Zámek byl postaven nebo vznikl přestavbou starší tvrze v 18. stol. Roku 1945 byl zámek znárodněn a byl dán k užívání státnímu statku. Dnes slouží zámecká budova k obytným účelům.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004

dějiny

Podle obecních stránek (www.stetkovice.cz) stávala ve Štětkovicích tvrz, v dostupné literatuře jsem o ní však další zmínky neobjevil. Do roku 1554 patřily tehdejší Ščedrkovice rytířům z Maršovic, Jan z Říčan, který je téhož roku koupil, připojil ves k Červenému Hrádku. V letech 1584-1664 patřila ves ke Kosově Hoře. Roku 1670 koupil Štětkovice Jakub z Adlersheimu, majitelé nevelkého statku se během následujícího století často střídali. Některý z majitelů buď přestavěl starou tvrz nebo postavil zcela novou budovu nevelkého barokního zámku. V letech 1787-1881 patřily Štětkovice Lipovským z Lipovic. Roku 1881 koupil ves se zámkem poslanec říšské rady a zemského sněmu Leopold Pollák, kterého zde navštěvoval František Ladislav Rieger. Po Leopoldově smrti převzal sídlo jeho syn Emanuel, velký místní patriot, který prosadil osamostatnění obce, jejímž se stal prvním starostou. Roku 1945 byl při revizi pozemkové reformy štětkovický statek znárodněn a převeden k užívání státnímu statku. Dnes slouží zámecká budova k obytným účelům.
Zany, 27.9. 2004
historie

popis

Zámek stojí na břehu rybníka, který mohl být součástí obranného systému předpokládané tvrze. Jednoduchá patrová obdélná budova má ve vstupním průčelí portikus, v místnosti nad ním byla domácí kaple. Fasády jsou bohatě členěné, v přízemi mají slepé arkády. Vstup do areálu ze silnice lemují dvě zanedbané hospodářské budovy.

Zany, 27.9. 2004

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Vojkov
 synagoga
 Kosova Hora
 Suchdol
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
 Drahoušek
 Lovčice
 Dobrohošť
 Vrchotovy Janovice
 Hrádek u Lovčic
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Lukáše
 Osečany
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Bolechovice
 Stajice
 Martinice
 Křešice
 Nedrahovice
 Kňovice
 Kozí Hřbet
 Doubravice
 Radíč
 Příčovy
 židovský hřbitov
 Beztahov
 boží muka
 špýchar
 Příčovy
 Ústupenice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Olbramovice
 Tloskov
 Lidkovice
 Zvěřinec
 Červenka
 Měšetice
 Nalžovice
 Vysoký Chlumec
 Hrazany
 Poušť sv. Marka
 sousoší Panny Marie
 Boží hrob
 Votice
 Nalžovické Podhájí
 Votice
 Třebnice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Václava
 Ostromeč
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 morová kaplička
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jeronýma
 Tloskovský mlýn
 Kouty
 Smilkov
 Nové Mitrovice
 Křepenice
 Neštětická hora
 koncentrační tábor
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Tvoršovice
 Jablonná
 Horní Kolo
 Obětní kámen
 Pořešice
 Dolní Kolo
 kostel sv. Mikuláše
 Buchov
 Kožlí
 Jetřichovice
 vodní mlýn
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Veselý vrch
 Čelina
 Plešiště
 Chlístovské menhiry
 Vrchotice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Líšno
 Skrýšov u Sedlčan
 Neustupov
 Husova kazatelna
 Miličín
 Konopiště
 Obděnice
 Miličín
 kaple sv. Jana a Pavla
 Vrškámen
 Petrovice
 pivovar
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Dolní zvonice
 rozhledna Kuníček
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
 Zahrádka
Základní informace místa
ID místa: 2612
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama