Kostel byl postaven r. 1995 podle projektu Ludvíka Kolka na místě původního barokního kostela, uváděného r. 1673 a poškozeného pumami r. 1944. Kostel připomínající sepjaté ruce je železobetonový, krytý měděným plechem s trojdílnou věží. Mobiliář je směsí moderních a barokních prvků.
Hlavní obrázek místa
kostel od JV
© rodo chrozit, 06/2011
Pohled z města na kostel připomíná sepjaté ruce. Rozměry kostela jsou 44,5 m délka a 27 m šířka. Celý je vystavěn z železového betonu, na střešní krytinu byl použit měděný plech. Kostel má trojdílnou věž, ve které se nachází tři zvony, trojvěží znázorňuje Nejsvětější Trojici. Největší se nazývá Santa Maria Bassanella, váží 752 kg. Druhý zvon sv. Václava váží 615 kg. Třetí, nejmenší zvon sv. Josefa váží 311 kg. Interiér kostela je vytvořen se snahou o souzvuk moderní architektury a starého umění (zvláště gotiky a baroka). Stejný oltář nalezneme také v bazilice sv.Markéty v Praze - Břevnově. Nad oltářem visí jednoduchý kříž, je kopií kříže postranního oltáře kostela Matky boží před Týnem v Praze - opět symbolizuje Nejsvětější Trojici. Kruh, uzavírající se pod věží, je ozdoben holubicí, která má v zobáku eucharistii a je symbolem Ducha svatého. Nachází se zde také socha Panny Marie, kopie gotické madony ze Strakonicka.V podzemních prostorách nalezneme zachované části základů původního gotického kostela. Zavraždění svatého Václava je znázorněno na obraze v závěru kostela. Obraz je zasazen do barokního pozlaceného rámu z konce 17. století a je kopií barokního obrazu P. Brandla J. Lukešovou. Rám byl restaurován Karlem Stádníkem poté, co ho zachránil ze zničeného kostela sv. Prokopa v Praze-Hlubočepech. Dílem Karla Stádníka je Křížová cesta. Je zajímavá a neobvyklá tím, že znázorňuje i poslední 15.zastavení - zjevení vzkříšeného Ježíše Tomášovi. Svícen před oltářní menzou a tmavé dubové lavice navrhl Ludvík Kolek. Křest Kristův vlevo a Snímání z Kříže vpravo je znázorněno barevnými sklíčky na dvou větších oknech. Na kruchtě najdeme dvě vitráže na téma Andělé svolávají k poslednímu soudu a Vzkříšení od PhDr. Karla Rechlíka. Varhany byly posvěceny 28. září 1997.
rodo chrozit - podle wikipedie.org, 14.6. 2011
historie

Historie starého a nového kostela

Starý kostel Zhruba z druhé poloviny 9. století je uváděn nejstarší kostel v Břeclavi. Jeho nejstarší popis se uvádí k roku 1673 a je psáno: "Kostel byl kamenný, měl plochostropou loď a klenuté kněžiště. Hlavní oltář byl zasvěcen Panně Marii a boční oltáře sv. Filipovi, sv. Jakubovi a sv. Antonínu Paduánskému. Zbořen byl možná v roce 1736." To ale znamená, že by městečko muselo 20 let postrádat kostel. V roce 1730 započalo plánování stavby nového kostela. Antonio Beduzzi byl autorem prvního plánu, avšak jeho návrhy byly roku 1735 nahrazeny návrhem Antona Erharda Martinelliho. Gaetano Matteo Pisoni, Ignaz Mödlhammer a Jan Kaša se stali architekty kostela. Hlavní oltář byl zasvěcen sv. Václavovi, levý boční sv. Filipovi a sv. Jakubovi a pravý boční sv. Kříži, který byl od roku 1901 zasvěcen Božskému Srdci Páně. 20. listopadu 1944 byl kostel poškozen vně i uvnitř leteckým útokem. Na opravu kostela bylo shromážděno 1 327 000…  číst dále

L.H. (podle wikipedie.org), 27.6. 2011

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Břeclav

Místa v okolí

 Břeclav
 židovský hřbitov
 Stará Břeclav
 Pohansko
 Pohansko
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Nový dvůr
 Lány
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Chrám Tří Grácií
 Randez-vous
 Rybniční zámeček
 Lednice
 Maurská vodárna
 Aloch
 Lanžhot
 minaret
 Tvrdonice
 Belveder
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Týnec
 Zámecký mlýn
 Velké Bílovice
 kostel sv. Izidora
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 Brodské
 kostel sv. Markéty
 Na Podluží
 Všetrapy
 Potvorovice
 Bulhary
 Starý Poddvorov
 Dalibor
 Slovácká chalupa
 Velké Pavlovice
 Mikulčice
 Archeopark Pavlov
Základní informace místa
ID místa: 10236
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama