Čertův mlýn

Čerták, Taufelsmühle
Výlení restaurace vzniklá ze staršího kojetínského mlýna, ke kterému se pojí pověst o statečném vojáku, který odsud čerta vyhnal. Mlýn na tomto místě existoval již počátkem 19. století, patrně i dříve. Nad mlýnem rybník pro rekreaci a sport.
Hlavní obrázek místa
Čertův mlýn z hráze rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2007

Čertův mlýn - Čerták

Čertův mlýn či také Čerták – známá výletní a rekreační lokalita nedaleko Nového Jičína. Podle pověsti zde stál starý Kojetínský mlýn, ve kterém v době třicetileté války strašil čert. Až statečný voják navracející se domů čerta z mlýna vyhnal. Jde-li o pověst či o skutečnost dnes již těžko zjistíme, faktem je, že budova hospody a výletní restaurace, která na místě bývalého mlýna vyrostla nese dodnes název Čertův mlýn. Ačkoliv pověst vypráví o době třicetileté války, mlýn je vyobrazen až na mapě II. vojenského mapování z první třetiny 19. století. Zde označený jako Teufelsmühle. Ten stával stejně jako dnešní restaurace v údolíčku Kojetického potoka, který pramení asi 1 km na západ od místa, nedaleko Kojetína. Ve svahu nad Čertovým mlýnem vede ...
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007

  pověsti

  O čertovi na Kojetínském mlýně
  Poté co skončila strašlivá válka co trvala třicet roků, navracel se zpět domů na Valašsko jeden vysloužilý voják. Došel až do Starého Jičína, a protože se stmívalo, vyprosil si u lidí nocleh. Voják se vyptával na cestu kterou se má k domovu vydat. Lidé mu rádi poradili, jen ho zapřísáhli, aby se vyhnul kratší cestě přes Svinec. V nedalekém Kojatském (Kojetínském) mlýně, kolem kterého cesta vede, prý přes dvacet roků nikdo nebydlel a straší tam.

  Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  Základní informace místa
  ID místa: 5307
  Typ místa: mlýn
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?5307
  Uveřejněno: 4.6.2007
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 34' 02.52"
  E 18° 00' 03.70"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Nový Jičín  (NJ)
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu