Národopisné muzeum v přírodě – skanzen ve Staré Ľubovni představuje soubor 23 objektů ze dřeva z oblasti sv. Spiše a sz. Šariše. Dominantou je řeckokatolický kostel sv. Michaela Archanděla z Matisovej. Skanzen založen r. 1984.
Hlavní obrázek místa
partie ze skanzenu s kostelem sv. Michaela Archanděla
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Národopisná expozice v přírodě – skanzen ve Staré Ľubovni. Expozice v podobě přenesených staveb či jejich kopií přibližuje návštěvníkům svědectví o životě prostých lidí, kteří žili v okolí Staré Ľubovni, severovýchodního regionu Spiše a severozápadní části Šariše. Areál skanzenu se nachází na úpatí Zámeckého vrchu, na jehož vrcholu se rozkládá Ľubovnianský hrad s jehož návštěvou lze prohlídku skanzenu spojit. Muzeum představuje 23 objektů ze dřeva, které mapují lidové stavitelství 19. až počátku 20. století. Klenotem skanzenu je řeckokatolický kostelík sv. Michaela Archanděla z vesničky Matisovej se vzácným ikonostasem. Krom kostela mají návštěvníci možnost uvidět i starou kovářskou dílnu, hájovnu či mlýn.
Jan P. Štěpánek, 31.12. 2008
turistické

Skanzen pro nevidomé - Dotykem za poznáním

Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií, dne 18.5.2011 byl Ľubovnianským muzeem zpřístupněn jedinečný projekt, který má prvenství mezi všemi muzei lidové architektury na Slovensku. Cílem projektu s názvem "Dotykem za poznáním" je odstranění bariér ľubovnianskeho skanzenu a upravení expozice tak, aby si jí mohli prohlédnout i nevidomí. Tento projekt realizovalo Ľubovnianske muzeum ve spolupráci s Bc. Tomášem Demiánem, studentem Univerzity Konštantína Filozofa, Katedry muzeologie v Nitře, v rámci jeho diplomové práce.

E.H. podle http://www.muzeumsl.sk, 7.8. 2013

historie

Skanzen ve Staré Ľubovni byl veřejnosti představen v roce 1984 a patří tak mezi poměrně mladé skanzeny.

Jan P. Štěpánek, 31.12. 2008

Slovensko, Prešovský,  Stará Ľubovňa  ( SL ),

Místa v okolí

 Stará Ľubovňa
 Plaveč
 městské hradby
 Podolínec
 Muszyna
 Holumnický hrad
Kontaktní informace
Zámocká 107
064 01
Stará Ľubovňa

Muzeum v přírodě je součástí Ľubovnianského muzea - Hrad
Tel: 052/4323 982
http://www.muzeumsl.sk/expozicie/narodopisna-expozicia-v-prirode-skanzen/
muzeum@slnet.sk
Základní informace místa
ID místa: 7220
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama