Zřícenina hradu postaveného kolem roku 1240 za Václava I. Dokončen byl za Přemysla Otakara II. Už za Václava II. začal význam upadat a r. 1569 uváděn jako pustý. Zachovány nádvorní zdi a části příček paláců a brány jádra, zbytky brány předhradí, okružní val a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 05/2005
Zříceniny hradu na ostrohu západně od stejnojmenného městečka. Důležitý královský hrad založil Václav I. v prvé polovině 13. století, dokončen byl nejspíše za Přemysla Otakara II. Zanikl patrně již v průběhu prvé poloviny 14. století. Dispozice hradu na úzké ostrožně byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Dlouhé úzké nádvoří lemovala ze tří stran (ve čtvrté stála zmíněná branská věž) obytná, minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. takže celek působí až dojmem trojlodního půdorysu. Z palácových křídel se dochovaly nádvorní stěny a části příček. Všechny prostory byly plochostropé, s výjimkou křížově zaklenuté místnosti v patře krátkého křídla, které nádvoří uzavíralo. Snad mohlo jít o hradní kapli. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří. V této úrovni jsou v lépe dochovaném jižním křídle patrny i otisky dvou roubených komor. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení. Dosud nedoceněný hrad náleží mezi velmi významné stavby posledních Přemyslovců. Je reprezentantem typu hradu s obvodovou zástavbou, jehož svérázná pravidelná podoba zde byla vynucena aplikací na extrémně dlouhé a úzké staveniště. Za svou podobu tedy vděčí stejným okolnostem jako například o něco mladší Bezděz.
©1996 Encyklopedie českých hradů - Tomáš Durdík, 28.5. 2002
pověsti

Strašlivý rytíř Hunec

Pověst vypráví o ukrutném rytíři, který trýznil své poddané až jednou, když se vydal na vyjížďku směrem ke Zduchovicům přes les se jménem Jezero, byl v tomto lese zabit. Na místě dlouho stávala malá kaplička. Dodnes se na hradě zjevuje jeho duch a straší kolemjdoucí a trempy.

pověst, 26.10. 2002

Půdorys místa

půdorys hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 2, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Kamýk nad Vltavou

Místa v okolí

 Zduchovice
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Skrýšov u Sedlčan
 Zrůbek
 Hříměždice
 Plešiště
 Smolotely
 Onen Svět
 Pořešice
 Třebnice
 Lašovice
 Poušť sv. Marka
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 Křepenice
 Zahrádka
 špýchar
 koncentrační tábor
 Dolní Kolo
 Příčovy
 Voltýřov
 Ústupenice
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 Příčovy
 Nalžovice
 Vysoký Chlumec
 Petrovice
 synagoga
 synagoga
 Čelina
 Husova kazatelna
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Zbenice
 Vrškámen
 Bukovany
 Doubravice
 Dlouhá Lhota
 Voltýřov
 Kňovice
 Nalžovické Podhájí
 Rtišovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Veselý vrch
 kříž sv. Ivana
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Jana a Pavla
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 fara
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 stará radnice
 Obděnice
 Chraštice
 Skalní brána
 Kotýřina
 Orlík nad Vltavou
 Radíč
 židovský hřbitov
 Osečany
 Čertův most
 Žďákovský most
 Zalužany
 synagoga
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Hrazany
 Červenka
 Kozí Hřbet
 Ostromeč
 Drtinova rozhledna
 Lety
 Pičín
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 výklenková kaple
 Horosedly
 židovský hřbitov
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
Základní informace místa
ID místa: 173
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama