Zachovalý hrad. Zakl. hradu (zmiň. 1325) Tas z Mrdic. R. 1349 maj. Beneš z Vartemberka, poté páni z Pardubic a Pardusové z Vrátkova. Stavební úpravy: zač. 16. stol. (Jindřich Šťastný z Valdštejna), za Berků (od r. 1558), za Kinských (baroko) 1793–98.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2018
V současnosti je na hradě domov pro chronicky duševně nemocné. Přístup je možný na nádvoří hradu a je možnost navštívit hradní expozici ve sklepení. Věž není veřejnosti přístupná.
E.H. (info Marie Zelenková, ředitelka zařízení), 23.7. 2013
turistické

kolem hradu

Hrad lze zvenčí částečně obejít. Nejlepší přístup je z údolíčka pod hradem, kterým protéká Krounka. Zároveň tudy prochází červená turistická trasa. Parkovat lze nedaleko, buď přímo v obci Předhradí, nebo na ploše nedaleko lomu (vede sem silnice ze strany od Zbožnova). Prohlédnout si tak můžete tři stěny hradu s pozůstatky krakorců a arkýřů, kamenickými články zvýrazněný sokl hradu, branku z paláce směřující patrně k vodnímu zdroji a samozřejmě množství detailů kamenného ostění oken.

Jan Večeřa, 15.7. 2017

historie

Rozsáhlá oblast pozdějšího rychmburského panství byla až do konce 13. století z větší částí neosídlena a náležela králi. Byla spravována pravděpodobně ze skutečského hradu. Na sklonku 13. století získal celou tuto oblast na krátký čas ke svému svojanovskému panství Záviš z Falkenštejna a po jeho smrti v r. 1290 připadla zpět králi Václavovi II. Král Jan Lucemburský postoupil Skutečsko na počátku své vlády blíže neznámému Tasovi. Ten zde postavil nové středisko panství – hrad Rychmburk. Zakladatel dal hradu tehdy módní německý název Reichenburg – bohatý hrad – z čehož se vyvinulo dnešní jméno. Hrad se poprvé připomíná v r. 1325 jako Tasův hrad Rychenburg. Jeho spolumajitelem byl tehdy Heřman z Mrdic, který postoupil svůj díl hradu dvěma synům Heřmanovi a Ctiborovi, kteří používali přídomku z Rychmburka. Vzhledem k tomu, že Tas měl v r. 1325 majetkové vztahy k příslušníkům rodu z Mrdic a v r. 1328 je doložen jeho…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989 (doplněno redakcí), 25.9. 2009

pověsti

Zazděná

Byl to krutý zvyk, zachovaný snad ještě z dob pohanských, že byli do základů hradů zazdíváni lidé i děti, aby byli podle staré pověry upokojeni duchové, vládnoucí v zemi. O kostech, jež byly nalezeny ve zdivu Rychmburka, vypráví pověst, která byla v minulém století rozšířena i dojemnou lidovou písní, následující truchlivý příběh: Berka z Dubé, vládnoucí na Rychmburce v XIII. století, byl pán pyšný a krutý tak, že ani svou rodinu neušetřil svých zlých rozmarů. Co nařídil, musilo se státi bez ohledu na to, působí-li to komu bolest a žal. Nejvíce pocítila tvrdost jeho srdce dcera Markéta. Byla to dívka velmi sličná, moudrá a dobrého srdce, a proto nejeden ze sousedních rytířů zatoužil, aby se stala jeho ženou. Pan Berka rozhodl, že sám dceři vybere a určí manžela. Chtěl míti zetě z rodu mocného a bohatého, aby se mohl honositi váženým příbuzenstvem. Markéta měla již od dětských let ráda panoše Hynka, který dlel od…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Půdorys místa

půdorys v úrovni přízemí
© J. Slavík, F. R. Václavík: Rychmburk - stavební vývoj válcové věže, Dějiny staveb 2008, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Předhradí

Místa v okolí

 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 kostel sv. Václava
 Pivnická rokle
 Košumberk
 pivovar
 Zdislav
 Bílý Kůň
 Kapalice
 Betlém
 kostel sv. Mikuláše
 Jahůdka
 evangelický kostel
 Toulovcovy maštale
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Terezka
 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 Pěšice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Ležáky
 Čachnov
 Chrast
 kostel sv. Martina
 Štěnec
 kostel sv. Víta
 Domoradice
 Rosice
 Rosice
 Popovec
 Betlém
 Růžový palouček
 kostel sv. Kateřiny
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 pomník Jana Husa
 Chroustovice
 Karlštejn
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 vodní nádrž Hamry
 Zkamenělý zámek
 Přestavlky
 Březovice
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Kočičí hrádek
 hasičská zbrojnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Ostrov
 Vraclav
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Sedlíšťka
 Choceňská brána
 městské opevnění
 pomník železnice
 Lukavice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Mikuláše
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Veselý Kopec
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 České Heřmanice
 Chlum
 Vejvanovice
 Vračovice
Kontaktní informace
Domov na hradě Rychmburk
Předhradí 17
53974 Předhradí
Tel: +420 469 350 438
http://www.rychmburk.cz/
info@rychmburk.cz
Základní informace místa
ID místa: 274
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama