Současný mohutný klasicistní kostel byl postaven v letech 1841–1845 na místě staršího kostelíka ze 13. století. Naproti chrámu stojí hodnotný areál barokní fary z r. 1770.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Opatov (Opatov na Moravě, německy Oppatau) leží v moravské části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč. K nejvýznamnějším kulturním památkám zde patří stavby tvořící římskokatolický sakrální areál: kostel sv. Bartoloměje a barokní fara s přilehlým hospodářským dvorem. Kostel je přístupný během konání pravidelných bohoslužeb a fara slouží zejména k rekreaci. Konají se zde dětské tábory, školy v přírodě, soustředění, duchovní obnovy, adaptační kurzy a víkendové pobyty. V Opatově lze nalézt i další sakrální stavby jako je římskokatolická kaple sv. Anny a pravoslavný chrám sv. Jáchyma a Anny.
Luděk Vláčil, 17.7. 2021
popis

Monumentální klasicistní kostel je obdélnou jednolodní stavbou s pravoúhlým závěrem. V ose západního průčelí je vestavěna hranolová věž, tvořící střední rizalit. Hlavní oltář je dílem Petra Buška z Husy u Sychrova. Naproti chrámu stojí hodnotný památkově chráněný areál barokní fary s původní dispozicí vytvářející výrazný pohledový protějšek monumentální architektuře kostela. Na patrovou obdélnou stavbu s mansardovou střechou navazuje protáhlý dvůr s hospodářským zázemím. Do farního dvora se vstupuje architektonicky náročně řešenou bránou s brankou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 25.11. 2021

historie

První písemná zpráva o vesnici Opatov pochází z roku 1086. Údaje o vzniku kostela se rozcházejí. Podle údajů v zámeckém archivu v Třebíči byl v roce 1234 postaven v Opatově kostel a fara. Jiný zdroj uvádí, že v roce 1289 měl Dětřich z Kněžic umožnit kněžickému proboštství vybudovat v Opatově kostel. Na konci 17. století (v roce 1692 nebo 1696) zachvátil Opatov požár, při němž vyhořel kostel a byly zničeny veškeré historické listiny. V roce 1770 byla postavena současná pozdně barokní fara. Nový mohutný klasicistní kostel byl postaven v letech 1841–1845 principem obestavování. V místě stavby tak nadále probíhaly bohoslužby a teprve po dokončení nového chrámu byla stará stavba rozebrána. Kostel byl v roce 2009 zrekonstruován a byla opravena střecha. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel farnosti Opatov na Moravě, která je spravována excurrendo. Fara slouží hlavně k rekreaci studentů,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.opatov.cz/o-obci/nektera-vyznamna-data-z-historie-opatova-1086-1988/, a další, 25.11. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Opatov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kněžice
 Aleje
 Sedlatice
 Heraltice
 Štěměchy
 Chaloupky
 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 Štítky
 Střeliště
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 Okříšky
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 Holý mlýn
 Želetava
 boží muka
 Čížov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Dolní most
 Brtnice
 Želetava
 Zdeňkov
 Čechočovice
 Krahulov
 Bransouze
 Šášovice
 Čáslavice
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Příseka
 Sádek
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 boží muka
 Maškův mlýn
 Dyjice
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 Přímělkov
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Červený Hrádek
 výklenková kaplička
 kostel sv. Martina
 Lesonice
 boží muka
 Třešť
 židovský hřbitov
 Oslednice
 Knínice
 Puklice
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 Stařík
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 synagoga
 parní mlýn
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 městské opevnění
 radnice
 boží muka
 Radkov
 Velký javor
 Horní Slatina
 kamenné mosty
 Zátiší
 Černíč
 Lesůňky
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 15767
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama