Barokní zámek postavený na místě tvrze v roce 1762 Norbertem Kfelířem ze Zakšova. Od roku 1843 se stal zámek občasným sídlem Lobkoviců, byly zde zařízeny interiéry a u zámku byla založena zahrada. Dnes majetek herce Karla Rodena.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí zámku z návsi
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
První zmínka o vsi Skrýšov je z roku 1219, kdy je uváděn Arkleb ze Skrýšova. V 15. století patří k panství Rožmberků. V roce 1592 prodal Skrýšov Jindřich Sádlo z Vražného Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. Jeho dcera Ludmila Vojkovská prodává v roce 1614 Skrýšovské panství Zdeňkovi Malovcovi z Chýnova. Jeho syn Jiří prodává panství v roce 1640 Václavu Milotovi z Hrušova. Majitelé se poté často střídali a v té době o vrchnostenckém sídle nejsou žádné zprávy. V roce 1762 ve Skrýšově postavil Norbert Kfelíř ze Zakšova barokní zámek. Stejný majitel nechal postavit nad Skrýšovem velký barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, podle kostela se pojmenovala ves Svatý Jan. V roce 1805 bylo panství připojeno k lobkovickému panství Vysoký Chlumec. Od roku 1843, za Ferdinanda Josefa z Lobkovic, se stal zámek občasným sídlem knížecích majitelů, a proto byl zařízeny interiéry a u zámku byla založena zahrada. Lobkovicové panství ztratili v rámci pozemkových reforem v roce 1926, kdy byl Skrýšov zbytkovým statkem. Zámek sloužil Národnímu muzeu v Praze jako depozitář. V nedávné době koupil zámek herec Karel Roden.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. , Svoboda, Praha 1985, 12.3. 2010
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Skrýšov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Zrůbek
 Plešiště
 Třebnice
 Zhoř
 Vrškamýk
 Hříměždice
 Pořešice
 Poušť sv. Marka
 špýchar
 Zduchovice
 Příčovy
 Ústupenice
 Příčovy
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Vysoký Chlumec
 Nalžovice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Dolní Kolo
 Doubravice
 Kňovice
 Horní Kolo
 nová radnice
 rozhledna Kuníček
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Čelina
 Husova kazatelna
 Zahrádka
 kostel sv. Mikuláše
 Petrovice
 Onen Svět
 synagoga
 Veselý vrch
 Vrškámen
 Lašovice
 Osečany
 Radíč
 Červený Hrádek
 Obděnice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Nedrahovice
 Smolotely
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 Hrazany
 Kozí Hřbet
 Drahoušek
 Červenka
 Ostromeč
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Zvěřinec
 Drtinova rozhledna
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Hrádek u Lovčic
 boží muka
 Voltýřov
 Bolechovice
 Štětkovice
 Lovčice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Skalní brána
 Suchdol
 Dlouhá Lhota
 Obětní kámen
 Lidkovice
 kostel sv. Prokopa
 Bukovany
 Čertův most
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 zámecké zahrady
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Dobříš
 Vargač
 Orlík nad Vltavou
 radnice
 synagoga
 Chlístovské menhiry
 kaple sv. Anny
 Jablonná
Základní informace místa
ID místa: 3681
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama