Raně gotický hrad z r. 1382 postavil oblíbenec krále Václava IV. Purkart z Janovic. Od r. 1474 je v držení Lobkoviců. Při úpravách hradu byl povolán stavitel Jiří Aichbauer. Malířská výzdoba interiérů pochází až ze 2. pol. 18. stol. Hrad je zachovaný.
Hlavní obrázek místa
pohled na hrad od jihozápadu
© zdeněk komínek, 05/2008
Po roce 1989 byl hrad vrácen rodu Lobkowiczů. V roce 1998 Lobkowiczové prodali hrad příbuznému rodu po předcích, jejímž představitelem je RIPRAND, GRAF VON UND ZU ARCOZINNEBERG. Tato rodina spojuje staré šlechtické rody severoitalských Arco a bavorských Zinneberg. Hrad není pro veřejnost přístupný a s jeho zpřístupněním se v budoucnosti neuvažuje. (Hrady.cz děkují za informaci)
5.7. 2004
historie

Podle lidové pověsti zvolily místo pro hradní stavení samy pekelné mocnosti. Práce na velkolepém díle byla započata původně na Skuhrovském vrchu, avšak čerti odtud každou noc neúnavně odnášeli na nynější místo vše, co dělníci přes den vystavěli. S těžkými břemeny démoni odpočívali na Drahách u Počepic. Na tuto skutečnost poukazovalo lidové označení “Čertovo sedlo”. Stavitelé pekelníkům dlouho vzdorovat nevydrželi a podřídili se jejich vůli. Hrad tedy vyrostl na vrchu Chlumci. Původní chlumecký hrad se od své současné podoby lišil. Střecha na hlavní budově byla mnohem vyšší a značně špičatá a štíhlé tvary hlásky se opakovaly i na ostatním stavení. Po třicetileté válce byly sníženy zdi a krov byl postaven nový, nižší. Tím hrad přišel o svůj starodávný ráz. Hradní sídlo nejspíše vystavěl v druhé polovině 14. století Purkart Strnad z Janovic, jeden z nejoblíbenějších dvořanů krále Václava IV. Později hrad krátce vlastnil Ojíř…  číst dále

www.vysoky-chlumec.cz, 23.3. 2004

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Vysoký Chlumec

Místa v okolí

 Ústupenice
 Poušť sv. Marka
 Doubravice
 Pořešice
 špýchar
 Třebnice
 kostel sv. Mikuláše
 Nedrahovice
 Plešiště
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 Husova kazatelna
 Příčovy
 Červený Hrádek
 Příčovy
 Zvěřinec
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kosova Hora
 Obděnice
 Skrýšov u Sedlčan
 Kňovice
 Hrádek u Lovčic
 Petrovice
 Vrškámen
 Bolechovice
 kaple sv. Anny
 synagoga
 rozhledna Kuníček
 boží muka
 Lovčice
 Obětní kámen
 Lidkovice
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Osečany
 Dobrohošť
 Zahrádka
 Zhoř
 Vojkov
 Křepenice
 Měšetice
 Zrůbek
 Štětkovice
 Drahoušek
 koncentrační tábor
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Radíč
 Chlístovské menhiry
 kostel sv. Jeronýma
 Vrškamýk
 Uhřice
 židovský hřbitov
 Prčice
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Kolo
 kaple Panny Marie
 morová kaplička
 Horní Kolo
 Suchdol
 Kozí Hřbet
 Jetřichovice
 Nové Mitrovice
 Onen Svět
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 Lašovice
 Zduchovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Červenka
 fara
 Čelina
 Hrazany
 Martinice
 synagoga
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Staré Mitrovice
 Nadějkov
 Ostromeč
 Veselý vrch
 Vrchotice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Skalní brána
 Vlksice
 Kotýřina
 kaple sv. Jana a Pavla
 Voltýřov
 Libenice
 Stajice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 kaplička
 Jistebnice
 špitál
Kontaktní informace
Hrad
Vysoký Chlumec
262 52
Základní informace místa
ID místa: 495
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama