Kostel sv. Jiljí raně gotického původu z 2. poloviny 13. stol. prvně doložen r. 1365 již jako farní. Barokně upraven r. 1723 a zároveň doplněn o sakristii, oratoř a hranolovou věž s předsíní. Zařízení nyní převážně rokokové a pozdější. Hřbitov kolem kostela zrušen a přesunut jižně od vsi.
Hlavní obrázek místa
Budislavice - kostel sv. Jiljí
© Jiří Špaček, 9/2016
Poměrně odlehlá ves Budislavice v podhůří Brd je prvně zmiňována r. 1352, ale je nepochybně mnohem starší. Leží asi 2 km západně od obce Mladý Smolivec (na silnici II/177), jehož je místní částí, na okraji rozsáhlých lesů přírodního parku Pod Štědrým. Žije tu jen necelých 70 obyvatel. V centru vsi stojí starobylý, později barokně upravený kostel sv. Jiljí.
6.11. 2016
historie

Kostel sv. Jiljí v Budislavicích je starobylý, jeho místy zachované raně gotické zdivo ukazuje na 2. polovinu 13. století. Jeho zakladatelé pocházeli z mladší větve proslulého českého rodu Buziců na Blatné, Březnici a Rožmitále. Člen tohoto rodu Budislav obdržel Třemšínsko a kraj západně od něj. Jeho synové Filip a Jaroslav jsou zmiňováni r. 1370 jako patroni zdejšího kostela, který byl již r. 1365 farním. Majitelé Budislavic a patroni kostela se pak často střídali. Byli mezi nimi příslušníci známých rodů jako Beneš z Choustníka, Zmrzlíkové ze Svojšína a Chanovští z Dlouhé Vsi. Významně do historie kostela zasáhl až Jan Václav Vančura z Řehnic, který r. 1723 nechal kostel barokně přestavět. Touto přestavbou však značně utrpěl jeho raně gotický vzhled. Šlo zejména o lomená okna v presbytáři a zazdění raně gotického portálu v lodi. V letech 1723-1726 byla ke kostelu zároveň přistavěna sakristie, oratoř, věž…  číst dále

Jiří Špaček (vývěska u vchodu a Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 7.11. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Budislavice

Místa v okolí

 Dožice
 Starý Smolivec
 Životice
 židovský hřbitov
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Podhůří
 kaple sv. Vojtěcha
 Strašná skála
 Hvožďany
 kostel sv. Vavřince
 Řesanice
 Na Skále
 Lnáře
 Třemšín
 Třemšín
 Oselce
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Zelenohorská pošta
 Zelená Hora
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 kaple sv. Markéty
 Hengst
 Tchořovice
 Mítov
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Hrádek
 Pole
 Chanovice
 kostel sv. Václava
 Defurovy Lažany
 socha sv. Barbory
 radnice
 Poustevna
 Kadov
 židovský hřbitov
 Prádlo
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Zábrodský mlýn
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kaple Božího hrobu
 židovský hřbitov
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 Chocenice
 socha sv. Floriana
 Chocenice
 parostrojní lihovar
 mariánský sloup
 synagoga
 Potenštejn
 Ženatý dub
 boží muka
 Pětnice
 Záboří
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 Hůrka u Vranovic
 Čekanice
 Žákava
 Pokonice
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Budislavice
administrovaná ex currendo
farností Kasejovice
335 44 Kasejovice č. p. 1
Tel: 731 402 944
http://www.farnostkasejovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 13194
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama