Současný mohutný klasicistní kostel byl postaven v letech 1841–1845 na místě staršího kostelíka ze 13. století. Naproti chrámu stojí hodnotný areál barokní fary z r. 1770.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Městys Opatov (Opatov na Moravě, německy Oppatau) leží v moravské části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč. K nejvýznamnějším kulturním památkám zde patří stavby tvořící římskokatolický sakrální areál: kostel sv. Bartoloměje a barokní fara s přilehlým hospodářským dvorem. Kostel je přístupný během konání pravidelných bohoslužeb a fara slouží zejména k rekreaci. Konají se zde dětské tábory, školy v přírodě, soustředění, duchovní obnovy, adaptační kurzy a víkendové pobyty. V Opatově lze nalézt i další sakrální stavby jako je římskokatolická kaple sv. Anny a pravoslavný chrám sv. Jáchyma a Anny.
Luděk Vláčil, 17.7. 2021
popis

Monumentální klasicistní kostel je obdélnou jednolodní stavbou s pravoúhlým závěrem. V ose západního průčelí je vestavěna hranolová věž, tvořící střední rizalit. Hlavní oltář je dílem Petra Buška z Husy u Sychrova. Naproti chrámu stojí hodnotný památkově chráněný areál barokní fary s původní dispozicí vytvářející výrazný pohledový protějšek monumentální architektuře kostela. Na patrovou obdélnou stavbu s mansardovou střechou navazuje protáhlý dvůr s hospodářským zázemím. Do farního dvora se vstupuje architektonicky náročně řešenou bránou s brankou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 25.11. 2021

historie

První písemná zpráva o vesnici Opatov pochází z roku 1086. Údaje o vzniku kostela se rozcházejí. Podle údajů v zámeckém archivu v Třebíči byl v roce 1234 postaven v Opatově kostel a fara. Jiný zdroj uvádí, že v roce 1289 měl Dětřich z Kněžic umožnit kněžickému proboštství vybudovat v Opatově kostel. Na konci 17. století (v roce 1692 nebo 1696) zachvátil Opatov požár, při němž vyhořel kostel a byly zničeny veškeré historické listiny. V roce 1770 byla postavena současná pozdně barokní fara. Nový mohutný klasicistní kostel byl postaven v letech 1841–1845 principem obestavování. V místě stavby tak nadále probíhaly bohoslužby a teprve po dokončení nového chrámu byla stará stavba rozebrána. Kostel byl v roce 2009 zrekonstruován a byla opravena střecha. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel farnosti Opatov na Moravě, která je spravována excurrendo. Fara slouží hlavně k rekreaci studentů,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.opatov.cz/o-obci/nektera-vyznamna-data-z-historie-opatova-1086-1988/, a další, 25.11. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Opatov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kněžice
 Aleje
 Sedlatice
 Heraltice
 Štěměchy
 Chaloupky
 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 Štítky
 Střeliště
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 Okříšky
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 Holý mlýn
 Želetava
 boží muka
 Čížov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Brtnice
 Dolní most
 Želetava
 Přibyslavice
 Zdeňkov
 Čechočovice
 Krahulov
 Bransouze
 Šášovice
 Čáslavice
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Příseka
 Sádek
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 boží muka
 Maškův mlýn
 Dyjice
 výklenková kaplička
 Přímělkov
 Přímělkov
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Červený Hrádek
 výklenková kaplička
 kostel sv. Martina
 Lesonice
 boží muka
 Třešť
 židovský hřbitov
 Oslednice
 Knínice
 Puklice
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 synagoga
 Stařík
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 synagoga
 parní mlýn
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 mariánský sloup
 městské opevnění
 radnice
 boží muka
 Radkov
 Velký javor
 Horní Slatina
 kamenné mosty
 Zátiší
 Černíč
 Lesůňky
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 15767
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama