Klasicistní zámeček vybudoval v letech 1814-16 architekt Kornhäusel. Majiteli byli Lichtenštejnové a zprovu sloužil jako hájovna a příležitostný útulek vrchnosti, později zde přebýval zahradník. Dnes je zde expozice vodního ptactva.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2010
Rybniční zámeček se nachází nalevo od silnice spojující Lednici s obcí Valtice, ještě před místem, kde silnice prochází po hrázi mezi Hlohoveckým a Prostředním (někdy nazývaným Mlýnským) rybníkem. Přímo u silnice stojí informační tabule a od ní k zámečku pokračuje cesta z betonových panelů. Zámeček – spíše vilová stavba z počátku 19. stol. stojí na hraně svahu nad Prostředním rybníkem tak, že její hlavní jižní průčelí je obráceno k rybníku. Průhledy umožňují výhled na chrám Tří grácií a Nový dvůr, další stavby Lednicko-valtického areálu stojící na protilehlém břehu. Byl postaven pro potřeby lovců před zahájením lovu ptactva a ryb. Vlastní jednoduchá klasicistní stavba je obdélníkového tvaru, jednopatrová, v jižním průčelí s předsunutým rizalitem ukončeným nízkým trojúhelníkovitým štítem, v přízemí předsunutý vchod nesoucí balkón. Podle posledních průzkumů stavba obsahovala po stranách ještě arkády, které přiléhaly k bočním průčelím budovy a které se nedochovaly.
L.P., 5.7. 2005
historie

Rybniční zámeček (Jägerhaus, Jagdschloß am Teiche, Teichsalett) byl postaven v letech 1814 – 1816 architektem Josefem Kornhäuslem. Zpočátku byl využíván jako hájovna a pro potřeby vrchnosti při zahojování lovu. V roce 1928 jej Lichtenštejnové věnovali k využití ornitologů a hydrobiologů. Dnes je zámeček spravován Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou.

5.7. 2005

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Lednice
 Apollonův chrám
 Maurská vodárna
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Aloch
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Zámecký mlýn
 minaret
 Randez-vous
 Belveder
 Nejdek
 Obelisk
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Břeclav
 židovský hřbitov
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Václava
 Stará Břeclav
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Sedlec
 Pohansko
 Pohansko
 Dalibor
 Velké Bílovice
 kaple sv. Šebestiána
 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Lány
 jeskyně Na Turoldu
 Horní synagoga
 kamenný kruh
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Všetrapy
 Slunečná
 boží muka
 Děvičky
 boží muka
 kostel sv. Izidora
 Lanžhot
 kaple sv. Antonína
 vyhlídka U obrázku
 Neuhaus
 boží muka
 Na Podluží
 Tvrdonice
 Potvorovice
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Vrbice
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Brodské
 kostel sv. Linharta
 Mušov
Základní informace místa
ID místa: 2525
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama