
 kostel sv. Kateřiny
 Přerovec
 Hradec nad Moravicí
 Holasovice
 Neplachovice
 kostel sv. Vavřince
 Štemplovec
 Šance
 Jakubčovické šance
 Štáblovice
 Nový Dvůr
 Albertovec
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 arboretum
 Dolní Životice
 Loděnice
 Dolní Životice
 Bolatice
 Hrabyně
 Smolkov
 Weisshuhnův kanál
 Pustá Polom
 Choltice
 Smolkov
 Litultovice
 Dolní Benešov
 Velké Heraltice
 kostel sv. Tekly
 Hlavnice
 hrobka rodu Bellegarde
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Výškovice
 Melč
 Velká Polom
 Branice
 Vartnov
 Dubová
 Roderichova kaple
 Cvilín
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 4803
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama