Dnes je z tvrze nenápadná vilka, dříve zde stála tvrz obestavěna hospodářskými budovami. Později byla tvrz přestavěna na zámeček. Ten se r. 1918 přeměnil v dnešní vilku. Zachovala se hospodářská stavení, na S straně obvodové zdivo, sklepní prostory.
Hlavní obrázek místa
čp.3 v místech dávné tvrze
© Petr Turyna 05/2005
Na kopci nad přehradou Kamýk kdysi stávala tvrz Zhoř, časem obestavěna hospodářskými budovami. Později proběhla přestavba v zámeček, který můžete vidět na výřezu z historické fotografie, kterou mi laskavě poskytly nynější majitelky objektu. Ty také popřely údaj z mapy KČT, kde je veden rok 1928 jako datum přestavby v nynější nenápadnou vilku - údajně se s prací mělo započít r. 1918, aby stavba mohla být hotova již v první polovině dvacátých let. Dodnes se zachovala především hospodářská stavení, zejména to jižní. Ze severního, přímo spojeného s bývalým zámečkem, se zachovalo jen obvodové zdivo. Mezi další pozůstatky patří sklepní prostory pod a okolo vilky. Tu najdete téměř přímo na návsi (čp.3.), přes kterou bez jediné zmínky prochází modrá turistická značka mezi Kamýkem n. Vltavou a Krásnou Horou n. Vltavou.
Mass, Turyna Petr, 4.5. 2005
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Zduchovice
 Skrýšov u Sedlčan
 Plešiště
 Onen Svět
 Pořešice
 Zrůbek
 rozhledna Kuníček
 Lašovice
 kaple sv. Anny
 Zahrádka
 Hřiměždice
 Kujalův lom
 Třebnice
 Poušť sv. Marka
 Smolotely
 synagoga
 Petrovice
 Voltýřov
 Husova kazatelna
 Vrškámen
 Vysoký Chlumec
 špýchar
 Ústupenice
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Příčovy
 fara
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Obděnice
 Kovářov
 Příčovy
 Doubravice
 kostel sv. Vavřince
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Skalní brána
 Nalžovice
 Kotýřina
 Dolní Kolo
 Bukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Kňovice
 Horní Kolo
 Zbenice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 boží muka
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Orlík nad Vltavou
 špitál
 Čelina
 Žďákovský most
 synagoga
 Nalžovické Podhájí
 Rtišovice
 kaplička
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Chraštice
 Nedrahovice
 Červený Hrádek
 Veselý vrch
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Dlouhá Lhota
 Osečany
 kříž sv. Ivana
 Radíč
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Lety
 Drahoušek
 židovský hřbitov
 Hrazany
 Kozí Hřbet
 Červenka
 kaple Panny Marie
 Ostromeč
 výklenková kaple
 Horosedly
 empírový most
 Dolní Nerestce
 Vlksice
 Pičín
 Buková u Příbramě
Základní informace místa
ID místa: 3070
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama