Novogotický kostel z režných cihel s výraznou kopulí dal postavit v l. 1895–1898 kníže Jan II. z Lichtenštejna jako náhradu za starý kostel z r. 1339. Kostel včetně zařízení interiéru navrhl dvorní architekt Lichtenštejnů Karel Weinbrenner. Stavbu provedla vídeňská firma Josefa Schmalzhofera.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2012

Prohlídky kostela

Prohlídka bez průvodce je možná vždy půl hodiny před začátkem bohoslužby. Rozpis bohoslužeb: neděle - 9:45 hod pondělí, středa, čtvrtek, pátek, sobota - 18:30 hod Sezóna 2013: Prohlídka kostela s průvodcem i návštěva vyhlídky s průvodcem je ZDARMA. Projekt financuje město Břeclav. červen, září - soboty a neděle, 10:00-18:00 (s přestávkou na oběd) červenec a srpen - každý den, 10:00-18:00 (s přestávkou na oběd)
http://farnost.postorna.cz, 1.8. 2012
turistické

Kostel se nachází v centru Poštorné 1 km od centra Břeclavi a 2 km od železničního nádraží v Břeclavi. U kostela je parkoviště. Autobusová zastávka je 200 m od kostela.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

popis

Jednotná centrální stavba z režného zdiva v novogotickém stavebním stylu. K lodi ve tvaru osmiúhelníku přiléhá pětiboké kněžiště se sakristií a na protější straně je vstupní portál se štítem, který má po každé straně polygonální (mnohoúhelníkovou) zvonici. Nad vchodem do kostela je socha žehnajícího Ježíše Krista v nadživotní velikosti od Josefa Beyera, který je také autorem malířské výzdoby interiéru. Loď je zaklenuta vysokou kopulí (50,7 m) s osmibokým tamburem, s žebrovým hvězdicovým obrazcem, zakončenou polygon. lucernou ve tvaru koruny. Kněžiště je netradičně orientováno na jihozápad, z důvodu orientace hlavního průčelí kostela k vyústění břeclavské cesty. Kněžiště je zaklenuto lunetovou žebrovou klenbou na příporách s kamennými bobulovými hlavicemi. Oltáře v kostele a křížovou cestu vytvořil tyrolský umělec Ferdinand Stufflesser. Další sochy pochází od neznámých vídeňských sochařů. R. 1940 bylo zařízení kostela doplněno…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, Samek Bohumil: Umělecké památky Moravy a Slezska I., 2.8. 2012

historie

Novogotický kostel Navštívení Panny Marie

Historie nového kostela se započala koncem 19. století, kdy Poštorané začali u panujícího knížete Jana II. z Lichtenštejna usilovat o výstavbu nového kostela, který by nahradil již nedostačující kostel (podle farní kroniky postavený r. 1339; připomínaný r. 1570). Starý kostel, který stál téměř na místě nové stavby, byl neudržovaný a chátral. Kníže Jan II. z Lichtenštejna prosby vyslyšel a nechal postavit nový kostel s investicí 250 000 zlatých. Základní kámen byl položen r. 1895, slavnostní vysvěcení proběhlo dne 3. 7. 1898. Novogotický kostel, včetně veškerého zařízení interiéru, sakristie a kříže před kostelem z r. 1902 navrhl dvorní architekt Lichtenštejnů Karel Weinbrenner. Při navrhování kostela se architekt nechal inspirovat vídeňským kostelem Maria vom Siege (arch. Friedrich Schmidt). Kostel je pozoruhodný mj. použitým stavebním materiálem, který tvoří cihly z místního keramického závodu (knížecí cihelny). Na stavbu bylo použito…  číst dále

JF, Eva Horáková - zdroje http://farnost.postorna.cz, http://cs.wikipedia.org, 29.1. 2011

pověsti

O loupeži plánů hlavního oltáře

Hlavní oltář je podle pověsti provizorní. Legenda vypráví, že jistý Maďar měl utéci s jeho plány neznámo kam.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys kostela
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Poštorná

Místa v okolí

 Břeclav
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Pohansko
 Pohansko
 Stará Břeclav
 kaple sv. Huberta
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Randez-vous
 Chrám Tří Grácií
 Lány
 Lovecký zámeček
 Rybniční zámeček
 Janův hrad
 Aloch
 Lednice
 Maurská vodárna
 Belveder
 minaret
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Lanžhot
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Zámecký mlýn
 Kolonáda - Reistna
 Tvrdonice
 Nejdek
 Velké Bílovice
 Týnec
 kostel sv. Izidora
 Brodské
 kostel sv. Markéty
 Bulhary
 Na Podluží
 Všetrapy
 Sedlec
 Potvorovice
 Dalibor
 Starý Poddvorov
 Slovácká chalupa
 kamenný kruh
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
Kontaktní informace
Kostel Navštívení Panny Marie
Mgr. Vladimír Langer, farář
Hlavní 1
Poštorná
691 41 Břeclav
Tel: (+420) 775 966 271
http://farnost.postorna.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8444
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama