Židovský hřbitov s náhrobky z 16.-20. století ohrazený zdí se vstupní bránou.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 4/2007

Židovský hřbitov

U Kosovy Hory poblíž silnice č.18 se nalézá osamělý židovský hřbitov. Velice snadno si ho všimneme, když budeme projíždět výše uvedenou silnicí směrem od Sedlčan a zhruba 200m od mostu, za kterým lze odbočit doprava a dojet přímo na náměstí v Kosově Hoře, se podíváme na pravou stranu, kde nelze nevidět, jak od silnice vede stará kamenná zeď. Můžeme si všimnout i brány s vchodem na hřbitov. V jeho nejstarším oddílu lze spatřit náhrobní kameny z druhé poloviny 16.století. Většina z nich, je však zapadlá a mají nečitelné nápisy. Jak ve své knize uvádí Čeněk Habart, lze si všimnout na náhrobcích dvou pokolení: „Lévy s označením harfy a Juda a koflíkem. Kameny rabínů mají znamení Aronovo (dvě ruce).“ Jak se dále můžeme dočíst, bývala zdejší židovská obec spolu s Voticemi a Benešovem největší obcí v Příbramském kraji a měla po všechna léta svého rabína a svou německou školu. Kosova Hora měla i svojí synagogu založenou v 17. století, která v roce 1697 vyhořela i s celým městečkem. Velké požáry se v historii Kosovy Hory několikrát krutě opakovaly. Zejména v r. 1622, již ve zmíněném r. 1697 a dále v letech 1834 a 1837. Příchodem nacistů za II. světové války odešla celá židovská komunita, a jak lze vyčíst z posledních uložených hrobů na hřbitově, většina místních židovských obyvatel zahynula v koncentračních táborech.
Michal Hospr, 11.12. 2006
historie

Friedrich Adler

Zřejmě nejvýznamnějším příslušníkem kosovské židovské obce byl Friedrich Adler (13.2. 1857 – 2.9. 1938), právník, německy píšící básník a překladatel. Díky svému zájmu o hudbu se ve své překladatelské činnosti soustředil na překlady hudebních děl, do němčiny překládal české písně, opery (mj. libreto k Smetanově Prodané nevěstě), ale i poezii či divadelní hry. Ve vlastní tvorbě se věnoval poezii i původní dramatické práci.

Zany, 30.1. 2007

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Kosova Hora

Místa v okolí

 Kosova Hora
 synagoga
 Červený Hrádek
 Vojkov
 Štětkovice
 Hrádek u Lovčic
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Lovčice
 nová radnice
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Nedrahovice
 Doubravice
 Drahoušek
 Suchdol
 Osečany
 Ústupenice
 špýchar
 Příčovy
 Kňovice
 Vysoký Chlumec
 Příčovy
 Zvěřinec
 Poušť sv. Marka
 boží muka
 Lidkovice
 kostel sv. Lukáše
 Martinice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Třebnice
 Radíč
 Měšetice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kozí Hřbet
 Nalžovice
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jeronýma
 morová kaplička
 Pořešice
 kostel sv. Mikuláše
 Křešice
 Stajice
 Nalžovické Podhájí
 Beztahov
 Obětní kámen
 Nové Mitrovice
 Uhřice
 Křepenice
 Červenka
 Hrazany
 koncentrační tábor
 Plešiště
 Staré Mitrovice
 židovský hřbitov
 Ostromeč
 Jetřichovice
 Smilkov
 Horní Kolo
 Husova kazatelna
 Dolní Kolo
 Boží hrob
 Chlístovské menhiry
 Kouty
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Olbramovice
 Votice
 kostel Všech svatých
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Václava
 Tloskov
 židovský hřbitov
 Obděnice
 kaple Panny Marie
 Vrchotice
 Zrůbek
 židovský hřbitov
 Veselý vrch
 Čelina
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tloskovský mlýn
 kostel sv. Václava
 Vrškámen
 Petrovice
 Jablonná
 Buchov
 Drtinova rozhledna
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Kujalův lom
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Hřiměždice
 rozhledna Kuníček
 Neštětická hora
 vyhlídka nad Kamýkem
 Libenice
 Tvoršovice
 Miličín
 kaple sv. Jana a Pavla
 Zahrádka
 Miličín
 Kožlí
 vodní mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Sudovice
 boží muka
 Konopiště
 dům Salaš
 radnice
 židovský hřbitov
 fara
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Kovářov
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 4836
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama