Hrad byl založen dle písemností r. 1362. Zakladateli hradu byli páni erbu poloutrojříčí, kteří ho měli v držení až do husitských válek. Po Leskovcích hrad náležel Routům z Dírné. Jako pustý se uvádí k roku 1539. Dnes zbyla z hradu jen zřícenina.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2004
Z hradu se krom hromádek kamení nedochovalo celkem nic. Nedaleko je malý rybníček na koupání, a krajina také není ošklivá. I když na místě toho moc neuvidíte, i tak se vyplatí se do těchto končin vypravit.
28.5. 2002
historie

Hrad byl postaven asi v první polovině 14. století. Poprvé se připomíná r. 1362, kdy se podle něho psal Martin ze Zvěřince. Je znám ještě r. 1394. Po něm jej podědili bratři Bohouš a Mikuláš, uváděni r. 1394. Na počátku hustistského revolučního hnutí, patřil hrad Václavu ze Zvěřince, u něhož se prý podle lidové tradice zdržoval Jan Hus v době svého pobytu na jihočeském venkově. V r. 1415 připojil Václav ze Zvěřince svou pečeť na stížný list do Kostnice. Kolem r. 1442 patřil hrad Arnoštu Leskovcovi a asi od r. 1471 Růtům z Dírného. Hrad tehdy už nebyl obýván. Důvody zpustnutí však nejsou známy. V r. 1539 koupil pustý hrad s příslušenstvím od Viléma Růta z Dírného a jeho pěti bratrů Mikuláš Měděnec z Ratibořic, který podobně jako později jeho synové sídlili na dvoře Úlehle pod Zvěřincem. Hrad Zvěřinec stával na stejnojmenném severním ostrohu jižně od Jesenice a byl na třech stranách chráněn hlubokým vyzděným příkopem,…  číst dále

28.5. 2002

pověsti

Mistr Jan Hus na Zvěřinci?

Lidová tradice praví, že na hradě pobýval Mistr Jan Hus v době, kdy musel opustit Prahu. Majitel Zvěřince Václav však také připojil svůj podpis a pečeť na stížný list adresovaný do Kostnice. Podle svědků prý bývalo ve skále na vrchu zřícenin hradu Zvěřinec čas od času pozorováno rozsvícené okno. Skála je však přitom bez jediné stopy po jakémkoli oknu! Podle místních se na kopci se zříceninou i kolem se dějí dodnes často velice podivné věci.

28.7. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys
© R. Šimeček pro knihu A. Sedláčka, 1911
Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 14. století

  Přibližný vznik hradu

 • 1362

  První zmínka o hradu kdy se podle něho psal Martin ze Zvěřince

 • 1394

  Hrad zdědili bratři Bohouš a Mikuláš

 • 1415

  Na počátku husitstského revolučního hnutí, patřil hrad Václavu ze Zvěřince, u něhož se prý podle lidové tradice zdržoval Jan Hus v době svého pobytu na jihočeském venkově. Václav ze Zvěřince dal svou pečeť na stížný list do Kostnice.

 • 1442

  datum je přibližné

  Hrad vlastnil Arnošt Leskovec

 • 1471

  Hrad drželi Růtové z Dírného, ale už nebyl obýván. Důvody zpustnutí však nejsou známy.

 • 1539

  Pustý hrad s příslušenstvím koupil od Viléma Růta z Dírného a jeho pěti bratrů Mikuláš Měděnec z Ratibořic, který podobně jako později jeho synové sídlili na dvoře Úlehle pod Zvěřincem.

 • 1935

  Na vzpomínku na Máchův pobyt na hradě byla umístěna pamětní deska

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Boudy

Místa v okolí

 Lidkovice
 Nedrahovice
 Obětní kámen
 Bolechovice
 Měšetice
 Uhřice
 kostel sv. Jeronýma
 Hrádek u Lovčic
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Chlístovské menhiry
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 Lovčice
 kostel sv. Mikuláše
 Jetřichovice
 kaple Panny Marie
 Dobrohošť
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 Vysoký Chlumec
 Doubravice
 židovský hřbitov
 Staré Mitrovice
 kostel sv. Prokopa
 Kosova Hora
 Ústupenice
 synagoga
 Obděnice
 Vrchotice
 Husova kazatelna
 Vojkov
 Červený Hrádek
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 stará radnice
 kaple Panny Marie
 Pořešice
 Nadějkov
 Martinice
 Libenice
 Vrškámen
 špýchar
 Štětkovice
 Petrovice
 synagoga
 Třebnice
 Plešiště
 Smilkov
 Příčovy
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Jistebnice
 rozhledna Kuníček
 Vlksice
 Příčovy
 kostel sv. Martina
 Beztahov
 Jistebnice
 Kouty
 Vrchotovy Janovice
 Kňovice
 Jistebnice
 Osečany
 Drahoušek
 Suchdol
 Zahrádka
 Křešice
 boží muka
 Boží hrob
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Miličín
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Buchov
 Nalžovice
 Miličín
 Radíč
 kostel sv. Lukáše
 dvůr Borotín
 Borotín
 Památník Josefa Suka
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 židovský hřbitov
 Křepenice
 fara
 židovský hřbitov
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Nalžovické Podhájí
 vyhlídka nad Kamýkem
 koncentrační tábor
 Stajice
 židovský hřbitov
 nová synagoga
 stará synagoga
 Zrůbek
 stará fara
 radnice
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Balkova Lhota
 Kujalův lom
 Liderovice
 Hřiměždice
 Husův sbor
Základní informace místa
ID místa: 333
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama