Kostel Nanebevzetí P. Marie ve Skutči, pův. farní, od r. 1655 děkanský, pův. gotický z pol. 14. stol. Opravován v 15. stol. a pak po několika požárech. Věž z doby kolem r. 1600 obnovena po požáru r. 1852. Zařízení převážně z 18. stol. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
děkanský kostel Skuteč
© TIC Skuteč 03/2015
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází v jihovýchodním rohu Palackého náměstí u nároží s Tyršovou ulicí.
31.5. 2021
popis

Současný děkanský kostel ve Skutči je jednolodní stavba s pětiboce zakončeným presbytářem s opěráky a sakristií při severní straně. Po jižní straně lodi se nachází předsíňka upravená na kapli a v západním průčelí stojí mohutná hranolová věž. V severozápadním nároží věže a lodi se nachází vřetenové schodiště na kruchtu. Věž o čtyřech podlažích má na západní straně novogotický portál z 19. stol., gotický portál na severní straně byl upraven na okno. V prvním podlaží věže na jižní straně pod římsou jsou střílnová okénka, ve druhém podlaží pak hrotitá okna s kamenným ostěním. Presbytář je sklenut křížovou klenbou stejně jako sakristie, zatímco loď je zaklenuta valenou klenbou s výsečemi. V podvěží je plochý strop. V presbytáři se dochovaly fragmenty nástěnné malby ze 16. stol. Z vnitřního zařízení je nutno uvést hlavní rokokový oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie, který je replikou obrazu Petra Brandla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 21.7. 2021

historie

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči je poprvé zmiňován jako farní r. 1350 v působnosti tehdejšího biskupství v Litomyšli. Jeho presbytář a sakristie byly upraveny koncem 15. stol., po požáru r. 1550 byla renesančně přestavěna loď s emporami. Kolem r. 1600 byla postavena věž, která byla koncem 17. stol. obnovována, o čemž svědčí letopočet 1685 ve špaletě okna v 2. patře. Současně byla přistavěna předsíňka. V r. 1655 byl kostel povýšen na děkanský. Barokní budova děkanství z let 1705-1710 stojí v sousedství. Kostel byl opravován v letech 1756-1766, přičemž byla věž zvýšena o patro. Po požáru r. 1850 byl opět opraven, poškozená věž byla přitom prakticky nově postavena r. 1852. Významné restaurátorské práce provedl ve 2. polovině 19. stol. arch. František Schmoranz. Další opravy byly prováděny v průběhu 20. stol. a v letech 2002-2005 byla opravena střecha kostela. Kostel má stále postavení kostela děkanského…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, památkového katalogu a UPČ 3 Academia 1980), 20.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14636
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama