Zámek byl postaven v l. 1816–1827 podle plánů zednického mistra Karla Schlepa. Středem zámku procházela hranice mezi markrabstvím moravským a arcivévodstvím dolnorakouským, jak o tom svědčí nápis na průčelí.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 07/2010
Na východním okraji Hlohoveckého rybníka severně od stejnojmenné obce v Lednicko-Valtickém areálu můžete nalézt zámek, který byl po nákladné rekonstrukci otevřen jako hotelová restaurace pro náročnější klientelu.
21.6. 2005
historie

V 1. 1816 – 1827 byl půl kilometru severozápadně od Hlohoveckého rybníka na tehdejších hranicích mezi Moravou a Dolními Rakousy postaven tzv. Hraniční zámek s krásným výhledem na rybníky směrem na východ. Plány vypracoval zednický mistr Karel Schlepa. Kámen pro budovu byl lámán i v archlebovském lomu. Na stavbě pracovali mikulovský kamenický mistr Schebesta, lednický zámečník Petr Schmidl, valtický zámečník mistr Jan Speitel, pozlačovač Antonín Pölt, vídeňský malíř Lichner a sklenářské práce obstarávala Terezie Hubertová. Celkem stálo vybudování Hraničního zámku 70 573 zl. I z dálky je dobře vidět skupinu tří altánů stojících na konci dlouhé přízemní, terasou kryté budovy, vzadu chráněné slepou zdí s toskánskými pilastry. Větší, prostřední altán, je zdůrazněn s výstupkem s tříosou toskánskou lodžií, boční altány mají jen velká francouzská okna s dvojicemi vložených toskánských sloupů. Tato stavba je komponována jen jako architektonická…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.6. 2005

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Aloch
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Nový dvůr
 Zámecký mlýn
 Randez-vous
 kaple sv. Huberta
 radnice
 Lednice
 Brána na náměstí
 Maurská vodárna
 Valtice
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 Apollonův chrám
 minaret
 Lovecký zámeček
 Obelisk
 Janův hrad
 Sedlec
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Břeclav
 Kanovnické domy
 městské hradby
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 jeskyně Na Turoldu
 Stará Břeclav
 Dalibor
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Pohansko
 Pohansko
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Velké Bílovice
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Neuhaus
 Velké Pavlovice
 Lány
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiljí
 Falkenstein
 mlýn
 Vysoká zahrada
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 Všetrapy
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Na Podluží
 Vrbice
 sklepní ulička
 Starý Poddvorov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
Kontaktní informace
Hotel Hraniční zámeček
Hlohovec u Břeclavi č.16
69143
Základní informace místa
ID místa: 3255
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama