Poutní kostel na Makové Hoře postaven v letech 1719-1722 italským architektem Canevallem z podnětu Jana Felixe Chanovského-Kaselovského z Dlouhé Vsi. Vysvěcen 5. října 1723 pražským biskupem J. R. Špork.
Hlavní obrázek místa
Maková hora
© Zdeněk Kučera, 03/2008
Nad obcí Smolotely, na vrcholku zalesněného kopce nazývaného Maková Hora, se nachází poutní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, významné poutní místo a jedna z nejkrásnějších ukázek vrcholně barokní architektury citlivě umístěné do krajiny. Místo je přístupné ze Smolotel po červené turistické značce (asi 1,5 km).
5.6. 2006
historie

Poutní kostel na Makové Hoře je dodnes živým duchovním centrem, které svou intimní atmosférou v srdci lesů středního Povltaví tvoří určitou protiváhu nedaleké Svaté Hoře v Příbrami. Vystavěn byl v letech 1719-1722 italským architektem Canevallem na zakázku Jana Felixe Chanovského-Kaselovského z Dlouhé Vsi. Centrálně řešená stavba má poměrně složitý půdorys, jehož základem jsou dvě příčné elipsy. Průčelí dotvářejí dvě nakoso položené hranolové věže, na opačné straně podtrhují celkovou členitost a dynamičnost budovy přístavby sakristie, presbytáře a oratoře. 5. října 1723 kostel vysvětil pražský světící biskup J. R. Špork. Taktéž z nadání zakladatele byl v jeho sousedství zřízen klášteřík, do něhož byli uvedeni dva karmelitáni. Právě oni s sebou přinesli milostnou sošku Panny Marie Karelské (Škapulířové), díky níž se kostel na Makové Hoře stal cílem četných poutníků. Později bylo při kostele zřízeno i škapulířové bratrstvo Panny Marie…  číst dále

5.6. 2006

okruhy, vstupné

Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb, tedy každou neděli a každou první sobotu v měsíci. Hlavní pouť se koná vždy v neděli po svátku Panny Marie Karmelské (16. červenec).

5.6. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 3. [P/Š], Academia, Praha 1980
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Smolotely

Místa v okolí

 Smolotely
 Zbenice
 Zduchovice
 Bukovany
 Rtišovice
 boží muka
 Chraštice
 Vrškamýk
 Zhoř
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 Onen Svět
 kříž sv. Ivana
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Zalužany
 synagoga
 Lašovice
 Starosedlský Hrádek
 Dlouhá Lhota
 Skrýšov u Sedlčan
 Orlík nad Vltavou
 Památník Vojna
 Lety
 Tochovice
 dub sv. Václava
 Zrůbek
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Hrádek
 Hříměždice
 židovský hřbitov
 Žďákovský most
 Myslín
 Plešiště
 Zahrádka
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 Horosedly
 rozhledna Kuníček
 Mirovice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 špitál
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Hornický skanzen
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Nerestce
 Kotýřina
 Skalní brána
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 empírový most
 fara
 kaplička
 Pořešice
 pivovar Herold
 synagoga
 Petrovice
 Vysoká u Příbramě
 Březnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 Pičín
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 Vrškámen
 Hluboš
 Draheničky
 Drahenice
 Křepenice
 židovský hřbitov
 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Horní Kolo
 synagoga
 Čelina
 Drahlín
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jana a Pavla
 Veselý vrch
 Uzeničky
Základní informace místa
ID místa: 4283
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama