Původně gotická tvrz, v roce 1675 zničena požárem. V 2. polovině 19. století romanticky přestavěna na zámek v novogotickém stylu.
Hlavní obrázek místa
pohled z nádvoří na obytnou vež
© zdeněk komínek, 05/2008
Ves Červený Hrádek (původně jen Hrádek) se poprvé připomíná v r. 1285, kdy se uvádějí Jan, Mírek, Jaksa a Chalata z Hrádku. R. 1400 držel Hrádek a část zboží Kosova Hora Heřman z Říčan, jenž se obyčejně psal z Hrádku. Připomíná se ještě r. 1430. Z jeho vnuků drželi Hrádek r. 1469 Heřman, Jan a Mikuláš. V r. 1508 se uvádí na Hrádku Bohuslav Břekovec z Ostromeče; za něho se již zdejší opevněné šlechtické sídlo jmenovalo - snad podle krytiny nebo barvy omítky - Červený Hrádek. V r. 1518 odkázal Bohuslav Hrádek Janovi a Petrovi Břekovcům z Ostromeče na Suchdole a oba se pak psali na Červeném Hrádku. Jakým stavebním vývojem zatím Hrádek prošel, nedá se dnes stanovit. Původní tvrzí byl patrně jenom věžovitý objekt, stojící nad svahem ostrohu v místech dnešní zadní mohutné věže pětiúhelníkového půdorysu. Tato věž pochází asi z druhé poloviny 15. století. Snad brzy k ní přibyla druhá věž, která chránila vstup do ohrazení na jižní straně; jeho portál je goticky zaklenut. Obě věže byly spojeny hradebními zdmi. Kdy bylo k přední věži nad branou přistavěno boční stavení (s průčelím v části staré ohradní zdi), nelze opět říci. V západní hradbě byla branka, umožňující sestup po stráni k vodě. V r. 1560 koupil Červený Hrádek Zikmund Valkoun z Adlaru (zemřel 1572), jehož vdova Magdalena z Říčan se podruhé provdala za Jana Prostiborského z Vrtby. Poní zdědil Červený Hrádek jejich syn Sezima z Vrtby (zemřel 1648), který jako přední exponent pobělohorského režimu získal několik konfiskovaných panství. Třicetiletou válku přečkal Červený Hrádek patrně bez velkých škod. Když se v r. 1657 dělili o Sezimovu pozůstalost jeho synové, připadl Červený Hrádek Janu Františkovi z Vrtby. U tvrze (v popisu je nazávána zámkem) se uvádí zdvíhací most, 6 velkých a malých pokojů, 6 komor, palác, kancelář,jídelna, 2 špižírny, kuchyně, pekárna, stáje…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy; JC, Hrady.cz, 5.12. 2003
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Sedlčany

Místa v okolí

 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Štětkovice
 Doubravice
 Osečany
 Drahoušek
 Vojkov
 Příčovy
 Kňovice
 Hrádek u Lovčic
 špýchar
 Ústupenice
 Lovčice
 Nedrahovice
 Příčovy
 Suchdol
 boží muka
 Dobrohošť
 Bolechovice
 Poušť sv. Marka
 Vysoký Chlumec
 Třebnice
 Radíč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Lukáše
 Nalžovice
 Kozí Hřbet
 Zvěřinec
 Křepenice
 Pořešice
 Lidkovice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Červenka
 koncentrační tábor
 Hrazany
 Martinice
 Měšetice
 kostel sv. Mikuláše
 Ostromeč
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 Stajice
 Dolní Kolo
 Plešiště
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jeronýma
 morová kaplička
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 Křešice
 Obětní kámen
 Beztahov
 Uhřice
 Nové Mitrovice
 Husova kazatelna
 Zrůbek
 Čelina
 Veselý vrch
 Tloskov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Drtinova rozhledna
 Staré Mitrovice
 Kujalův lom
 Jetřichovice
 Obděnice
 Hřiměždice
 Chlístovské menhiry
 Jablonná
 Olbramovice
 židovský hřbitov
 Smilkov
 kostel Všech svatých
 Boží hrob
 vyhlídka nad Kamýkem
 sousoší Panny Marie
 Tloskovský mlýn
 Votice
 Kouty
 kaple Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 Vrškámen
 kostel sv. Václava
 Petrovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jana a Pavla
 rozhledna Kuníček
 Zhoř
 Vrchotice
 Neštětická hora
 kostel sv. Prokopa
 Zahrádka
 Tvoršovice
 Libenice
 Kožlí
 vodní mlýn
 Sudovice
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Miličín
 dům Salaš
 Mincovna
 radnice
 kašna
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Brunclíkův mlýn
 stará koželužna
 morový sloup
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Krcáb
 židovský hřbitov
 Konopiště
Základní informace místa
ID místa: 1814
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama