Jednoduchý jednopatrový pozdně barokní zámek postavený r. 1775 Janem Karvínským z Karvíně na místě bývalé tvrze ze 14. století, zpustlé v 17. století. V 19. století přistavěno zadní obytné křídlo.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 12/2006
První zmínka o vsi je z roku 1381, kdy zemřel Markvart z Bolechovic. Dále jsou zmiňováni Vykéř z Bolechovic (jako příznivec podjednou) v roce 1423 a Jindřich z Bolechovic v roce 1448 a 1450 (příznivec strany poděbradské). Na začátku 16. století patřila tvrz Janu Žehartovi z Nasevrk, který ji prodává v roce 1539 Janu Snětskému ze Snětu. Snětští panství prodávají Bedřichovským z Lomné a členka tohoto rodu Anna Kateřina Měděncová z Vesce v roce 1622 prodává panství Zdeňkovi Lvovi Libštejnskému z Kolovrat. Připojením tohoto panství k Uhřicím tvrz zpustla. V roce 1704 získává panství Tomáš Popovský ze Šafenbachu. Bylo zde postaveno skromné sídlo, pravděpodobně nešlo o zámek, protože roku 1716 se zde uvádí „byt panský“. Skutečný zámek byl postaven až roku 1775 Janem Karvínským z Karvíně na místě původní tvrze. Majitelé se poté často střídali. Od roku 1882 kupuje panství Emanuel Kallberg a dále patří jeho potomkům. Dnes je zámek v soukromých rukou.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. , Svoboda, Praha 1985, 12.3. 2010
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Bolechovice

Místa v okolí

 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Dobrohošť
 Lidkovice
 Nedrahovice
 Měšetice
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 Prčice
 Vojkov
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Kosova Hora
 synagoga
 Uhřice
 Nové Mitrovice
 Martinice
 Červený Hrádek
 Obětní kámen
 Štětkovice
 Jetřichovice
 Staré Mitrovice
 Doubravice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 Chlístovské menhiry
 Vysoký Chlumec
 Ústupenice
 kostel sv. Martina
 Vrchotice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Mikuláše
 Smilkov
 Beztahov
 Poušť sv. Marka
 Kouty
 kaple Panny Marie
 Křešice
 špýchar
 Suchdol
 židovský hřbitov
 Drahoušek
 Boží hrob
 Příčovy
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Osečany
 Libenice
 Votice
 kostel sv. Václava
 Pořešice
 Třebnice
 židovský hřbitov
 Husova kazatelna
 Kňovice
 Příčovy
 kostel sv. Prokopa
 Obděnice
 Buchov
 Olbramovice
 boží muka
 Nadějkov
 kostel sv. Lukáše
 kostel Všech svatých
 Památník Josefa Suka
 Miličín
 kaple Panny Marie
 Plešiště
 Stajice
 Miličín
 Radíč
 kostel sv. Václava
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 Nalžovice
 Petrovice
 Kozí Hřbet
 synagoga
 Jistebnice
 Neustupov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Nalžovické Podhájí
 Jistebnice
 Křepenice
 židovský hřbitov
 Vlksice
 Skrýšov u Sedlčan
 koncentrační tábor
 Červenka
 Borotín
 dvůr Borotín
 Hrazany
 Zahrádka
 Ostromeč
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Čelina
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Líšno
 Jenišovice
 Husův sbor
 Chotoviny
Základní informace místa
ID místa: 4584
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama