Nevelký barokní obdélný jednopatrový zámek s mansardovou střechou postavil l. 1712–1714 Ferdinand z Gambsenbergu. V l. 1805–1925 majetkem Lobkoviců, od pozemkové reformy r. 1923 v soukromých rukou. V severní části se nachází kaple sv. Vojtěcha.
Hlavní obrázek místa
© Pavel P., 08/2006
Zámek ležící v západní části Příčov byl založen na terénní hraně, takže výškový rozdíl v úrovni vstupního a zahradního průčelí tvoří několik desítek centimetrů. Zámek je vystaven z lomového kamene doplněného cihlami. Tvoří ho poměrné velká budova ve tvaru obdélníka, krytá mansardovou střechou, delší strana je orientovaná ze severu na jih. Severozápadní nároží a celá jižní stěna včetně obou nároží je podepřena řadou masivních opěrných pilířů. Západní průčelí stavby je zvýrazněno mělkými nárožními rizality. Střed tohoto průčelí tvoří velký půlkruhový vstupní portál, jímž se prochází do středního klenutého průjezdu, prostupujícího celou budovu. Nad průjezdem, zvýrazněným kamenným portálem se lví hlavou s kruhem v klenáku jsou vsak zbytky solidně provedeného balkónu. Levým rizalitem pak vede další vstupní otvor s pravoúhlým portálem, vchod do kaple. Vzhledem k rozdílné úrovni terénu se k němu vystupuje po čtyřech schodech. Před východním a jižním průčelí zámku se rozkládala velká zahrada a park, z kterých se dodnes dochovaly pouze zbytky.
Petr Nožička, čerpáno z:Jiří Úlovec, Zámek v Příčovech, Podbrdsko III, Městské muzeum Sedlčany, Sedlčany 1996, 6.1. 2011
historie

První zmínka o vsi Příčovech (původně Příčovy Luhy) je už z 29.3.1365, kdy je připomínána jako rožmberský majetek a jeho součástí byla ještě v roce 1379, kdy je uvedena v rožmberském urbáři. Nedlouho po tomto roce se stává majetkem kláštera sv. Jiří na Pražském hradě a součástí jeho majetku je až do roku 1436. Klášter ves kupodivu neztratil již v počátcích husitského hnutí, stalo se tak teprve roku 1436, v souvislosti se zástavami církevního majetku panovníkem světským držitelům, v tomto případě Zikmund Lucemburský zastavuje majetek Petrovi z Janovic na Vysokém Chlumci. Po něm jej dědí jeho syn Jetřich z Janovic na Vysokém Chlumci, kterému v roce 1460 potvrzuje zástavu Jiří z Poděbrad. Jetřichovi nástupci v držbě Vysokého Chlumce – bratři Děpolt, Václav a Ladislav z Lobkovic – prodávají Příčovy v roce 1487 kapitule kostela sv. Víta na Pražském hradě. Z majetku kapituly se dostala ves…  číst dále

Petr Nožička dle: kol. aut: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, Jiří Úlovec, Zámek v Příčovech, Podbrdsko III, Městské muzeum Sedlčany, Sedlčany 1996, 1.10. 2010

Půdorys místa

půdorys jižní části přízemí s průjezdem
© Jiří Úlovec: Zámek v Příčovech, Podbrdsko III, Městské muzeum Sedlčany, Sedlčany 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příčovy

Místa v okolí

 Příčovy
 Kňovice
 špýchar
 boží muka
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 Nalžovice
 Třebnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Osečany
 Ústupenice
 Křepenice
 Doubravice
 Poušť sv. Marka
 Červený Hrádek
 koncentrační tábor
 Radíč
 Drahoušek
 Horní Kolo
 Vysoký Chlumec
 Dolní Kolo
 synagoga
 Kosova Hora
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 Skrýšov u Sedlčan
 Pořešice
 Zrůbek
 Červenka
 Hrazany
 Plešiště
 Čelina
 židovský hřbitov
 Ostromeč
 Hříměždice
 synagoga
 kostel sv. Lukáše
 Veselý vrch
 Štětkovice
 Suchdol
 Nedrahovice
 Vojkov
 Hrádek u Lovčic
 židovský hřbitov
 Lovčice
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Bolechovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrohošť
 Zhoř
 Zvěřinec
 Vrškamýk
 Husova kazatelna
 Jablonná
 Lidkovice
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 Obděnice
 Zduchovice
 židovský hřbitov
 Stajice
 Petrovice
 Vrškámen
 synagoga
 Měšetice
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Tloskov
 Sudovice
 Obětní kámen
 boží muka
 Martinice
 dům Salaš
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Knín
 stará koželužna
 morový sloup
 Prčice
 Čámského mlýn
 kostel sv. Jeronýma
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Krcáb
 Tloskovský mlýn
 morová kaplička
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Zikmunda
 Chlístovské menhiry
 Onen Svět
 Jetřichovice
 Neštětická hora
 Lašovice
 Staré Mitrovice
 Vrchotice
 Čertův most
 Králova stolice
 Vargač
 Voltýřov
Základní informace místa
ID místa: 7806
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama