Novogotický kostel z režných cihel s výraznou kopulí dal postavit v l. 1895–1898 kníže Jan II. z Lichtenštejna jako náhradu za starý kostel z r. 1339. Kostel včetně zařízení interiéru navrhl dvorní architekt Lichtenštejnů Karel Weinbrenner. Stavbu provedla vídeňská firma Josefa Schmalzhofera.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2012

Prohlídky kostela

Prohlídka bez průvodce je možná vždy půl hodiny před začátkem bohoslužby. Rozpis bohoslužeb: neděle - 9:45 hod pondělí, středa, čtvrtek, pátek, sobota - 18:30 hod Sezóna 2013: Prohlídka kostela s průvodcem i návštěva vyhlídky s průvodcem je ZDARMA. Projekt financuje město Břeclav. červen, září - soboty a neděle, 10:00-18:00 (s přestávkou na oběd) červenec a srpen - každý den, 10:00-18:00 (s přestávkou na oběd)
http://farnost.postorna.cz, 1.8. 2012
turistické

Kostel se nachází v centru Poštorné 1 km od centra Břeclavi a 2 km od železničního nádraží v Břeclavi. U kostela je parkoviště. Autobusová zastávka je 200 m od kostela.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

popis

Jednotná centrální stavba z režného zdiva v novogotickém stavebním stylu. K lodi ve tvaru osmiúhelníku přiléhá pětiboké kněžiště se sakristií a na protější straně je vstupní portál se štítem, který má po každé straně polygonální (mnohoúhelníkovou) zvonici. Nad vchodem do kostela je socha žehnajícího Ježíše Krista v nadživotní velikosti od Josefa Beyera, který je také autorem malířské výzdoby interiéru. Loď je zaklenuta vysokou kopulí (50,7 m) s osmibokým tamburem, s žebrovým hvězdicovým obrazcem, zakončenou polygon. lucernou ve tvaru koruny. Kněžiště je netradičně orientováno na jihozápad, z důvodu orientace hlavního průčelí kostela k vyústění břeclavské cesty. Kněžiště je zaklenuto lunetovou žebrovou klenbou na příporách s kamennými bobulovými hlavicemi. Oltáře v kostele a křížovou cestu vytvořil tyrolský umělec Ferdinand Stufflesser. Další sochy pochází od neznámých vídeňských sochařů. R. 1940 bylo zařízení kostela doplněno…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, Samek Bohumil: Umělecké památky Moravy a Slezska I., 2.8. 2012

historie

Novogotický kostel Navštívení Panny Marie

Historie nového kostela se započala koncem 19. století, kdy Poštorané začali u panujícího knížete Jana II. z Lichtenštejna usilovat o výstavbu nového kostela, který by nahradil již nedostačující kostel (podle farní kroniky postavený r. 1339; připomínaný r. 1570). Starý kostel, který stál téměř na místě nové stavby, byl neudržovaný a chátral. Kníže Jan II. z Lichtenštejna prosby vyslyšel a nechal postavit nový kostel s investicí 250 000 zlatých. Základní kámen byl položen r. 1895, slavnostní vysvěcení proběhlo dne 3. 7. 1898. Novogotický kostel, včetně veškerého zařízení interiéru, sakristie a kříže před kostelem z r. 1902 navrhl dvorní architekt Lichtenštejnů Karel Weinbrenner. Při navrhování kostela se architekt nechal inspirovat vídeňským kostelem Maria vom Siege (arch. Friedrich Schmidt). Kostel je pozoruhodný mj. použitým stavebním materiálem, který tvoří cihly z místního keramického závodu (knížecí cihelny). Na stavbu bylo použito…  číst dále

JF, Eva Horáková - zdroje http://farnost.postorna.cz, http://cs.wikipedia.org, 29.1. 2011

pověsti

O loupeži plánů hlavního oltáře

Hlavní oltář je podle pověsti provizorní. Legenda vypráví, že jistý Maďar měl utéci s jeho plány neznámo kam.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Další texty pověsti

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Poštorná

Místa v okolí

 Břeclav
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Pohansko
 Pohansko
 Stará Břeclav
 kaple sv. Huberta
 Apollonův chrám
 Nový dvůr
 Randez-vous
 Chrám Tří Grácií
 Lány
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Lednice
 Maurská vodárna
 Belveder
 minaret
 Podivín
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Lanžhot
 Hraniční zámek
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Kolonáda - Reistna
 Tvrdonice
 Nejdek
 Velké Bílovice
 Týnec
 kostel sv. Isidora
 Brodské
 kostel sv. Markéty
 Bulhary
 Všetrapy
 Na Podluží
 Sedlec
 Potvorovice
 Dalibor
 Starý Poddvorov
 Slovácká chalupa
 kamenný kruh
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Děvičky
Kontaktní informace
Kostel Navštívení Panny Marie
Mgr. Vladimír Langer, farář
Hlavní 1
Poštorná
691 41 Břeclav
Tel: (+420) 775 966 271
http://farnost.postorna.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8444
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama