Vodní nádrž Orlík vybudovaná v letech 1954–1961 přehradila tok Vltavy nad obcí Solenice. Její 450 m dlouhá betonová hráz dosahuje výšky 91 m. Vzdutí je dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka je 74 m. Na březích řada rekreačních objektů a kempů.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Orlík
© František Vrba 12/2019
Betonová hráz vodní nádrže Orlík byla vybudována nad obcí Solenice na Příbramsku. Samotná hráz při levém břehu leží na katastrálním území Zbenické Zlákovice (obec Bohostice), zatímco pravý břeh na území Orlických Zlákovic (obec Milešov). Obě tyto osady ležely v údolí u řeky a byly zatopeny vodami přehradního jezera, zůstaly po nich jen názvy katastrálních území. Po koruně hráze vede silnice z Milešova na Příbramsko. Z obce Solenice vede k hrázi žlutá turistická značka. Hráz je dlouhá 450 m a vysoká přes 90 m. Při levém břehu byla v hrázi vybudována vodní elektrárna.
Jiří Špaček, 19.3. 2023
popis

Vodní nádrž Orlík je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy nad obcí Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen několik metrů nad hladinou přehradního jezera. Autorem přehrady je Ing. Alois Kraus. Po stavební stránce byla přehrada dokončena a slavnostně uvedena do provozu 22. prosince 1961. Poslední, IV. turbína vodní elektrárny byla spuštěna 10. dubna 1962. Těleso Orlické přehrady je v řetězu vltavských přehrad největší, nejvyšší a nejmohutnější. Její 450 m dlouhá betonová tížní hráz dosahuje v koruně výšky 91 m. Vzdutí je dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 7 km. Největší hloubka je 74 m. Objemem zadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v Česku. Vodní elektrárna je umístěna v levé části řeky u paty betonové hráze. Do provozu byla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, především wikipedie), 19.3. 2023

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Bohostice

Místa v okolí

 Dolní Líšnice
 vodní nádrž Kamýk
 Smolotely
 Zduchovice
 kostel sv. Vavřince
 Vrškamýk
 Zhoř
 Onen Svět
 Bukovany
 židovský hřbitov
 Zbenice
 Voltýřov
 Lašovice
 boží muka
 Voltýřov
 Rtišovice
 Chraštice
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Orlík nad Vltavou
 Zahrádka
 Plešiště
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 Zrůbek
 Hřiměždice
 Žďákovský most
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kříž sv. Ivana
 Kujalův lom
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Lety
 špitál
 fara
 Skalní brána
 Kotýřina
 Pořešice
 synagoga
 Petrovice
 kaplička
 Starosedlský Hrádek
 Vrškámen
 Dlouhá Lhota
 boží muka
 výklenková kaple
 Horosedly
 Husova kazatelna
 Myslín
 Třebnice
 Tochovice
 Hrochův hrádek
 židovský hřbitov
 Mirovice
 Poušť sv. Marka
 Památník Vojna
 Dolní Nerestce
 empírový most
 dub sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Obděnice
 špýchar
 Křepenice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 koncentrační tábor
 Hornický skanzen
 Příčovy
 kaple sv. Anny
 Dolní Kolo
 Příčovy
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 Nalžovice
 synagoga
 Čelina
 Rakovice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Jenišovice
 Draheničky
 Nalžovické Podhájí
 Veselý vrch
 vodní nádrž Slapy
Základní informace místa
ID místa: 17076
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama