Klasicistní zámeček vybudoval v letech 1814-16 architekt Kornhäusel. Majiteli byli Lichtenštejnové a zprovu sloužil jako hájovna a příležitostný útulek vrchnosti, později zde přebýval zahradník. Dnes je zde expozice vodního ptactva.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2010
Rybniční zámeček se nachází nalevo od silnice spojující Lednici s obcí Valtice, ještě před místem, kde silnice prochází po hrázi mezi Hlohoveckým a Prostředním (někdy nazývaným Mlýnským) rybníkem. Přímo u silnice stojí informační tabule a od ní k zámečku pokračuje cesta z betonových panelů. Zámeček – spíše vilová stavba z počátku 19. stol. stojí na hraně svahu nad Prostředním rybníkem tak, že její hlavní jižní průčelí je obráceno k rybníku. Průhledy umožňují výhled na chrám Tří grácií a Nový dvůr, další stavby Lednicko-valtického areálu stojící na protilehlém břehu. Byl postaven pro potřeby lovců před zahájením lovu ptactva a ryb. Vlastní jednoduchá klasicistní stavba je obdélníkového tvaru, jednopatrová, v jižním průčelí s předsunutým rizalitem ukončeným nízkým trojúhelníkovitým štítem, v přízemí předsunutý vchod nesoucí balkón. Podle posledních průzkumů stavba obsahovala po stranách ještě arkády, které přiléhaly k bočním průčelím budovy a které se nedochovaly.
L.P., 5.7. 2005
historie

Rybniční zámeček (Jägerhaus, Jagdschloß am Teiche, Teichsalett) byl postaven v letech 1814 – 1816 architektem Josefem Kornhäuslem. Zpočátku byl využíván jako hájovna a pro potřeby vrchnosti při zahojování lovu. V roce 1928 jej Lichtenštejnové věnovali k využití ornitologů a hydrobiologů. Dnes je zámeček spravován Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou.

5.7. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Lednice
 Apollonův chrám
 Maurská vodárna
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Aloch
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Zámecký mlýn
 minaret
 Randez-vous
 Belveder
 Nejdek
 Obelisk
 Brána na náměstí
 radnice
 Podivín
 Valtice
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Václava
 Stará Břeclav
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Sedlec
 Pohansko
 Pohansko
 Dalibor
 Velké Bílovice
 Svatý kopeček
 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Lány
 jeskyně Na Turoldu
 Horní synagoga
 kamenný kruh
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Všetrapy
 Slunečná
 boží muka
 Děvičky
 boží muka
 kostel sv. Isidora
 Lanžhot
 kaple sv. Antonína
 vyhlídka U obrázku
 Neuhaus
 boží muka
 Na Podluží
 Tvrdonice
 Potvorovice
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Vrbice
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Brodské
 kostel sv. Linharta
 Mušov
Základní informace místa
ID místa: 2525
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama