Zaniklá tvrz postavená Rožmberky roku 1400 na skalnatém ostrohu u místa přívozu přes Vltavu. Zanikla za husitských válek již v první pol. 15. století při systematickém ničení rožmberských opěrných bodů na Vltavě.
Hlavní obrázek místa
zbytky tvrze jsou opravdu v těsné blízkosti přehrady
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004
Místo, kde stávala tvrz, se nalézá doslova pár kroků od silnice, která vede přes přehradu na Vltavě.
28.5. 2002
popis

Podoba zaniklé tvrze ve Zrůbku je díky archeologickému výzkumu roku 1953 poměrně dobře známa. Hlavní budovou byla rozměrná téměř čtvercová obytná věž o rozměrech 16,5x15,25 metrů. Z dochovaných skromných zbytků zdiva vyplývá rozdělení přízemí na sedm prostor. Vstup byl na severovýchodě můstkem přes příkop, který dosahoval šíře 9 a hloubky 5 metrů. Na zbylých stranách byla tvrz chráněna prudkým svahem spadajícím k řece.

Zany, 26.9. 2004

historie

Ještě roku 1352 byl ve Zrůbku pouze přívoz přes Vltavu. Právě na ochranu tohoto důležitého místa postavili Rožmberkové někdy na konci 14. století na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy a říčky Brsiny tvrz připomínanou poprvé roku 1400, kdy zde byl purkrabím Přibík z Mitrovic. Roku 1404 se Hroch z Beztahova psal sezením na Zrůbku, tvrz však měl zřejmě jen v zástavě, neboť již roku 1412 je zde opět purkrabím Heřman z Kuřího. Tvrz neměla dlouhého trvání, zanikla již někdy v první polovině 15. století. Mohlo k tomu dojít již na počátku husitských válek snad v souvislosti se systematickým ničením rožmberských opěrných bodů na Vltavě husity. Roku 1541 je zde připomínán pouze poplužní dvůr a roku 1580 „ves s těmi zdmi pustejmi, které Zrubek slovou“.

Zany, 26.9. 2004

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Dublovice

Místa v okolí

 Hřiměždice
 Kujalův lom
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Dolní Kolo
 Vrškamýk
 Horní Kolo
 židovský hřbitov
 Třebnice
 Nalžovice
 synagoga
 Čelina
 Příčovy
 kostel sv. Václava
 Zhoř
 Zduchovice
 Příčovy
 Plešiště
 špýchar
 boží muka
 Veselý vrch
 Kňovice
 Poušť sv. Marka
 Pořešice
 Ústupenice
 Radíč
 nová radnice
 Doubravice
 Vysoký Chlumec
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Osečany
 Hrazany
 Červenka
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Drtinova rozhledna
 boží muka
 Brunclíkův mlýn
 dům Salaš
 Sudovice
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Červený Hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 morový sloup
 Drahoušek
 Čámského mlýn
 rozhledna Kuníček
 Smolotely
 Krcáb
 kaple sv. Anny
 Husova kazatelna
 Dlouhá Lhota
 Čertův most
 synagoga
 Onen Svět
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrádka
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 Petrovice
 kostel sv. Zikmunda
 synagoga
 Lašovice
 Nedrahovice
 radnice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Vrškámen
 synagoga
 Králova stolice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Obděnice
 Suchdol
 kostel sv. Vavřince
 Obora
 Jablonná
 Voltýřov
 Zvěřinec
 Zbenice
 Bukovany
 boží muka
 Obětní kámen
 Památník padlým
 Hradec
 Studený vrch
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 105
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama