Kostel Nanebevzetí P. Marie ve Skutči, pův. farní, od r. 1655 děkanský, pův. gotický z pol. 14. stol. Opravován v 15. stol. a pak po několika požárech. Věž z doby kolem r. 1600 obnovena po požáru r. 1852. Zařízení převážně z 18. stol. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
děkanský kostel Skuteč
© TIC Skuteč 03/2015
Skuteč je prvně zmiňována již r. 1289 a status města získala kolem r. 1330 od krále Jana Lucemburského. Nyní má asi 5000 obyvatel a skládá se z 13 místních částí. Přicházejí sem silnice II/305 z Týniště nad Orlicí, II/337 z Čáslavi a Nasavrk a II/358 ze Slatiňan. Při jižním okraji má nádraží na trati 261 Svitavy-Žďárec u Skutče. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází v jihovýchodním rohu Palackého náměstí u nároží s Tyršovou ulicí.
31.5. 2021
popis

Současný děkanský kostel ve Skutči je jednolodní stavba s pětiboce zakončeným presbytářem s opěráky a sakristií při severní straně. Po jižní straně lodi se nachází předsíňka upravená na kapli a v západním průčelí stojí mohutná hranolová věž. V severozápadním nároží věže a lodi se nachází vřetenové schodiště na kruchtu. Věž o čtyřech podlažích má na západní straně novogotický portál z 19. stol., gotický portál na severní straně byl upraven na okno. V prvním podlaží věže na jižní straně pod římsou jsou střílnová okénka, ve druhém podlaží pak hrotitá okna s kamenným ostěním. Presbytář je sklenut křížovou klenbou stejně jako sakristie, zatímco loď je zaklenuta valenou klenbou s výsečemi. V podvěží je plochý strop. V presbytáři se dochovaly fragmenty nástěnné malby ze 16. stol. Z vnitřního zařízení je nutno uvést hlavní rokokový oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie, který je replikou obrazu Petra Brandla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 21.7. 2021

historie

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči je poprvé zmiňován jako farní r. 1350 v působnosti tehdejšího biskupství v Litomyšli. Jeho presbytář a sakristie byly upraveny koncem 15. stol., po požáru r. 1550 byla renesančně přestavěna loď s emporami. Kolem r. 1600 byla postavena věž, která byla koncem 17. stol. obnovována, o čemž svědčí letopočet 1685 ve špaletě okna v 2. patře. Současně byla přistavěna předsíňka. V r. 1655 byl kostel povýšen na děkanský. Barokní budova děkanství z let 1705-1710 stojí v sousedství. Kostel byl opravován v letech 1756-1766, přičemž byla věž zvýšena o patro. Po požáru r. 1850 byl opět opraven, poškozená věž byla přitom prakticky nově postavena r. 1852. Významné restaurátorské práce provedl ve 2. polovině 19. stol. arch. František Schmoranz. Další opravy byly prováděny v průběhu 20. stol. a v letech 2002-2005 byla opravena střecha kostela. Kostel má stále postavení kostela děkanského…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, památkového katalogu a UPČ 3 Academia 1980), 20.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Skuteč

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Panský dvůr
 Rychmburk
 městské opevnění
 Borůvka
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 Jahůdka
 kostel sv. Markéty
 Bílý Kůň
 Ležáky
 Pivnická rokle
 kostel sv. Jiří
 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Kapalice
 Rosice
 Rosice
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 Pěšice
 Betlém
 křížová cesta
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Toulovcovy maštale
 Nový hrad
 Nové Hrady
 rozhledna Terezka
 barokní špýchar
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 radnice
 Štěnec
 Kočičí hrádek
 Jarošov
 pomník Jana Husa
 Přestavlky
 Čachnov
 Domoradice
 Chroustovice
 Popovec
 židovský hřbitov
 Toulovcova rozhledna
 Lukavice
 Březovice
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Prokopa
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Strádov
 Rohozná
 Nabočany
 kostel sv. Mikuláše
 Hrochův Týnec
 Svobodné Hamry
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Hrochův Týnec
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Víta
 Ostrov
 kostel sv. Jiří
 Veselý Kopec
 Karlštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 skanzen Dřevíkov
 Růžový palouček
 hasičská zbrojnice
 Bořice
 Vraclav
 Zkamenělý zámek
 smírčí kříž
 restaurace Monaco
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Trhová Kamenice
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Vejvanovice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 Možděnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Úhřetice
 kostel sv. Markéty
 Topol
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 14636
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama