Poutní kostelík postaven roku 1549 v místech obce Marky. Obec zanikal za třicetileté války, kostelík s poustevnou sloužil do roku 1786, kdy byl zrušen, odsvěcen a přestavěn na myslivnu. Dnes je areál opuštěný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
kaple přestavěná na hájovnu
© Milan Caha 09/2009
V místech obce Marky nechal tehdejší majitel vysokochlumeckého panství Ladislav II. starší Popel z Lobkowicz založit kostel. Ten byl vysvěcen na den sv. Marka roku 1549. Kostelík byl velmi skromný, střecha byla pokryta šindelem, podlaha dlážděna cihlami. Presbytář byl pětiboký s oltářem sv. Marka. Kostelík se stal poutním, ke mším pod širým nebem sloužila kamenná kazatelna poblíž kostela. Obec zanikal za třicetileté války, kostelík však zůstal a v 18. století byl opakovaně opravován. Vedle kostelíka byla vybudována poustevna, ve které žil poustevník – správce areálu. Roku 1786 byl za josefinských reforem kostel zrušen, odsvěcen a vybavení bylo rozprodáno. Poté byl adaptován na myslivnu, která byla postupně modernizována. Dnes je i myslivna opuštěna, budova je volně přístupná, vyrabovaná a chátrá. Její původní účel připomíná náznak presbytáře, kamenná kazatelna zazděná do zdi vedlejší budovy a věžička.
Milan Caha (zdroj: různé zdroje na internetu), 7.11. 2009
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Ústupenice
 Vysoký Chlumec
 Třebnice
 Doubravice
 špýchar
 Pořešice
 Plešiště
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Příčovy
 stará radnice
 Příčovy
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Mikuláše
 Nedrahovice
 Červený Hrádek
 Kňovice
 boží muka
 Husova kazatelna
 synagoga
 židovský hřbitov
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Křepenice
 Zrůbek
 Osečany
 Zvěřinec
 Obděnice
 kaple sv. Anny
 koncentrační tábor
 Zhoř
 rozhledna Kuníček
 Petrovice
 Hrádek u Lovčic
 Vrškámen
 synagoga
 Bolechovice
 Lovčice
 Hřiměždice
 Kujalův lom
 Drahoušek
 Radíč
 Dolní Kolo
 Horní Kolo
 Vrškamýk
 Zahrádka
 Štětkovice
 Vojkov
 Lidkovice
 Obětní kámen
 Dobrohošť
 Kozí Hřbet
 židovský hřbitov
 Suchdol
 Čelina
 Měšetice
 synagoga
 Zduchovice
 Červenka
 Hrazany
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 Onen Svět
 Ostromeč
 Chlístovské menhiry
 kostel sv. Jeronýma
 židovský hřbitov
 Prčice
 Lašovice
 Uhřice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 morová kaplička
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 fara
 Nové Mitrovice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 Martinice
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 Staré Mitrovice
 Skalní brána
 Nadějkov
 Voltýřov
 Kotýřina
 Vrchotice
 Stajice
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Tloskov
 Libenice
 špitál
 Žďákovský most
 Orlík nad Vltavou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 8328
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama