Ojediněle zachovaný komplex zděného vodního mlýna a roubené vodní pily pod hrází rybníka na potoce Římovce, SSZ. od vsi Římova. Obě technické památky si zachovaly kompletní cenné technologické vybavení. Mlýn vznikl nejpozději již před pol. 18. století. Novým majitelem je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na mlýn s dřevěnou krytou pavlačí
© Jan P. Štěpánek 06/2013
Nedaleko vesničky Římov na Vysočině se na potoce Římovce rozkládá pod hrází rybníka Krumlovky ojedinělý soubor historického zděného vodního mlýna a roubené vodní pily – tzv. Holý mlýn. Vysoko je z historického hlediska ceněno především zachovalé spojení mlýnského a pilného provozu s kompletně zachovalou původní technologií. Chybí pouze původní mlýnská kola, zničená v dobách komunismu. Historie mlýna spadá daleko za 18. století, kdy je poprvé vyobrazen na historické vojenské mapě. Jako Holý (Holei) mlýn je zmiňován již na počátku 19. století. Vrchol slávy a prosperity zažíval mlýn v období 1. republiky, kdy byla jeho technologie částečně doplněna o motor, takže se mlynáři nemuseli spoléhat jen na nestálý přítok vody. Po 2. světové válce však nastal soumrak mlynářského řemesla. Mlynáři byli perzekvováni a pro jistotu byla mlýnu i pile zničena vodní kola, aby tak bylo zabráněno jejich provozu. Tento osud stihl mnoho podobných mlýnských objektů. V případě Holého mlýna naštěstí zůstalo uchováno kompletní vnitřní dřevěné vybavení mlýnice. Ve 2. polovině 20. století mlýn dosti chátral. Nový majitelé jej získali koupí od potomků původních majitelů až s počátkem 2. dekády 21. století a ihned se pustili do rozsáhlých oprav, které historický objekt velmi potřeboval. Kromě stavebních úprav objektu se noví majitelé museli prioritně zaměřit i na záchranu originálního dřevěného mlýnského vybavení mlýnice a krovů objektu mlýna. K tomu využili metodu tzv. termosanace. Prioritou je však záchrana celého areálu jako celku. Noví majitelé postupně rekonstruují k obytným účelům nejen obytnou část mlýna, ale v plánu mají kromě obnovy mlýnské technologie i obnovu cenné historické vodní pily a zpřístupnění areálu turistům. Zároveň jako milovníci koní by v areálu rádi provozovali hipoterapii. Areál vodního mlýna je přístupný po obecní cestě nad levým břehem Římovky, přibližně 1 km od…  číst dále
© Jan P. Štěpánek, 27.6. 2013
Vysočina,  Třebíč  (TR), Římov

Místa v okolí

 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Čáslavice
 Mařenka
 Čechočovice
 Dašovice
 Sádek
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 Krahulov
 Želetava
 Želetava
 Okříšky
 Štítky
 Lesonice
 Šášovice
 Stařík
 Výčapy
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Lesůňky
 Černý dům
 Sedlatice
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Střeliště
 Zdeňkov
 Chaloupky
 Jakubov
 kaple sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Kněžice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Litohoř
 Krasonice
 Čížov
 výklenková kaplička
 Ratibořice
 výklenková kaplička
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 Aleje
 kaple sv. Magdaleny
 Bransouze
 boží muka
 výklenková kaplička
 Lhota u Lipníka
 Knínice
 Velký javor
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 masné krámy
 karner sv. Michala
 boží muka
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 kostel sv. Martina
 Budkov
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Brtnice
 kaple sv. Kříže
 Budeč
 Budeč
 kostel sv. Víta
 Přeckov
 Horní Slatina
 Stonařov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 smírčí kámen
 kaple
 boží muka
 Vlčatín
Základní informace místa
ID místa: 11282
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama