Ojediněle zachovaný komplex zděného vodního mlýna a roubené vodní pily pod hrází rybníka na potoce Římovce, SSZ. od vsi Římova. Obě technické památky si zachovaly kompletní cenné technologické vybavení. Mlýn vznikl nejpozději již před pol. 18. století. Novým majitelem je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na mlýn s dřevěnou krytou pavlačí
© Jan P. Štěpánek 06/2013
Nedaleko vesničky Římov na Vysočině se na potoce Římovce rozkládá pod hrází rybníka Krumlovky ojedinělý soubor historického zděného vodního mlýna a roubené vodní pily – tzv. Holý mlýn. Vysoko je z historického hlediska ceněno především zachovalé spojení mlýnského a pilného provozu s kompletně zachovalou původní technologií. Chybí pouze původní mlýnská kola, zničená v dobách komunismu. Historie mlýna spadá daleko za 18. století, kdy je poprvé vyobrazen na historické vojenské mapě. Jako Holý (Holei) mlýn je zmiňován již na počátku 19. století. Vrchol slávy a prosperity zažíval mlýn v období 1. republiky, kdy byla jeho technologie částečně doplněna o motor, takže se mlynáři nemuseli spoléhat jen na nestálý přítok vody. Po 2. světové válce však nastal soumrak mlynářského řemesla. Mlynáři byli perzekvováni a pro jistotu byla mlýnu i pile zničena vodní kola, aby tak bylo zabráněno jejich provozu. Tento osud stihl mnoho podobných mlýnských objektů. V případě Holého mlýna naštěstí zůstalo uchováno kompletní vnitřní dřevěné vybavení mlýnice. Ve 2. polovině 20. století mlýn dosti chátral. Nový majitelé jej získali koupí od potomků původních majitelů až s počátkem 2. dekády 21. století a ihned se pustili do rozsáhlých oprav, které historický objekt velmi potřeboval. Kromě stavebních úprav objektu se noví majitelé museli prioritně zaměřit i na záchranu originálního dřevěného mlýnského vybavení mlýnice a krovů objektu mlýna. K tomu využili metodu tzv. termosanace. Prioritou je však záchrana celého areálu jako celku. Noví majitelé postupně rekonstruují k obytným účelům nejen obytnou část mlýna, ale v plánu mají kromě obnovy mlýnské technologie i obnovu cenné historické vodní pily a zpřístupnění areálu turistům. Zároveň jako milovníci koní by v areálu rádi provozovali hipoterapii. Areál vodního mlýna je přístupný po obecní cestě nad levým břehem Římovky, přibližně 1 km od…  číst dále
© Jan P. Štěpánek, 27.6. 2013
Vysočina,  Třebíč  (TR), Římov

Místa v okolí

 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Čáslavice
 Mařenka
 Dašovice
 Čechočovice
 Sádek
 Heraltice
 kostel sv. Václava
 Krahulov
 Želetava
 Želetava
 Okříšky
 Štítky
 Lesonice
 Šášovice
 Stařík
 Výčapy
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Lesůňky
 Sedlatice
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Střeliště
 Zdeňkov
 Hrádek
 Chaloupky
 Jakubov
 kaple sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Kněžice
 Maškův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Litohoř
 Krasonice
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Čížov
 Ratibořice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Bohušice
 výklenková kaplička
 Aleje
 kaple sv. Magdaleny
 Bransouze
 boží muka
 výklenková kaplička
 Lhota u Lipníka
 Knínice
 Velký javor
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 fara
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 masné krámy
 karner sv. Michala
 boží muka
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Brtnice
 kaple sv. Kříže
 Budeč
 výklenková kaple
 Budeč
 kostel sv. Víta
 Přeckov
 Horní Slatina
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 kaple
 boží muka
 Vlčatín
 Hradiště
Základní informace místa
ID místa: 11282
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama