Mohutná budova bývalé tvrze, postavené pravděpodobně Janem Vorlem z Plavče po roce 1556. Po roce 1576, kdy ji získali Lobkowiczové, tvrz ztratila funkci panského sídla a byla přestavěna na hospodářský objekt.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2009
Krásná Hora nad Vltavou leží 7 km od Kamýku nad Vltavou a 17 km od Sedlčan, v nadmořské výšce 435 m. Tvrz tvoří dominantu jihovýchodního rohu náměstí. Na náměstí je rozcestí zelené, žluté a modré turistické trasy. Kromě tvrze jsou na náměstí dvě drobné památky – kamenný pozdně gotický korec a mariánský sloup.
M.C., 27.4. 2009
historie

Krásná Hora byla založena pod vrchem Strážník, který býval důležitým strážním místem na župní hranici. Název města je odvozen od původní činnosti, dolování antimonu a zlata (červená = krásná ruda). Ve středověku byla Krásná Hora královským horním městem, poprvé je zmiňováno roku 1341. Roku 1554 však tento majetek získal Václav Podhradský z Vlčí Hory a o dva roky později Jan Vorel z Plavče, který byl (pravděpodobně) stavitelem zdejší tvrze. Po něm získal panství Jan Novohradský z Kolovrat a dále roku 1576 Lobkovicové, kteří jej připojili k Vysokému Chlumci. Tvrz tím ztratila funkci panského sídla a byla přestavěna na hospodářský objekt. Ve spodní části rozsáhlého objektu se dochovaly původní klenby. V r. 2012 byl Krásné Hoře vrácen status města.

Milan Caha (Zdroj: Bělohlávek, M. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, IV. díl - Západní Čechy, nakladatelství Svoboda. Praha 1985), 27.4. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Krásná Hora nad Vltavou

Místa v okolí

 Zhoř
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Vrškamýk
 Skrýšov u Sedlčan
 rozhledna Kuníček
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 Onen Svět
 Zahrádka
 Zduchovice
 Lašovice
 Petrovice
 synagoga
 Husova kazatelna
 Vrškámen
 Poušť sv. Marka
 Třebnice
 Zrůbek
 Vysoký Chlumec
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Obděnice
 Ústupenice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Kovářov
 Hříměždice
 špýchar
 Doubravice
 Skalní brána
 Voltýřov
 Smolotely
 Kotýřina
 Příčovy
 Příčovy
 Křepenice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Nalžovice
 koncentrační tábor
 špitál
 boží muka
 Kňovice
 Orlík nad Vltavou
 kaplička
 kostel sv. Václava
 Žďákovský most
 Nedrahovice
 Dolní Kolo
 Bukovany
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Zbenice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Červený Hrádek
 Zvěřinec
 kaple Panny Marie
 Jenišovice
 Čelina
 synagoga
 Obětní kámen
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Chraštice
 Osečany
 Kosova Hora
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Radíč
 Veselý vrch
 Drahoušek
 Lety
 Dlouhá Lhota
 Kozí Hřbet
 Hrazany
 Červenka
 Vlksice
 Nadějkov
 empírový most
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
Kontaktní informace
Krásná Hora nad Vltavou 45
262 56 Krásná Hora nad Vltavou
Základní informace místa
ID místa: 7718
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama