Barokní zámek postavený na místě tvrze v roce 1762 Norbertem Kfelířem ze Zakšova. Od roku 1843 se stal zámek občasným sídlem Lobkoviců, byly zde zařízeny interiéry a u zámku byla založena zahrada. Dnes majetek herce Karla Rodena.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí zámku z návsi
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
První zmínka o vsi Skrýšov je z roku 1219, kdy je uváděn Arkleb ze Skrýšova. V 15. století patří k panství Rožmberků. V roce 1592 prodal Skrýšov Jindřich Sádlo z Vražného Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. Jeho dcera Ludmila Vojkovská prodává v roce 1614 Skrýšovské panství Zdeňkovi Malovcovi z Chýnova. Jeho syn Jiří prodává panství v roce 1640 Václavu Milotovi z Hrušova. Majitelé se poté často střídali a v té době o vrchnostenckém sídle nejsou žádné zprávy. V roce 1762 ve Skrýšově postavil Norbert Kfelíř ze Zakšova barokní zámek. Stejný majitel nechal postavit nad Skrýšovem velký barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, podle kostela se pojmenovala ves Svatý Jan. V roce 1805 bylo panství připojeno k lobkovickému panství Vysoký Chlumec. Od roku 1843, za Ferdinanda Josefa z Lobkovic, se stal zámek občasným sídlem knížecích majitelů, a proto byl zařízeny interiéry a u zámku byla založena zahrada. Lobkovicové panství ztratili v rámci pozemkových reforem v roce 1926, kdy byl Skrýšov zbytkovým statkem. Zámek sloužil Národnímu muzeu v Praze jako depozitář. V nedávné době koupil zámek herec Karel Roden.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. , Svoboda, Praha 1985, 12.3. 2010
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Skrýšov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zrůbek
 Plešiště
 Třebnice
 Zhoř
 Vrškamýk
 Hříměždice
 Pořešice
 Poušť sv. Marka
 špýchar
 Zduchovice
 Příčovy
 Ústupenice
 Příčovy
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Vysoký Chlumec
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Dolní Kolo
 boží muka
 Doubravice
 Kňovice
 Horní Kolo
 nová radnice
 rozhledna Kuníček
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Čelina
 Husova kazatelna
 Zahrádka
 kostel sv. Mikuláše
 Petrovice
 Onen Svět
 synagoga
 Veselý vrch
 Vrškámen
 Lašovice
 Osečany
 Radíč
 Červený Hrádek
 Obděnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Nedrahovice
 Smolotely
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 Hrazany
 Kozí Hřbet
 Drahoušek
 Červenka
 Ostromeč
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Zvěřinec
 Drtinova rozhledna
 fara
 kostel Všech svatých
 Kovářov
 Hrádek u Lovčic
 boží muka
 Voltýřov
 Bolechovice
 Štětkovice
 Lovčice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Skalní brána
 Suchdol
 Dlouhá Lhota
 Obětní kámen
 Lidkovice
 kostel sv. Prokopa
 Bukovany
 Čertův most
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 zámecké zahrady
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Dobříš
 Vargač
 Orlík nad Vltavou
 radnice
 synagoga
 Chlístovské menhiry
 kaple sv. Anny
 Jablonná
Základní informace místa
ID místa: 3681
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama