Původně románský kostel z let 1220–30 byl přestavěn goticky roku 1419, manýristicky v první polovině 17. století a pozdně barokně roku 1780. Součástí areálu je bývalý hřbitov s kaplí sv. Barbory a fara s rozlehlým dvorem.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihovýchodu, vpravo kaple sv. Barbory
© Ivan Grisa 12/2009
Urbanovem prochází silnice II/403 Telč - Stonařov. Parkovat je možné na návsi přímo u kostela. Nejbližší železniční stanice Sedlejov (trať Kostelec u Jihlavy - Slavonice) se nachází necelé dva kilometry severozápadně. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 9.45. Mimo tento čas je bohužel uzamčen i vstup na bývalý hřbitov, takže jistě pozoruhodný areál lze prohlížet jen z prostoru návsi.
Ivan Grisa, 2.1. 2010
historie

Kostel svatého Jana Křtitele v Urbanově

Počátky urbanovského kostela nejsou zachyceny žádnou písemnou zprávou. Z dochovaných konstrukcí presbytáře, portálu a románské křtitelnice se odvozuje jeho vznik v první třetině 13. století (kolem roku 1220). Tehdy byl patrně součástí panského sídla jako vlastnický tribunový kostel. V polovině 15. století byl na náklady pánů z Hradce přestavěn goticky. Z té doby se zachovala klenba tzv. Černé kaple. Kolem roku 1527 byl původní strop lodi nahrazen novým, z něhož se zachovaly zbytky dřevěných konstrukcí. Další přestavbou prošel v první polovině 17. století. Zakončila ji stavba severní kaple v manýristickém slohu. Pravděpodobně po požáru roku 1704 byla vystavěna horní část věže (předtím snad dřevěná). Výsledná podoba kostela pochází z pozdně barokní přestavby, provedené v 60. - 90. letech 18. století. Až tehdy došlo k zaklenutí lodi a k četným dalším úpravám. Kostel byl obklopen dnes již zrušeným hřbitovem, z něhož se…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky obce Urbanov (http://www.urbanov.com/) a P. Borský: Kostel sv. Jana Křtitele v Urbanově u Telče, in Průzkumy památek XVI - 2/2009, str. 139 - 148, 5.1. 2010

Vysočina,  Jihlava  (JI), Urbanov

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Dyjice
 Oslednice
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 synagoga
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 Telč
 dřevěná zvonice
 kaple sv. Antonína
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lannerův dům
 parní mlýn
 Šiškův mlýn
 kostel sv. Václava
 Roštejn
 Sedlatice
 Čížov
 Radkov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Třešť
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 boží muka
 Myslůvka
 kostel sv. Václava
 pamětní kámen
 boží muka
 Štamberk
 Aleje
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Černíč
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Míchova skála
 výklenková kaple
 Zdeňkov
 boží muka
 Štítky
 kostel sv. Václava
 Lísek
 kamenné mosty
 boží muka
 boží muka
 Kněžice
 boží muka
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 Kostelní Vydří
 Řečice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 fara
 Želetava
 kostel sv. Barbory
 kašna
 synagoga
 Janštejn
 Dašovice
 Batelov
 Batelov
 hrobka rodu Dalbergů
 židovský hřbitov
 Horní Slatina
 Želetava
 boží muka
 Bílkov
 boží muka
 Mařenka
 Krumvald, Grünwald
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Knínice
 Žižkův kámen
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Chaloupky
 Štěměchy
 výklenková kaplička
 sýpka a panský dvůr
 boží muka
 Budeč
 Kyprův mlýn
 boží muka
 výklenková kaplička
 Maškův mlýn
 sloup se sochou Madony
 fara
 Valdštejnský dům
 Budeč
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Brtnice
 Šášovice
 Dolní most
 Dačice
 kaple
 Dačice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 špitál
 Dačice
 Příseka
 kaple sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Horní Cerekev
 boží muka
 kostel sv. Lamberta
 pamětní kámen
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
588 62 Urbanov 4
Tel: 567 378 630
Základní informace místa
ID místa: 3718
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama