Kostel byl postaven r. 1995 podle projektu Ludvíka Kolka na místě původního barokního kostela, uváděného r. 1673 a poškozeného pumami r. 1944. Kostel připomínající sepjaté ruce je železobetonový, krytý měděným plechem s trojdílnou věží. Mobiliář je směsí moderních a barokních prvků.
Hlavní obrázek místa
kostel od JV
© rodo chrozit, 06/2011
Pohled z města na kostel připomíná sepjaté ruce. Rozměry kostela jsou 44,5 m délka a 27 m šířka. Celý je vystavěn z železového betonu, na střešní krytinu byl použit měděný plech. Kostel má trojdílnou věž, ve které se nachází tři zvony, trojvěží znázorňuje Nejsvětější Trojici. Největší se nazývá Santa Maria Bassanella, váží 752 kg. Druhý zvon sv. Václava váží 615 kg. Třetí, nejmenší zvon sv. Josefa váží 311 kg. Interiér kostela je vytvořen se snahou o souzvuk moderní architektury a starého umění (zvláště gotiky a baroka). Stejný oltář nalezneme také v bazilice sv.Markéty v Praze - Břevnově. Nad oltářem visí jednoduchý kříž, je kopií kříže postranního oltáře kostela Matky boží před Týnem v Praze - opět symbolizuje Nejsvětější Trojici. Kruh, uzavírající se pod věží, je ozdoben holubicí, která má v zobáku eucharistii a je symbolem Ducha svatého. Nachází se zde také socha Panny Marie, kopie gotické madony ze Strakonicka.V podzemních prostorách nalezneme zachované části základů původního gotického kostela. Zavraždění svatého Václava je znázorněno na obraze v závěru kostela. Obraz je zasazen do barokního pozlaceného rámu z konce 17. století a je kopií barokního obrazu P. Brandla J. Lukešovou. Rám byl restaurován Karlem Stádníkem poté, co ho zachránil ze zničeného kostela sv. Prokopa v Praze-Hlubočepech. Dílem Karla Stádníka je Křížová cesta. Je zajímavá a neobvyklá tím, že znázorňuje i poslední 15.zastavení - zjevení vzkříšeného Ježíše Tomášovi. Svícen před oltářní menzou a tmavé dubové lavice navrhl Ludvík Kolek. Křest Kristův vlevo a Snímání z Kříže vpravo je znázorněno barevnými sklíčky na dvou větších oknech. Na kruchtě najdeme dvě vitráže na téma Andělé svolávají k poslednímu soudu a Vzkříšení od PhDr. Karla Rechlíka. Varhany byly posvěceny 28. září 1997.
rodo chrozit - podle wikipedie.org, 14.6. 2011
historie

Historie starého a nového kostela

Starý kostel Zhruba z druhé poloviny 9. století je uváděn nejstarší kostel v Břeclavi. Jeho nejstarší popis se uvádí k roku 1673 a je psáno: "Kostel byl kamenný, měl plochostropou loď a klenuté kněžiště. Hlavní oltář byl zasvěcen Panně Marii a boční oltáře sv. Filipovi, sv. Jakubovi a sv. Antonínu Paduánskému. Zbořen byl možná v roce 1736." To ale znamená, že by městečko muselo 20 let postrádat kostel. V roce 1730 započalo plánování stavby nového kostela. Antonio Beduzzi byl autorem prvního plánu, avšak jeho návrhy byly roku 1735 nahrazeny návrhem Antona Erharda Martinelliho. Gaetano Matteo Pisoni, Ignaz Mödlhammer a Jan Kaša se stali architekty kostela. Hlavní oltář byl zasvěcen sv. Václavovi, levý boční sv. Filipovi a sv. Jakubovi a pravý boční sv. Kříži, který byl od roku 1901 zasvěcen Božskému Srdci Páně. 20. listopadu 1944 byl kostel poškozen vně i uvnitř leteckým útokem. Na opravu kostela bylo shromážděno 1 327 000…  číst dále

L.H. (podle wikipedie.org), 27.6. 2011

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Břeclav

Místa v okolí

 Břeclav
 židovský hřbitov
 Stará Břeclav
 Pohansko
 Pohansko
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Nový dvůr
 Lovecký zámeček
 Lány
 Janův hrad
 Chrám Tří Grácií
 Randez-vous
 Rybniční zámeček
 Lednice
 Maurská vodárna
 Aloch
 Lanžhot
 minaret
 Tvrdonice
 Belveder
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Brána na náměstí
 Valtice
 radnice
 Týnec
 Zámecký mlýn
 Velké Bílovice
 kostel sv. Isidora
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 Brodské
 kostel sv. Markéty
 Na Podluží
 Všetrapy
 Potvorovice
 Bulhary
 Starý Poddvorov
 Slovácká chalupa
 Dalibor
 Velké Pavlovice
 Mikulčice
 Archeopark Pavlov
Základní informace místa
ID místa: 10236
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama