Socha umístěná na návsi obce naproti pomníku obětem světových válek. Autor neznámý - z roku 1834. Typ sochy sv. Jana Nepomuckého dle Rauchmillerova modelu z roku 1681. Na podstavci erb donátorů Hennigerů ze Seeberka.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 06/2022
Obec Smolotely se nachází v okrese Příbram přibližně 6 km od Milína a 5 km západně od hráze Orlické přehrady. Její okolí bylo osídleno pravděpodobně již koncem doby bronzové (na vrchu zvaném Hradiště bylo doloženo slovanské hradiště). První písemná zmínka pochází z roku 1336 v majestátu krále Jana Lucemburského. Z pamětihodností se zde kromě zmíněné sochy sv. Jana Nepomuckého nachází pozdně barokní zámek, obklopený zámeckým parkem a hájovnou. Na kraji zámeckého parku se nachází bývalý zámecký pivovar z roku 1605, nyní přebudovaný na penzion Smolotel. Naproti soše je pak památník obětem světových válek. Nedaleko obce najdeme bývalý parní mlýn "Parník" (nyní již zbořený), ze kterého se dochoval unikátní dodaleka viditelný cihlový komín - jeden ze dvou architektonických unikátů v ČR (druhý je v nedalekém Milíně u pivovaru). A nakonec na vrchu Maková hora nad obcí pak "barokní perla" celého středního Povltaví - poutní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské - Maková (viz samostatné heslo). Najdeme zde Naučnou stezku Okolím Smolotel, na jejíž trase jsou všechny zde zmíněné památky. Autobusové spojení má obec s Příbramí. Prochází tudy červená a zelená (E 10) turistická stezka a cyklotrasa č. 302.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.9. 2022
turistické

Zajímavost:

Místní část DALSKABÁTY je známá z pohádky Jana Drdy "Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert".

web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.9. 2022

popis

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí na návsi obce naproti pomníku obětem válek. Autor díla není znám, bylo dovezeno z nejmenované pražské dílny 16. 5. 1834 (dle pamětní knihy obce). Jedná se o typ sochy dle modelu vídeňského sochaře Mathiase Rauchmillera z roku 1681, který vyřezal v roce 1682 barokní sochař a řezbář Jan Brokoff a pro pražský Kamenný (Karlův) most odlil do bronzu v roce 1683 Wolf Hieronymus Herold v Norimberku. Socha byla postavena ve Smolotelích v roce 1834 nákladem rodu Hennigerů ze Seeberka. Postava světce je přibližně v životní velikosti a je znázorněna v tradičním pojetí - v klasickém postoji , v kanovnickém rouše, s hvězdami kolem hlavy a v rukách s krucifixem. Je umístěna na profilované desce na vrcholu podstavce; v jeho spodní části je odstupňovaná hlavice na nízké kamenné desce. V průčelí podstavce je erb donátorů Hennigerů ze Seeberka. Socha i erb byly v roce…  číst dále

web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.9. 2022

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Smolotely

Místa v okolí

 Smolotely
 Dolní Líšnice
 kostel sv. Vavřince
 Zbenice
 Rtišovice
 Bukovany
 Zduchovice
 vodní nádrž Kamýk
 boží muka
 Chraštice
 Vrškamýk
 kříž sv. Ivana
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Onen Svět
 Voltýřov
 Lašovice
 Starosedlský Hrádek
 Památník Vojna
 boží muka
 Tochovice
 dub sv. Václava
 Dlouhá Lhota
 židovský hřbitov
 Lety
 Hrochův hrádek
 Orlík nad Vltavou
 Skrýšov u Sedlčan
 Hřiměždice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Myslín
 Hornický skanzen
 Zrůbek
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Kujalův lom
 výklenková kaple
 Horosedly
 Žďákovský most
 Mirovice
 Plešiště
 kostel sv. Klimenta
 Zahrádka
 rozhledna Kuníček
 Vysoká u Příbramě
 Dolní Nerestce
 špitál
 empírový most
 pivovar Herold
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Březnice
 Pičín
 židovský hřbitov
 silniční most
 židovské ghetto
 synagoga
 Kotýřina
 Skalní brána
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Rocha
 fara
 kaplička
 Buková u Příbramě
 Hluboš
 synagoga
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 Drahenice
 Draheničky
 Drahlín
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 synagoga
 Horní Kolo
 Čelina
 kaple sv. Jana a Pavla
 Uzeničky
 Veselý vrch
 kaple sv. Anny
 Hostišovice
Základní informace místa
ID místa: 16619
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama