Zchátralý klasicistní zámek v místě gotické tvrze z 15. st.. Od konce 16. st. tvrz využívána jen hospodářsky, r. 1832 postaven ze zbytků tvrze zámek, který je dnes v soukromém držení.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek
© Aleš Marek 03/2006
Obec Velké Všelisy leží asi 20 kilometrů od Mladé Boleslavi. Zámek se nachází asi uprostřed obce. Podle místních obyvatel byl zámek udržován, dokud v něm sídlilo místní JZD, na náklady družstva byla provedena výměna střechy, krovů a mnoho dalších oprav. Od vrácení soukromému majiteli zámek chátrá a pustne. V době mojí návštěvy bylo vidět otevřenými okny jak je v interiéru v některých místnostech omlácená i omítka až na cihlu. Nikdo neví jaké úmysly se zámkem má současný majitel, každopádně je jisté, že pokud se o zámek někdo nezačne starat, bude brzy na seznamu ohrožených památek.
Aleš Marek, 24.3. 2006
historie

Doklady o obci pocházejí z roku okolo 1388, majitelem zdejšího panství je uváděna staroboleslavská kapitula. Podle provedených archeologických výzkumů lze ale doložit mnohem starší původ osídlení. Vesnice byla původně rozdělena údolím na Velké Včeliny a Malé Všelisy. Po celé oblasti byly prokázány drobné vladické statky, z nichž se dochovali někteří majitelé jako například Slavibor ze Slivna, Vítek ze Slivna a okolo roku 1440 Prokop ze Všelis a Mikeš Dovole. Z roku 1440 je doloženo, že ve Velkých Všelisech existovaly dva šlechtické dvory, „Malý dvůr“ a „Velký Dvůr“. Na jednom z dvorů byla gotická tvrz. Majitelem je v letech 1525 a1534 Mikuláš Dovole z Chotěbuze. V letech 1566 byli Velké Všelisy v držbě Vtelenských z Vtelna a celkem dlouho je také drželi Bzenští z Prorubě, prvním z nich byl pan Adam v roce 1586, následoval Jan v roce 1615, ale už v roce 1620 umírá. Do konce 18. století…  číst dále

Ales Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, autor: Zdeněk Fišer v roce 2002. Okresní muzeum Mladá Boleslav/., 24.3. 2006

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Velké Všelisy

Místa v okolí

 Syslov
 Hradišť
 Sovínky
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Niměřice
 Skalsko
 Kováň
 Velké Horky
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 Malkov
 Rokytovec
 Stránka
 větrný mlýn
 Krnsko
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Řepín
 Slivínko
 Salačův sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hrušov
 Košátky
 Stránovský viadukt
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 evangelický kostel
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 Lobeč
 Strašnov
 pivovar
 Neuberk
 Rácov
 Dražice
 evangelický kostel
 kaple sv. Rodiny
 Benátky nad Jizerou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Mladá Boleslav
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 stará radnice
 nová radnice
 Karmel
 Michalovice
 Byšice
 kostel sv. Vavřince
 Rožátovský mlýn
 Obří hlava a Žába
 sbor Jednoty bratrské
 divadlo
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Barbory
 Vrátenská hora
 Masarykův most
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 starý hřbitov
 Valdštejnsko
 Hrdlořezy
 kostel sv. Havla
 Chlum
 Kostelní Hlavno
 Harasov
 kostel sv. Václava
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Václava
 Liblice
 Josefův Důl
 pomník obětem války
 Kokořín
 Kokořín
 Pokličky
 radnice
 Česká brána
 Bělá pod Bezdězem
 Nedamy
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Kosmonosy
 fara
 Bosyně
 Loreta
 Houska
 Vinařice
 Klemperka
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 Zvířetice
 mlýn Valenta
 Struhy
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 kostel Všech svatých
 Maníkovice
 Kozly
 Lobkovice
Základní informace místa
ID místa: 4006
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama