Židovský hřbitov s náhrobky z 16.-20. století ohrazený zdí se vstupní bránou.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 4/2007

Friedrich Adler

Zřejmě nejvýznamnějším příslušníkem kosovské židovské obce byl Friedrich Adler (13.2. 1857 – 2.9. 1938), právník, německy píšící básník a překladatel. Díky svému zájmu o hudbu se ve své překladatelské činnosti soustředil na překlady hudebních děl, do němčiny překládal české písně, opery (mj. libreto k Smetanově Prodané nevěstě), ale i poezii či divadelní hry. Ve vlastní tvorbě se věnoval poezii i původní dramatické práci.
Zany, 30.1. 2007

  historie

  Nejstarší doklady o židovském osídlení v Kosově Hoře pocházejí z poslední třetiny 16. století, kdy zde žily pouze dvě rodiny. Do této doby bývá datován i vznik židovského hřbitova. V průběhu 17. a 18. století se zdejší židovská obec rozrůstala (1654 - 8 rodin, 1674 – 18 rodin, 1793 - 24 rodin. Vrcholem bylo 19. století, kdy cca 400 osob židovského vyznání tvořilo třetinu obyvatel Kosovy Hory. Poté však

  Zany, 30.1. 2007

  popis

  Židovský hřbitov
  U Kosovy Hory poblíž silnice č.18 se nalézá osamělý židovský hřbitov. Velice snadno si ho všimneme, když budeme projíždět výše uvedenou silnicí směrem od Sedlčan a zhruba 200m od mostu, za kterým lze odbočit doprava a dojet přímo na náměstí v Kosově Hoře, se podíváme na pravou stranu, kde nelze nevidět, jak od silnice vede stará kamenná zeď. Můžeme si všimnout i brány s vchodem na hřbitov. V jeho

  Michal Hospr, 11.12. 2006
  Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Kosova Hora

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 4836
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 30.1.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama