Poutní kostel na Makové Hoře postaven v letech 1719-1722 italským architektem Canevallem z podnětu Jana Felixe Chanovského-Kaselovského z Dlouhé Vsi. Vysvěcen 5. října 1723 pražským biskupem J. R. Špork.
Hlavní obrázek místa
Maková Hora
Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské - průčelí
© Aleš Mrázek 09/2005
Nad obcí Smolotely, na vrcholku zalesněného kopce nazývaného Maková Hora, se nachází poutní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, významné poutní místo a jedna z nejkrásnějších ukázek vrcholně barokní architektury citlivě umístěné do krajiny. Místo je přístupné ze Smolotel po červené turistické značce (asi 1,5 km).
5.6. 2006
historie

Poutní kostel na Makové Hoře je dodnes živým duchovním centrem, které svou intimní atmosférou v srdci lesů středního Povltaví tvoří určitou protiváhu nedaleké Svaté Hoře v Příbrami. Vystavěn byl v letech 1719-1722 italským architektem Canevallem na zakázku Jana Felixe Chanovského-Kaselovského z Dlouhé Vsi. Centrálně řešená stavba má poměrně složitý půdorys, jehož základem jsou dvě příčné elipsy. Průčelí dotvářejí dvě nakoso položené hranolové věže, na opačné straně podtrhují celkovou členitost a dynamičnost budovy přístavby sakristie, presbytáře a oratoře. 5. října 1723 kostel vysvětil pražský světící biskup J. R. Špork. Taktéž z nadání zakladatele byl v jeho sousedství zřízen klášteřík, do něhož byli uvedeni dva karmelitáni. Právě oni s sebou přinesli milostnou sošku Panny Marie Karelské (Škapulířové), díky níž se kostel na Makové Hoře stal cílem četných poutníků. Později bylo při kostele zřízeno i škapulířové bratrstvo Panny Marie…  číst dále

5.6. 2006

okruhy, vstupné

Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb, tedy každou neděli a každou první sobotu v měsíci. Hlavní pouť se koná vždy v neděli po svátku Panny Marie Karmelské (16. červenec).

5.6. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Smolotely

Místa v okolí

 Smolotely
 Zbenice
 Zduchovice
 Bukovany
 Rtišovice
 boží muka
 Chraštice
 Vrškamýk
 Zhoř
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Onen Svět
 kříž sv. Ivana
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Zalužany
 synagoga
 Lašovice
 Starosedlský Hrádek
 Dlouhá Lhota
 Skrýšov u Sedlčan
 Orlík nad Vltavou
 Památník Vojna
 Lety
 Tochovice
 dub sv. Václava
 Zrůbek
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Hrádek
 Hříměždice
 židovský hřbitov
 Žďákovský most
 Myslín
 Plešiště
 Zahrádka
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 Horosedly
 rozhledna Kuníček
 Mirovice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 špitál
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Hornický skanzen
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Nerestce
 Kotýřina
 Skalní brána
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 empírový most
 fara
 kaplička
 Pořešice
 pivovar Herold
 synagoga
 Petrovice
 Vysoká u Příbramě
 Březnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 Pičín
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 Vrškámen
 Hluboš
 Draheničky
 Drahenice
 Křepenice
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Horní Kolo
 synagoga
 Čelina
 Drahlín
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jana a Pavla
 Veselý vrch
 Uzeničky
Základní informace místa
ID místa: 4283
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama