Zatopený žulový lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle bývalého majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Dříve výcvikové středisko pro armádní potápěče. Dnes rekreační místo.
Hlavní obrázek místa
Lom Hříměždice
© Jiří Čížek 01/2011
Zatopený lom nad obcí Hříměždice. Dříve také nazývaný Kujalův lom podle majitele, který v okolí vlastnil několik kamenolomů. Lom býval používán jako speciální výcvikové středisko pro armádní potápěče. V 70. letech zde byl instalován pět metrů dlouhý průlez z hladiny až na dno zakončený kesonem, který sloužil jako pozorovatelna pro instruktory při podvodním výcviku. V roce 2007 byl keson vytažen a převezen na renovaci, aby pak dále sloužil svému účelu, ovšem v jiném potápěčském zařízení. Ještě do do konce devadesátých let stávala na místě dnešní houpačky hlavní část trupu vojenského vrtulníku. Tento trup byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu. Při výcviku se za pomoci jeřábu vrtulník přesunul nad vodu a poté mohli vojenští potápěči vyskakovat s kompletní výstrojí z vrtulníku z pětimetrové výšky do vody. Dodnes se nad hladinou zachoval ponton, pod hladinou plošina s průlezy pro cvičení a další již značně prorezivělé plato v hloubce 5 m. Tři metry pod hladinou je možné objevit důlní vozík, kterému zub času ulomil z hřídele jedno pojezdové kolo. Lom je pro svou lokalitu a romantický vzhled využíván jako kulisa pro různé filmy a reklamní spoty. - Výchova dívek v Čechách (1997) - Cesta peklem (1995) - 2Bobule (2009), kde se v jedné scéně propadá pod dvojicí filmových kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer) dřevěná lávka ve skalním zubu a následně se zachytí o roh skály. Dnes je lom krásné místo pro rekreaci a koupání. Kolem vodní plochy lomu jsou na skále označená místa od 1 do 10 m, ze kterých se dá bezpečně skákat do vody. U lomu bylo vybudováno občerstvení a hřiště na plážový volejbal. Voda je v létě kalná z důvodu pořádání různých sportovních aktivit. V lomu je přísný zákaz koupání psů. UDRŽUJTE PROSÍM POŘÁDEK!
JC, 19.10. 2005

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hřiměždice

Místa v okolí

 Hřiměždice
 Zrůbek
 Dolní Kolo
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 koncentrační tábor
 Křepenice
 Horní Kolo
 synagoga
 Čelina
 židovský hřbitov
 Vrškamýk
 Nalžovice
 Veselý vrch
 kostel sv. Václava
 Třebnice
 Zduchovice
 Příčovy
 boží muka
 Zhoř
 Příčovy
 Kňovice
 špýchar
 Plešiště
 vodní nádrž Kamýk
 Poušť sv. Marka
 Radíč
 Pořešice
 Ústupenice
 boží muka
 Brunclíkův mlýn
 dům Salaš
 Hrazany
 Starý Knín
 Drtinova rozhledna
 Sudovice
 měšťanský pivovar
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Červenka
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 Ostromeč
 Dolní Líšnice
 nová radnice
 stará radnice
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Osečany
 Čámského mlýn
 Doubravice
 Krcáb
 Vysoký Chlumec
 Kozí Hřbet
 Čertův most
 Dlouhá Lhota
 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 kostel sv. Zikmunda
 radnice
 Smolotely
 Drahoušek
 Králova stolice
 synagoga
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Onen Svět
 Kosova Hora
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Obora
 Husova kazatelna
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrádka
 Lašovice
 Petrovice
 Nedrahovice
 synagoga
 Jablonná
 Slapy
 kostel sv. Vavřince
 Zbenice
 Památník padlým
 Zvěřinec
 Bukovany
 Hradec
 boží muka
 Studený vrch
 Teletínské vodopády
 Chraštice
 Obětní kámen
 Teletínský lom
Základní informace místa
ID místa: 3526
Typ místa: voda
Podkategorie: lom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama