Mohutná budova bývalé tvrze, postavené pravděpodobně Janem Vorlem z Plavče po roce 1556. Po roce 1576, kdy ji získali Lobkowiczové, tvrz ztratila funkci panského sídla a byla přestavěna na hospodářský objekt.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2009
Krásná Hora nad Vltavou leží 7 km od Kamýku nad Vltavou a 17 km od Sedlčan, v nadmořské výšce 435 m. Tvrz tvoří dominantu jihovýchodního rohu náměstí. Na náměstí je rozcestí zelené, žluté a modré turistické trasy. Kromě tvrze jsou na náměstí dvě drobné památky – kamenný pozdně gotický korec a mariánský sloup.
M.C., 27.4. 2009
historie

Krásná Hora byla založena pod vrchem Strážník, který býval důležitým strážním místem na župní hranici. Název města je odvozen od původní činnosti, dolování antimonu a zlata (červená = krásná ruda). Ve středověku byla Krásná Hora královským horním městem, poprvé je zmiňováno roku 1341. Roku 1554 však tento majetek získal Václav Podhradský z Vlčí Hory a o dva roky později Jan Vorel z Plavče, který byl (pravděpodobně) stavitelem zdejší tvrze. Po něm získal panství Jan Novohradský z Kolovrat a dále roku 1576 Lobkovicové, kteří jej připojili k Vysokému Chlumci. Tvrz tím ztratila funkci panského sídla a byla přestavěna na hospodářský objekt. Ve spodní části rozsáhlého objektu se dochovaly původní klenby. V r. 2012 byl Krásné Hoře vrácen status města.

Milan Caha (Zdroj: Bělohlávek, M. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, IV. díl - Západní Čechy, nakladatelství Svoboda. Praha 1985), 27.4. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Krásná Hora nad Vltavou

Místa v okolí

 Zhoř
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Vrškamýk
 Skrýšov u Sedlčan
 rozhledna Kuníček
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 Onen Svět
 Zahrádka
 Zduchovice
 Lašovice
 Petrovice
 synagoga
 Husova kazatelna
 Vrškámen
 Poušť sv. Marka
 Třebnice
 Zrůbek
 Vysoký Chlumec
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Obděnice
 Ústupenice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Kovářov
 Hříměždice
 špýchar
 Doubravice
 Skalní brána
 Voltýřov
 Smolotely
 Kotýřina
 Příčovy
 Příčovy
 Křepenice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Nalžovice
 koncentrační tábor
 špitál
 boží muka
 Kňovice
 Orlík nad Vltavou
 kaplička
 kostel sv. Václava
 Žďákovský most
 Nedrahovice
 Dolní Kolo
 Bukovany
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Zbenice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Nalžovické Podhájí
 Červený Hrádek
 Zvěřinec
 kaple Panny Marie
 Jenišovice
 Čelina
 synagoga
 Obětní kámen
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Chraštice
 Osečany
 Kosova Hora
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Radíč
 Veselý vrch
 Drahoušek
 Lety
 Dlouhá Lhota
 Kozí Hřbet
 Hrazany
 Červenka
 Vlksice
 Nadějkov
 empírový most
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
Kontaktní informace
Krásná Hora nad Vltavou 45
262 56 Krásná Hora nad Vltavou
Základní informace místa
ID místa: 7718
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama