Zámek byl postaven v l. 1816–1827 podle plánů zednického mistra Karla Schlepa. Středem zámku procházela hranice mezi markrabstvím moravským a arcivévodstvím dolnorakouským, jak o tom svědčí nápis na průčelí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Na východním okraji Hlohoveckého rybníka severně od stejnojmenné obce v Lednicko-Valtickém areálu můžete nalézt zámek, který byl po nákladné rekonstrukci otevřen jako hotelová restaurace pro náročnější klientelu.
21.6. 2005
historie

V 1. 1816 – 1827 byl půl kilometru severozápadně od Hlohoveckého rybníka na tehdejších hranicích mezi Moravou a Dolními Rakousy postaven tzv. Hraniční zámek s krásným výhledem na rybníky směrem na východ. Plány vypracoval zednický mistr Karel Schlepa. Kámen pro budovu byl lámán i v archlebovském lomu. Na stavbě pracovali mikulovský kamenický mistr Schebesta, lednický zámečník Petr Schmidl, valtický zámečník mistr Jan Speitel, pozlačovač Antonín Pölt, vídeňský malíř Lichner a sklenářské práce obstarávala Terezie Hubertová. Celkem stálo vybudování Hraničního zámku 70 573 zl. I z dálky je dobře vidět skupinu tří altánů stojících na konci dlouhé přízemní, terasou kryté budovy, vzadu chráněné slepou zdí s toskánskými pilastry. Větší, prostřední altán, je zdůrazněn s výstupkem s tříosou toskánskou lodžií, boční altány mají jen velká francouzská okna s dvojicemi vložených toskánských sloupů. Tato stavba je komponována jen jako architektonická…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.6. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Aloch
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Nový dvůr
 Zámecký mlýn
 Randez-vous
 kaple sv. Huberta
 radnice
 Lednice
 Brána na náměstí
 Maurská vodárna
 Valtice
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 Apollonův chrám
 minaret
 Lovecký zámeček
 Obelisk
 Janův hrad
 Sedlec
 Bulhary
 Podivín
 kostel sv. Markéty
 Svatý kopeček
 Břeclav
 městské hradby
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 jeskyně Na Turoldu
 Stará Břeclav
 Dalibor
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Velké Bílovice
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Neuhaus
 Velké Pavlovice
 Lány
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Falkenstein
 kostel sv. Jiljí
 mlýn
 Vysoká zahrada
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 Všetrapy
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Na Podluží
 Vrbice
 sklepní ulička
 Starý Poddvorov
 kaple sv. Ducha
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 boží muka
 Čejkovice
Kontaktní informace
Hotel Hraniční zámeček
Hlohovec u Břeclavi č.16
69143
Základní informace místa
ID místa: 3255
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama