Ojediněle zachovaný komplex zděného vodního mlýna a roubené vodní pily pod hrází rybníka na potoce Římovce, SSZ. od vsi Římova. Obě technické památky si zachovaly kompletní cenné technologické vybavení. Mlýn vznikl nejpozději již před pol. 18. století. Novým majitelem je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na mlýn s dřevěnou krytou pavlačí
© Jan P. Štěpánek 06/2013
Nedaleko vesničky Římov na Vysočině se na potoce Římovce rozkládá pod hrází rybníka Krumlovky ojedinělý soubor historického zděného vodního mlýna a roubené vodní pily – tzv. Holý mlýn. Vysoko je z historického hlediska ceněno především zachovalé spojení mlýnského a pilného provozu s kompletně zachovalou původní technologií. Chybí pouze původní mlýnská kola, zničená v dobách komunismu. Historie mlýna spadá daleko za 18. století, kdy je poprvé vyobrazen na historické vojenské mapě. Jako Holý (Holei) mlýn je zmiňován již na počátku 19. století. Vrchol slávy a prosperity zažíval mlýn v období 1. republiky, kdy byla jeho technologie částečně doplněna o motor, takže se mlynáři nemuseli spoléhat jen na nestálý přítok vody. Po 2. světové válce však nastal soumrak mlynářského řemesla. Mlynáři byli perzekvováni a pro jistotu byla mlýnu i pile zničena vodní kola, aby tak bylo zabráněno jejich provozu. Tento osud stihl mnoho podobných mlýnských objektů. V případě Holého mlýna naštěstí zůstalo uchováno kompletní vnitřní dřevěné vybavení mlýnice. Ve 2. polovině 20. století mlýn dosti chátral. Nový majitelé jej získali koupí od potomků původních majitelů až s počátkem 2. dekády 21. století a ihned se pustili do rozsáhlých oprav, které historický objekt velmi potřeboval. Kromě stavebních úprav objektu se noví majitelé museli prioritně zaměřit i na záchranu originálního dřevěného mlýnského vybavení mlýnice a krovů objektu mlýna. K tomu využili metodu tzv. termosanace. Prioritou je však záchrana celého areálu jako celku. Noví majitelé postupně rekonstruují k obytným účelům nejen obytnou část mlýna, ale v plánu mají kromě obnovy mlýnské technologie i obnovu cenné historické vodní pily a zpřístupnění areálu turistům. Zároveň jako milovníci koní by v areálu rádi provozovali hipoterapii. Areál vodního mlýna je přístupný po obecní cestě nad levým břehem Římovky, přibližně 1 km od…  číst dále
© Jan P. Štěpánek, 27.6. 2013

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Římov

Místa v okolí

 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Čáslavice
 Mařenka
 Čechočovice
 Dašovice
 Sádek
 Heraltice
 kostel sv. Václava
 Krahulov
 Želetava
 Želetava
 Okříšky
 Štítky
 Lesonice
 Šášovice
 Stařík
 Přibyslavice
 Výčapy
 Třebíč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Lesůňky
 Sedlatice
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Zdeňkov
 Hrádek
 Střeliště
 Chaloupky
 Jakubov
 kaple sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Kněžice
 Maškův mlýn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Litohoř
 Krasonice
 výklenková kaplička
 Kyprův mlýn
 Čížov
 Ratibořice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Václava
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 Bohušice
 výklenková kaplička
 Aleje
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 Bransouze
 výklenková kaplička
 synagoga
 Lhota u Lipníka
 Moravské Budějovice
 Knínice
 Velký javor
 kaple sv. Anny
 fara
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 hradební opevnění
 masné krámy
 karner sv. Michala
 boží muka
 židovský hřbitov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 sýpka a panský dvůr
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 kostel sv. Martina
 Budkov
 kaple sv. Kříže
 Brtnice
 výklenková kaple
 Budeč
 Budeč
 kostel sv. Víta
 Přeckov
 Horní Slatina
 Stonařov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 kaple
 boží muka
 Vlčatín
 Hradiště
Základní informace místa
ID místa: 11282
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama